1. Tvarůžky nakrájejte na kostičky, vložte do sklenice s víkem, přidejte CHILLI, PAPRIKU, kořenící směs PAN SÝR a zalijte pivem. 2Sklenici dobře uzavřete a nechte 2 – 3 dny odležet na teplém místě, nejlépe na slunci. Podávejte s čerstvým chlebem ozdobené jarní cibulkou.Syrečky rozkrájíme na drobné kostičky. Do nachystané sklenice dáme bobkový list. Nakrájené syrečky smícháme s kořením a vložíme na bobkový list do sklenice. Zalijeme kvalitním olejem, jen aby byly potopené.Cibuli a feferonky nakrájejte nahrubo. V oleji rozmíchejte všechno koření a bylinky. Tvarůžky spolu s feferonkami a cibulí vyskládejte do sklenice a zalijte kořeněným olejem. Přiklopené nechte zrát minimálně 3 dny.
Jak smažit Olomoucké tvarůžky aby Nevytekly : Kolečko tvarůžku vložíme vždy mezi plátky uheráku a dobře k sobě přitlačíme. Obalíme v mouce, vajíčku a strouhance (2x, aby tvarůžky nevytekly). Smažíme v oleji.
Jak připravit Olomoucké tvarůžky
Tvarůžky obalte v klasickém trojobalu (mouka – vejce – strouhanka), a poté je obalte ještě jednou ve vejcích a ve strouhance. Smažte v rozpáleném oleji dozlatova. Brambůrky omyjte a dejte vařit v osolené vodě vcelku do změknutí. Poté je opečte dozlatova na másle a posypejte pažitkou.
Jak urychlit zrání tvarůžků : Zrání záleží na teplotě. Čím tepleji, tím zraje rychleji. Formování do placiček/tyčinek je lepší provádět ještě ve stavu, kdy je směs spíše tvarohová než příliš vazká tvarůžková. Vytvarované tvarůžky se dají na dřevěné prkno a je třeba je několikrát denně obracet a nechávat postupně zasychat.
Jak poznáme zkažený sýr
Žluté, nazelenalé a šedé flíčky na povrchu sýra znamenají cizí, nikoliv ušlechtilou plíseň. Takových sýrů se radši vyvarujeme a vyhodíme je. Vazký povrch sýrů je typický pro tvarůžky a romadúr, nikoliv pro jiné druhy sýrů (Niva, Hermelín), pro které kluzký povrch znamená, že už nejsou k jídlu.
Je však potřeba častěji obracet. Syrečky necháme takto zrát zhruba 4 dny – to se vyhladí jejich povrch, jsou tuhší, nejsou příliš měkké na omak, ale nejsou nijak zásadně žluté, prostě bílé tvarůžky, konzistentnější než ty, které jsme před čtyřmi dny dávali na prkénko.
Jak udělat smažené tvarůžky
Tvarůžky obalte v klasickém trojobalu (mouka – vejce – strouhanka), a poté je obalte ještě jednou ve vejcích a ve strouhance. Smažte v rozpáleném oleji dozlatova. Brambůrky omyjte a dejte vařit v osolené vodě vcelku do změknutí. Poté je opečte dozlatova na másle a posypejte pažitkou.Po řádném prozrání (cca 1/3 )se syrečky při průmyslové výrobě balí do vhodných obalů a nechávají dozrát obvykle v ledničce.Za zápachem některých sýrů stojí i ušlechtilé plísně. Nejvíce zapáchající sýry jako romadúr, limburský sýr nebo olomoucké syrečky vděčí za příznačný odér právě zmíněné bakterii. Brevibacterium linens vytváří charakteristický mazlavý povlak, pod kterým sýr postupně dozrává.
Je však potřeba častěji obracet. Syrečky necháme takto zrát zhruba 4 dny – to se vyhladí jejich povrch, jsou tuhší, nejsou příliš měkké na omak, ale nejsou nijak zásadně žluté, prostě bílé tvarůžky, konzistentnější než ty, které jsme před čtyřmi dny dávali na prkénko.
Jak vyrobit olomoucké tvarůžky : Recept na domácí tvarůžky
Sypký tvaroh se naočkuje jedním rozdrobeným hotovým tvarůžkem, směs se osolí, občas se promíchá a nechá uležet v zavřené nádobě, pod jejíž víčko se doporučuje vložit kousek látky. Zrání záleží na teplotě. Čím tepleji, tím zraje rychleji.
Co připravit z tvarůžků : Využití v kuchyni
Oblíbené jsou plněné salámem, nakládané, na špízu, zpracované do pomazánky, slaných závinů – Závin z listového těsta plněný olomouckými tvarůžky, salátů, nádivky, náplní, hodí se na topinku, karbanátky, omelety, do polévky – Tvarůžková polévka, nákypů, k bramborám, zelenině.
Proč olomoucké tvarůžky smrdí
Nejvíce zapáchající sýry jako romadúr, limburský sýr nebo olomoucké syrečky vděčí za příznačný odér právě zmíněné bakterii. Brevibacterium linens vytváří charakteristický mazlavý povlak, pod kterým sýr postupně dozrává. Zapáchající bakterie se množí zejména v teplém a vlhkém prostředí.
Dobře uleželé tvarůžky jsou dobré samy o sobě, jen tak s chlebem. Ale dá se s nimi v kuchyni krásně kouzlit – můžete je nakládat, smažit, péct, přidat do pečiva, udělat z nich tatarák, knedlíčky do polévky, zkrátka je to univerzální surovina.Olomoucké tvarůžky přinášejí tělu kvalitní plnohodnotné bílkoviny, jen málo sacharidů a minimum tuku. Z minerálních látek stojí za zmínku především značný obsah vápníku. Nízká energetická hodnota umožňuje zařadit olomoucké tvarůžky do diety redukční i diabetické.