Maso nakrájíme na větší kostky, narovnáme do umytých zavařovacích sklenic, přidáme sůl a vodu. Sklenice dobře očistíme a zavíčkujeme. Sterilujeme při 100 °C asi 2,5 hodiny. Maso je výborné jak za studena, tak i ohřáté, třeba s bramborem.Nezapomeňte ale dodržovat pravidla, která jsme popsali již v článku Zavařování masa do sklenic – domácí ruská ruleta Na každý kilogram pokrájeného masa přidejte 10 – 15 g soli (podle chuti). Vše dobře promíchejte a naplňte do skleniček.Nakrájené kousky masa naskládejte do sklenic a lehce upěchujte, vrstva masa musí končit asi 3 až 4 cm pod okrajem sklenice. Pečlivě zavíčkujte a zavařujte při 100 °C dvě hodiny, poté sklenice vyjměte a nechte zchladnout.
Jak zavařovat masové konzervy : Naplněné a uzavřené konzervy sterilujeme až po povrch zalité vodou při tepelné lázni kolem 100 °C. Kromě toho se maso steriluje při teplotě vyšší než 115 – 120 °C. Do 100 °C sterilujeme v jakýchkoli nádobách, nejvhodnější jsou zavařovací hrnce, na větší množství můžeme použít i smaltovaných kotlů.
V čem naložit vepřové maso
Maso můžete samozřejmě naložit na přírodno (pepř, olej, trochu citronové šťávy a osolit až před pečením), ale fajnšmekři vědí, že právě kombinovaná marináda dodá masu nezapomenutelnou chuť. Do základní marinády (výše) můžete přidat i jakékoliv bylinky nebo grilovací koření podle chuti nebo obsahu spíže.
Jak naložit vepřové maso aby bylo měkké : Když nemáte čas maso naložit, stejného efektu dosáhnete, když k němu při dušení přidáte lžíci octa, případně trochu koňaku, vodky nebo rumu. Nemusíte se bát, alkohol vyprchá a nezanechá po sobě žádné stopy. Kuřecí či vepřové zase můžete naložit do jogurtu nebo majonézy.
Množství soli volíme kolem 2 – 2,5 % (dle chuti), tzn. na 1 kg masa použijeme 20 – 25 g soli nebo rychlosoli. Nasolené maso uložíme do čisté nádoby tak, aby k masu neměl přístup vzduch. K tomu dobře poslouží také potravinová fólie.
Kuchyňskou sůl vetřeme do povrchu masa, případně přidáme další konzervační látky v poměru 99:1. K této směsi můžeme přidat koření. Při suchém nasolování nepoužíváme jen sůl, ale také cukr (možno použít místo řepného cukr hroznový). Ideálním kořením je pepř, roztlučený jalovec nebo koriandr.
Kdy otáčet sklenice po zavařování
S víčky souvisí i otáčení sklenic po zavařování dnem vzhůru, aby se v nádobách vytvořil správný podtlak a byly tak skutečně dobře utěsněny. U marmelád a povidel je vhodné sklenice otáčet dnem vzhůru hned po zavaření. Například u okurek se však tento postup doporučuje až po jejich vychladnutí.Maso (uzené, vepřové apod.)
- Předehřev: ano, na 95-100°C.
- Zavařování: 95°C po dobu 60-75 min.
- Po ukončení zavařování sklenice vyjmeme, otočíme dnem nahoru, položíme na utěrku a necháme zvolna vychladnout.
Maso dáme po kouscích do umytých zavařovacích sklenic. Do každé sklenice dáme malou lžičku soli a 1,5 dcl vody. Pokud máme kousek kůže, dáme na maso.
Bílá gumička je určena ke konzervaci ovoce a zeleniny, červená k zavařování masa a na některé úpravy hub.
Jak naložit maso aby bylo křehké : Správné nakládání masa
Ideální je maso naložit 24 hodin předem, minimálně však tři hodiny před samotným grilováním. Maso je potom šťavnatější a křehčí," radí David. Důležité je také marinádu z masa před opékáním lehce setřít, aby olej nekapal do grilu a nezačal hořet, čímž vznikají rakovinotvorné látky.
Jak správně nalozit maso : Plátky nebo kousky masa, popřípadě celý kus (žebírka) nasolíme, opepříme a posypeme kořením. Vše do masa pečlivě vetřeme a necháme v chladu odležet na několik hodin, třeba i přes noc, rybu stačí na 2 hodiny. Pokud maso na povrchu nařežeme, můžeme do něj koření lépe vmasírovat a jídlo bude chutnější.
Jak naložit vepřové maso aby bylo křehké
Použijte ocet, citronovou šťávu, jogurt nebo čerstvou ananasovou šťávu. Pokud budou na grilovačce mezi strávníky i děti, vyberte jim libové menší kousky masa, ideální jsou krůtí nebo kuřecí prsa či vepřová panenka. Marinádu udělejte z jogurtu a trošky bylinek, nepoužívejte ostré koření ani příliš česneku.
Plátky nebo kousky masa, popřípadě celý kus (žebírka) nasolíme, opepříme a posypeme kořením. Vše do masa pečlivě vetřeme a necháme v chladu odležet na několik hodin, třeba i přes noc, rybu stačí na 2 hodiny. Pokud maso na povrchu nařežeme, můžeme do něj koření lépe vmasírovat a jídlo bude chutnější.Trvanlivost masa prodloužíte nasolením a zalitím do oleje, do kterého lze přidat bylinky a česnek. Takto naložené maso vydrží až 5 dní. Pozor, maso však musí být zcela ponořené v oleji. Pokud jste koupili maso vakuově balené, jeho skladování je snadné, stačí ho nerozdělané nechat v lednici.
Jak uskladnit zavařovací sklenice : Uskladnění zavařenin je nejlepší v chladných a temných místnostech, ve sklepě, spíži nebo v komoře. Zavařeniny by měly být přehledně rozloženy na policích, a uspořádány podle data zavařování a obsahu, aby se daly snadno kontrolovat.