Svaříte lák: ocet, vodu a sůl dáte do rendlíčku, přivedete k varu a na mírném ohni vaříte 3 minuty.
- Nasekaný kopr napěchujete do sklenice a její okraje očistíte papírovou utěrkou.
- Sklenici zalijete horkým lákem až po okraj.
- Uzavřete víčkem, postavíte dnem vzhůru a takto necháte 10 – 15 minut.
Jak sterilovat kopr
Kopr nasypte volně do skleniček a zalijte nálevem. Skleničky uzavřete a sterilujte při teplotě 85 °C asi 20 minut.Kopr opereme, osušíme, nakrájíme nadrobno a naskládáme do sklenic. Zalijeme horkým nálevem. Skleničky otřeme, uzavřeme a sterilujeme 20 minut na 85 °C. Použijeme na přípravu koprové omáčky.
Jak naložit čerstvý kopr : Čerstvý kopr dobře propláchneme vodou, pokrájíme na malé kousky a osolíme cca 80 g soli. Důkladně promícháme, namačkáme do sklenice a zasypeme zbytkem soli. Sklenici převážeme dvojitým celofánem a uchováme v temné a studené místnosti.
Jak uložit kopr
Sklizený kopr je výhodné, stejně jako ostatní zelené natě, mrazit. Najemno ho nakrájejte (práci vám usnadní elektrický sekáček), vložte do plastových krabiček nebo mikrotenových sáčků a uložte do mrazničky.
Jak se zpracovává kopr : Čerstvý kopr se výborně hodí k rybám, mořským plodům, ke kořenové zelenině, k zelí, květáku a okurkám. Listy, květy i semena se používají do láků při nakládání zeleniny. Vynikající je z něj i ocet, do kterého se nedávají listy, ale květy a semínka kvůli výraznější chuti.
Semínka kopru vyséváme přímo na záhon nahusto do hloubky 1,5–2 cm (vyžaduje mělký výsev) do řádků zhruba 20 cm vzdálených, semínka lehce zahrneme a opatrně zavlažíme. Vzejde za zhruba tři týdny. Mladé rostlinky vyjednotíme na vzdálenost asi 15 cm. Z porostu odstraňujeme plevel a půdu kypříme.
Sklizený kopr je výhodné, stejně jako ostatní zelené natě, mrazit. Najemno ho nakrájejte (práci vám usnadní elektrický sekáček), vložte do plastových krabiček nebo mikrotenových sáčků a uložte do mrazničky.
Jak zpracovat cerstvy kopr
Čerstvý kopr se výborně hodí k rybám, mořským plodům, ke kořenové zelenině, k zelí, květáku a okurkám. Listy, květy i semena se používají do láků při nakládání zeleniny. Vynikající je z něj i ocet, do kterého se nedávají listy, ale květy a semínka kvůli výraznější chuti.Sklizený kopr je výhodné, stejně jako ostatní zelené natě, mrazit. Najemno ho nakrájejte (práci vám usnadní elektrický sekáček), vložte do plastových krabiček nebo mikrotenových sáčků a uložte do mrazničky.Sklizený kopr opláchněte, nechte okapat a najemno nakrájejte. Uložte do sterilovaných skleniček a zalijte svařeným nálevem z octa, vody, soli a cukru. Poté skleničky uzavřete a sterilujte. Takto naložený kopr se skvěle hodí do koprovky – kromě toho, že ji dá koprovou chuť, tak ji zároveň příjemně okyselí.
Čerstvý kopr
Odřízněte kořínky, pokud je na kopru nechali. Odřízněte i stonek na kterém nejsou lístky. Teď když jste kopr zbavily většiny hlíny, můžete svazek kopru položit do velké mísy a zalít studenou vodou. Rukou kopr míchejte, aby se z nich vymyly i případné zbytky hlíny.
Jak dlouho vydrží kopr : Pokud utrhneme čerstvý kopr, vydrží ve sklenici s vodou až několik dnů. Pokud však kopr vložíme do mikrotenového sáčku, vydrží v lednici ještě déle a pokud tento sáček vložíme do alobalu, kopr vydrží čerstvý až měsíc.
Jak naložit kopr do soli : Nakládání kopru, ať už do soli nebo nálevu je nejvhodnější. Pokud budete nakládat do soli, kopr nasekejte na jemno, promíchejte se solí a nechte chvilku odstát, dokud nepustí šťávu. Poté jej napěchujte do skleniček, povrch ještě trošku posypte solí, uzavřete a sladujte v lednici.
Jak se nakládá kopr
Nakládání kopru, ať už do soli nebo nálevu je nejvhodnější. Pokud budete nakládat do soli, kopr nasekejte na jemno, promíchejte se solí a nechte chvilku odstát, dokud nepustí šťávu. Poté jej napěchujte do skleniček, povrch ještě trošku posypte solí, uzavřete a sladujte v lednici.
Kopr je na pěstování nenáročná aromatická zelenina. Vyhovují mu hlinité, dobře propustné a lehčí půdy s dostatečnou zásobou živin. Nesnáší půdy těžké, zamokřené a kamenité. Kopr si libuje na světlém slunečném místě, přílišné sucho, chlad a mokro mu vadí.Vyhovují mu hlinité, propustné a lehčí půdy s dostatečnou zásobou živin. Nesnáší půdy těžké a zamokřené, ani suché polohy a kamenité půdy. Je citlivý na hnojiva obsahující chlor. Vyžaduje včasný výsev do řádků 20 až 25 centimetrů vzdálených.
Jak dlouho vydrží čerstvý kopr : Jak využít sklizenou nať – čerstvý kopr vydrží několik dnů, dáte-li nať do sklenice s vodou jako do vázy. Volně, tak abyste kopr nepřimáčkli, ji překryjete místo víčkem mikrotenovým sáčkem a uložte do lednice. Kopr zabalený v alobalu a ještě uzavřený v sáčku z mikrotenu vydrží čerstvý až měsíc.