Jak naložit jablka na štrúdl?
Jablka oloupejte, nastrouhejte, vymačkejte z nich šťávu a napěchujte je do sklenic. Zavřete a sterilizujte při 80 °C přibližně 20 minut. Zavařená jablka jsou skvělá do štrúdlu či kapsiček. Můžete je ale dosladit a použít i do koláčů, buchet, hraběnčiných řezů a dalších receptů.Jablíčka krájejte i se slupkou na tenké plátky, jsou pak v závinu krásně vidět i cítit, jejich kousky nepustí tolik šťávy jako jablka strouhaná.Jablka oloupete, nastrouháte, dáte do sklenic a zasypete cukrem. Sklenice důkladně uzavřeme. K zavaření není potřeba hrnec s vodou, bude stačit vyšší pečicí plech s vodou a klasická trouba. Sklenice musí být naskládané na plechu tak, aby se nedotýkaly, v troubě vyhřáté na 200° Celsia je necháme 30 minut.

Jak dlouho zavařovat nastrouhaná jablka : Pokud budeme zavařovat v hrnci určeném na sterilizaci, budeme sterilovat zhruba při 90 stupních cca 35 minut, dle velikosti sklenic.

Jak zavařit jablka

Postup přípravy

  1. Omytá jablka i se slupkou nastrouháme.
  2. Z citronu vymačkáme šťávu, přidáme k jablkům, zasypeme skořicí a cukrem.
  3. Promícháme, naplníme do sklenic a zavíčkujeme. Vložíme na plech a podlijeme vodou do výšky asi 3 cm.
  4. Zavařujeme 30 minut při teplotě 200 °C.

Proč kvasí zavařená jablka : Ve většině případů se zavařenina začne kazit/kvasit do 10 dnů od zavaření, a to nejčastěji proto, že nebyla dodržena teplota zavařování, čistota sklenic a víček nebo samotné suroviny.

Což se v zimě, kdy jsou jablka jedním z nejdostupnějšího ovoce, obzvlášť hodí. Potřebovat budete: 400 g listového těsta, 3 jablka, 50 g rozinek, 100 g ořechů, strouhanku, máslo, skořici, cukr, vejce, rum a javorový sirup.

Aby vám štrúdl při pečení nepraskal a po vytažení z trouby nesplaskl, je třeba do těsta z vrchu udělat otvory. Těmi bude během pečení pomalu unikat přebytečná pára. Navíc se vám závin lépe propeče a vy budete mít záruku, že uvnitř nezůstane syrový.

Jak správně zavařovat v troubě

Na plech nalijte vodu přibližně do výšky 2 cm, a v průběhu zavařování ji můžete doplňovat. Teplota v troubě by měla být udržována na 200 až 220 °C. To ovšem může být složitější, pokud nemáte teploměr do trouby. Doba sterilování je stejná jako u klasického zavařování, tedy 5 až 13 minut podle velikosti sklenic.Jablka potřebují k usušení 7 – 8 hodin.

V průběhu sušení jablečné plátky párkrát zkontrolujte a prohoďte patra. Po ukončení sušení rozložte sušící pláty, křížaly nechte vychladnout. Správná křížala je pružná, neláme se, ale nesmí pouštět při zmáčknutí vodu.Nejlepší způsob, jak jablíčka uchovat na zimu a rovnou si i připravit polotovar na rychlé vaření nebo pečení, je zavařit je nastrouhaná. Jablka jednoduše oloupeme, nastrouháme a naplníme (pořádně napěchujeme) do sklenic. Jablíčka mírně pustí šťávu, nemusí se ničím zalévat. Sterilujeme opět asi 20 minut na 85 °C.

Omytá jablka oloupeme a nastrouháme na okurkovém struhadle. Přidáme hřebíček, lehce zasypeme skořicí, promícháme a plníme do sklenic. Uzavřeme a sterilujeme asi 50 minut při 90 °C. Hodí se jako polotovar při přípravě závinu a koláčů.

Jak správně udělat kvas z jablek : Příprava kvasu z jablek

Jablka se rozemelou nebo jinak rozdrtí, aby vytékala jablečná šťáva. Kvašení a dokvášení jablečného moštu trvá poměrně dlouho, 2 až 3 měsíce. Vhodnější je pálit destilát z jablečného vína, než jablečný kvas, připravený z rozemletých jablek. Destilát je pak jemnější.

Jak se zavařují jablka : Postup přípravy

  1. Omytá jablka i se slupkou nastrouháme.
  2. Z citronu vymačkáme šťávu, přidáme k jablkům, zasypeme skořicí a cukrem.
  3. Promícháme, naplníme do sklenic a zavíčkujeme. Vložíme na plech a podlijeme vodou do výšky asi 3 cm.
  4. Zavařujeme 30 minut při teplotě 200 °C.

Jak zkaramelizovat jablka do štrúdlu

Jablka můžete nejprve zkaramelizovat ve třtinovém a vanilkovém cukru a rovnou v pánvi zamíchat s rozinkami, ořechy a skořicí. Vychladlou směs výborně dochutí kapka jablečného octa. Koření do štrúdlu se vyplatí koupit v biokvalitě a namlít ho těsně před pečením.

Pokud použijete zbytečně moc náplně, teplem se těsto začne vzdouvat, roztrhne se a náplň vyteče. U štrúdlu je potřeba, abyste jej na vrchní straně propíchali nebo nařízli, než jej vložíte do trouby. Díky tomu z něj bude zvolna odcházet pára a předejdete jeho prasknutí.Potřebovat budete: 400 g listového těsta, 3 jablka, 50 g rozinek, 100 g ořechů, strouhanku, máslo, skořici, cukr, vejce, rum a javorový sirup. Rozinky namočte předem do rumu, klidně je můžete nechat nasáknout přes noc.

Jak zavařovat ovoce v troubě : Jak postupovat

Vložíme do trouby vyhřáté na 220 °C (horkovzdušná 200 °C) a necháme prohřívat podle druhu ovoce nebo zeleniny. Kompoty z měkkého ovoce prohříváme asi 5-8 minut, tvrdé druhy 10-15 minut, okurky a podobnou zeleninu asi 15-20 minut.