Receptů z nakládaných hub je nepočítaně, jsou skvělé do omáček i polévek. Třeba do kulajdy jsou naprosto dokonalé. Hodí se také do různých salátů, velmi dobré je např. pikantní zelí s kyselými houbami.Houby nejprve důkladně očistěte, nakrájejte na plátky a poté tepelně upravte. Postačí jim 8-10 minut varu. Můžete je uvařit ve vodě nebo podusit na sádle. Jakmile vychladnou, rozdělte houby na porce do mikrotenových sáčků a uložte do mrazáku, kde vydrží až 6 měsíců.Očisti houby, větší nakrájej, malinké nech celé. Do velkého hrnce nalij půl litru vody, přidej ocet, bobkové listy, nové koření, pepř, hořčičná semínka, sůl a na kolečka nakrájené šalotky. Přiveď k varu. Jakmile to v hrnci začne bublat, přidej houby a vař 5 minut, sem tam zamíchej.
Jak naložit houby v octě : Houby zalijte horkým lákem, který připravíte z 1 dílu octa a 2 dílů vína (například 50 a 100 ml), a ostatních přísad, které společně 5 minut povaříte. Naplněné sklenice dobře uzavřete a otočte dnem vzhůru, aby se lák dostal i k víčku. Nechte alespoň 2 týdny odležet.
Jak dlouho vydrzi Nakrajene houby
Čerstvě přinesené houby vydrží do druhého dne v lednici.
Proč Nemrazit houby : Důvod, proč by houby neměly mířit rovnou do mrazáku, je jasný. Houby totiž obsahují enzymy, biologické vysokomolekulární látky, které houbu rozkládají. Během tohoto rozkladu se neustále uvolňují mykotoxiny, tedy nebezpečné škodliviny, které lidskému organismu jednoznačně neprospívají.
Pod pokličkou při mírné teplotě houby dusíme asi 20 minut, hlídáme je a případně dolijeme horkou vodu. Po ochutnání by houby neměly "vrzat" mezi zuby. Přebytečnou vodu vyvaříme už bez pokličky, nesléváme, protože bychom se tím připravili o chuť.
Čerstvě přinesené houby vydrží do druhého dne v lednici. Ale je třeba dodržet určité podmínky. „Skladujte v chladničce v prodyšné nádobě maximálně ve dvou vrstvách při teplotě 0 – 6 °C.
Jak dlouho dusíme houby
Pod pokličkou při mírné teplotě houby dusíme asi 20 minut, hlídáme je a případně dolijeme horkou vodu. Po ochutnání by houby neměly "vrzat" mezi zuby. Přebytečnou vodu vyvaříme už bez pokličky, nesléváme, protože bychom se tím připravili o chuť.Houby očistíme a nakrájíme. Ochutíme solí a kmínem. Dusíme je na sádle, dokud se neodpaří všechna voda. Ještě horké nalijeme do sklenic (do 2/3 obsahu), zavíčkujeme a sterilujeme jednu hodinu na 90 °C – a to opakovaně, dva dny po sobě.Třeba "vědět houby s octem" odkazuje nikoli na české nakládané houby, ale na bibli – kdy ukřižovanému Ježíši trpícímu žízní podali houbu namočenou v octu. Tedy něco, co je k pití naprosto k ničemu. Pro vysvětlení rčení "je v čudu" tak daleko do minulosti nemusíme.
Houby není třeba namáčet dlouho, stačí alespoň půl hodiny nebo hodinu, ideálně dvě až tři hodiny.
Jak dlouho namáčet houby : Jak namáčet houby
Proplachování má smysl, pokud houby nebyly před sušením dobře očištěné. Sušené houby zalijeme vodou. Nedáváme jí mnoho, stačí je zalít tak, aby byly vodou pouze zakryté. Houby není třeba namáčet dlouho, stačí alespoň půl hodiny nebo hodinu, ideálně dvě až tři hodiny.
Jak dlouho vydrží sterilované houby : Nálev se připravuje podobně jako na okurky: použít můžete koření jako je například bobkový list, tymián, kuličky pepře nebo hořčičné semínko. Takto zavařené houby vydrží rok. Po zchladnutí vždy zkontrolujte, zda se „dobře chytila víčka”, jak se po česku říká.
Jak dlouho vydrží mražené houby v mrazáku
Zamrazené houby spotřebujte ideálně do 3 až 6 měsíců, poté ztrácejí chuť. Zkrátka platí, čím dříve je zpracujete, tím chutnější budou.
Jak zamrazit houby Samotné zamrazení hub je naprosto jednoduché. Povařené a studené houby naporcujte do mikrotenových sáčků, doporučuji rovnou odhadnout porci takovou, kterou budete potřebovat pro přípravu vašeho pokrmu, a vložte do mrazáku. Hotovo.Bonusový tip na závěr: Skladování hub
Přinesli jsme si z lesa pořádný úlovek a váháte, co s ním Čerstvé houby můžou do lednice, ale snězte je ideálně do 2. dne a nejpozději do 48 hodin. Množí se v nich totiž látky způsobující nepříjemné zažívací problémy.
Jak dlouho mají být namočené sušené houby : Sušené houby zalijeme vodou. Nedáváme jí mnoho, stačí je zalít tak, aby byly vodou pouze zakryté. Houby není třeba namáčet dlouho, stačí alespoň půl hodiny nebo hodinu, ideálně dvě až tři hodiny. Můžeme je také namočit už večer a použít následující den k vaření.