Jak nakrájet špekáčky na opékání?
Ostrým nožem nařízneme špičky špekáčku do kříže. Následně střed buřtu ze dvou či tří stran nařežeme do mřížky, aby po upečení vzor vytvořit čtverečky. Špekáček se tak lépe propeče.Ano, jednodušší je ho dát přímo do ohně a během chvíle mít černý špekáček, nicméně na takovém si rozhodně nepochutnáte. Špekáčky totiž nikdy nedáváme do přímého ohně. Opékáme je nad ohněm mimo plameny. Pozvolna otáčíme ze všech stran.Špekáčky nakrojíme podélně ze 3/4 (aby nám zůstalo jedna dlouhá strana vcelku, špekáček šel dostatečně rozevřít, ale zároveň ještě držel pohromadě). Po tomto nakrojení jdou špekáčky i poměrně dobře oloupat.

Jak napíchnout špekáček : Klasika je klasický řez napříč, do kříže, na každém konci. Pokud si ale chcete udělat skutečného ježečka, můžete naříznout i na devítiny – dvakrát v každém směru. Nebo pak napíchnout buřta na klacek ne v půlce, ale blíže k jedné straně, a tu druhou nařezat – a máte chobotničku.

Jak dlouho Opekat špekáček

Správný špekáček má být opečený dozlatova; chybou je, když na povrchu zčerná a uvnitř zůstane studený. „Já peču špekáčky delší dobu, určitě přes deset minut, aby opravdu byly hezky prohřáté a měly správnou barvu,“ uvedl Kubec.

Jak zpracovat špekáčky : Buřty se zelím a cuketou na pivu

Na základ orestujeme slaninu a cibuli. Přidáme nakrájené špekáčky a chvíli opečeme. Poté přidáme nakrájené hlávkové zelí a cuketu, podlijeme kečupem, sójovou omáčkou a černým pivem. Pečeme 20 minut, dochutíme česnekem a necháme ještě 10 minut zhoustnout.

Do třílitrové láhve vrstvěte špekáčky, cibuli, koření, feferonky. Na nálev spolu svařte 400 ml vody, ocet, sůl, cukr, koření. Nechte trochu prochladnout a pak jím zalijte špekáčky v láhvi. Láhev uzavřete a pak dejte aspoň na týden do chladu a temna.

„Já peču špekáčky delší dobu, určitě přes deset minut, aby opravdu byly hezky prohřáté a měly správnou barvu,“ uvedl Kubec. Opečený špekáček se obvykle jí s chlebem a hořčicí, lidé si na něj často dávají i módní kečup. Podle Kubce by se však více hodil křen.

Jak nejlépe oloupat špekáčky

Naříznuté špekáčky můžete nejprve krátce povařit v připraveném láku a pak je zchladit studenou vodou. Půjdou vám lépe loupat a budou mít i lepší chuť. Loupání špekáčků také usnadní, když je na 15 minut zabalíte do vlhké utěrky. Při přípravě utopenců je důležitá hlavně trpělivost.Připravené špekáčky vložíme do vyhřáté udírny zhruba na 72°C a udíme k zabarvení lehce dozlatova po dobu 2 až 3 hodin. Po požadovaném zabarvení špekáčky z udírny vyndáme a vložíme na odvaření do hrnce s teplou vodou cca 72 °C a necháme odvářet po dobu 1 hod.Nepotřebujete na to žádný extra spotřebič, vystačíte si s pařáčkem vloženým do hrnce s trochou vody. Uzeniny zahřívejte pozvolna, vložte je do pařáčku, pod kterým se ještě netvoří pára a zdroj tepla nechte zapnutý na střední výkon. Uzeniny se prohřejí rovnoměrně a hlavně nebudou praskat.

Domácí utopenci a doba nakládání

Sklenici pevně uzavřete a utopence dejte na chladné a tmavé místo, udeálně do studenějšího sklepa nebo do lednice. Vydržte to a nechte je odpočívat alespoň týden.

Jak rychle oloupat špekáčky : Naříznuté špekáčky můžete nejprve krátce povařit v připraveném láku a pak je zchladit studenou vodou. Půjdou vám lépe loupat a budou mít i lepší chuť. Loupání špekáčků také usnadní, když je na 15 minut zabalíte do vlhké utěrky. Při přípravě utopenců je důležitá hlavně trpělivost.

Kdy se zrodil první špekáček : První špekáček byl představen v roce 1891 na Jubilejní zemské výstavě. Tehdy se mu ještě říkalo uzenka. Takže nám chutná už více než 130 let! V Česku se pro špekáček vžil také výraz buřt.

Jak se dělá špekáček

Špekáčky se narážejí do přírodních střívek, nejčastěji hovězích. Ručně se vážou potravinářským motouzem. Takto připravené se udí na přírodním dřevě v klasické udírně. Po vyuzení je třeba pošírovat je ve vodě teplé do 75 °C, aby byly pevné, ale zároveň pružně měkké, voňavé a šťavnaté.

„Šťáva, co z něj vytéká, po buřtu teče a pomůže, aby se dobře opekl,“ vysvětlil. Správný špekáček má být opečený dozlatova; chybou je, když na povrchu zčerná a uvnitř zůstane studený. „Já peču špekáčky delší dobu, určitě přes deset minut, aby opravdu byly hezky prohřáté a měly správnou barvu,“ uvedl Kubec.Naříznuté špekáčky můžete nejprve krátce povařit v připraveném láku a pak je zchladit studenou vodou. Půjdou vám lépe loupat a budou mít i lepší chuť. Loupání špekáčků také usnadní, když je na 15 minut zabalíte do vlhké utěrky. Při přípravě utopenců je důležitá hlavně trpělivost.

Jak se nakládají utopenci : Do třílitrové láhve vrstvěte špekáčky, cibuli, koření, feferonky. Na nálev spolu svařte 400 ml vody, ocet, sůl, cukr, koření. Nechte trochu prochladnout a pak jím zalijte špekáčky v láhvi. Láhev uzavřete a pak dejte aspoň na týden do chladu a temna.