Jak nakrájet pekingské zelí?
Pekingské zelí pokrájíme na slabé nudličky a rozdělíme do dvou misek. Olej dobře promícháme společně s vodou, medem, hořčicí, octem a solí a nudličky pekingského zelí směsí pokapeme. Pokud nemáme rádi příliš pikantní zálivky, můžeme tuto základní nastavit plnější lžící vychlazené zakysané smetany nebo jogurtu.Strouhání zelí: Hlávku rozkrojte podélně na 2 nebo 4 stejné díly, porci zelí uchopte tak, aby byl košťál dole a svislými tahy nastrouhejte. Vyrobeno z odolného plastu, čepel z prvotřídní nerezavějící oceli.Postup přípravy receptu

Slaninu a cibuli nakrájíme na kostičky. Cibuli zpěníme na rozškvařené slanině, přidáme zelí, sůl a pepř, sojovou omáčku, cukr, vývar a glutasol. Asi 30 minut společně podusíme. Nakonec posypeme nasekanou zelenou petrželkou a podáváme jako přílohu.

Jak udělat salát z čínského zelí : Zelí nakrájíme na nudličky, cibuli nadrobno, rajčata na osminky, okurku na kostičky papriku na tenké proužky a mrkev nahrubo nastrouháme. Všechnu zeleninu dáme do mísy a opatrně smícháme. Zalijeme zálivkou z oleje, octa a cukru nebo přidáme tatarskou omáčku. Salát opatrně promícháme a dáme vychladit.

Na co je dobré pekingské zelí

Čínské zelí (Pekingské zelí) má velmi dobrý vliv na trávení a sliznice trávicího traktu, zároveň i zlepšuje metabolismus tuků. Proto jsou oba druhy vhodné při redukčních dietách, zvýšeném cholesterolu, arterioskleróze nebo zánětech střev.

Jak naložit čínské zelí : Nejdříve se zelí nakrájí (natrhá) na tenké plátky a smíchá se s solí a dalšími kořeněnými ingrediencemi, jako jsou česnek, zázvor a chilli. Poté se směs nechá kvasit po dobu několika dnů nebo dokonce týdnů, aby se vytvořil bohatý a pikantní nálev.

Na teplém místě (ideální je teplota 12–15 °C) nechte zelí kvasit po dobu 4 až 6 týdnů. Vykvašené zelí dejte pak do chladné místnosti, kde ho zhruba každé 3 týdny kontrolujte, zda k němu nemůže vzduch a nekazí se. Případně ho rozdělte do sklenic a sterilujte, pak vám vydrží až do příští sezony.

Z hlávky zelí odstraňte viditelně poškozené vnější listy, které jsou často ovadlé nebo popraskané. Čím hlouběji půjdete, tím budou listy čerstvější. Hlávku rozřežte na poloviny, poté na čtvrtky a z každé pak jedním podélným řezem odstraníme košťál. Jednotlivé čtvrtky půjdou už jednoduše nakrouhat.

Jak pripravit Kupovane zelí

Sáček nemačkáme, jenom necháme nálev volně vytéci. Poté sáček zcela otevřeme, zelí vysypeme do kastrolu a zalijeme asi 300 ml vody. Zelí rozmícháme, osolíme, kastrol přiklopíme poklicí a na mírném plameni dusíme. Zelí občas zamícháme, podle potřeby nepatrně podlijeme a asi po 30 minutách by mělo být zelí udušené.Připravte si podle jednoduchého obrazového návodu 5 kg čerstvého nakrouhaného zelí, 2 cibule nakrájené na malé kousky, vrchovatou lžíci kmínu a 3 lžíce soli. Zelí pak natlačte do kameninové nádoby tak silně, aby leželo ve vlastní šťávě.Základem je nakrájené zelí, které zakápnu dobrým olejem, osolím a pocukruji. Opepřím a přidám trochu octa. A dál mačkám a mačkám, až ze zelí teče šťáva a chutě se propojí. Zelí je pak křehké, šťavnaté a velmi chutné.

V misce prošlehejte metličkou ocet nebo citronovou šťávu se solí a čerstvě namletým pepřem. Poté začněte pomalu a postupně přilévat olej tenkým pramínkem a metličkou ho zašlehávejte tak, aby vznikla krémová emulze. Hotovou zálivku vmíchejte k opraným a usušeným saltovým lístkům a ihned podávejte.

Jaký je rozdíl mezi čínským a Peking zelím : Pekingské zelí vytváří hlávky, čínské zelí jsou volné listové příp. řapíkaté růžice. I z toho vyplývají základní chuťové rozdíly. Pekingské zelí, které vytváří hlávky, má tedy uvnitř hlávky listy jemnější a křehčí.

Jak naložit pekingské zelí : Nejdříve se zelí nakrájí (natrhá) na tenké plátky a smíchá se s solí a dalšími kořeněnými ingrediencemi, jako jsou česnek, zázvor a chilli. Poté se směs nechá kvasit po dobu několika dnů nebo dokonce týdnů, aby se vytvořil bohatý a pikantní nálev.

Čím se zahušťuje zelí

Poprášení moukou: Nejjednodušší způsob zahuštění spočívá v poprášení moukou, když už se dušení zelí blíží ke konci. Žádná jíška, žádná zápražka, žádné dlouhé prováření. Tohle je těch slibovaných pět vteřin, víc není potřeba. Přes malý cedníček obdaříte měkké zelí lehkým popraškem hladké mouky.

Suroviny

  1. 300. g cibule nakrájená na nudličky nebo půlkolečka.
  2. 350. g sůl lépe bez jódu.
  3. stroužek česnek 8-
  4. g kmín max. ne víc.
  5. ks křen nakrájený na menší špalíčky.
  6. ks snítka kopru.
  7. kg hlávkové zelí nastrouhané

koupíme krouhané zelí, nasypeme je do vaničky, posolíme (na kilo zelí 3 dkg soli), posypeme kmínem a celým pepřem, necháme aspoň 3 – 4 hodiny pustit šťávu. Potom zelí natlačíme do 0,7 l sklenic tak, aby v každé byla i šťáva a zavíčkujeme. Dáme je na plechy nejlépe k topení nebo někam do tepla.

Kolik cibule se dává do nakládaného zelí : Suroviny

  1. 300. g cibule nakrájená na nudličky nebo půlkolečka.
  2. 350. g sůl lépe bez jódu.
  3. stroužek česnek 8-
  4. g kmín max. ne víc.
  5. ks křen nakrájený na menší špalíčky.
  6. ks snítka kopru.
  7. kg hlávkové zelí nastrouhané