Jak nakrájet pak choi?
Nejlepší je konzumovat pak choi v syrovém stavu, zachová si tak nejvíce cenných látek. Syrové listy můžete přidat do zeleninových salátů nebo do smoothies.Salát pak choi rozeberte na jednotlivé listy a nakrájejte na nudličky. Rozkrojte 3 jablka napůl, zbavte je jádřinců a nakrájejte na tenké plátky. Nakrájejte také 3 řapíky celeru na co nejtenčí plátky. Pak choi, jablka a řapík přendejte do mísy, přidejte polníček, přelijte připraveným dresinkem a vše jemně promíchejte.Pokud připravujete pokrmy s pak choi, lze ho nakrájet anebo jen rozpůlit, dokonce někdy vhodit do hrnce celé. V případě vaření se pak choi má v dosahu tepla “ ohřát “ jen na 2-3 minuty stejně tak na pánvi wok. Pokud však vaříte celý pak choi, doba varu jde až k osmi minutám.

Kdy sklízet pak choi : Čínské zelí se dá sklízet v kterémkoliv stádiu vývoje, od mladých rostlin až do mladých květních stonků dospělých rostlin. Listy mladých rostlin můžeme sklízet už za 3 týdny. Pro sklizeň jednotlivých listů rostliny seřezáváme 2,5 cm nad zemí a necháme je obrůst.

Jak Nakrajet pak choi

Pak choi očistíme, dole odkrojíme a rozdělíme na listy. Silnější listy rozpůlíme nebo rozčtvrtíme. Česnek oloupeme a nakrájíme na tenké plátky. V pánvi rozehřejeme olej, přidáme česnek a zvolna restujeme dozlatova.

Jak skladovat pak choi : Košťály jsou tužší, častěji se tedy používají do teplých jídel. Kvalitní rostlinky jsou bez otlaků, s čerstvými listy, pevné, pružné a křehké. Pozor na ovadlé listy a slizovaté košťály. Doporučuje se skladovat v lednici, avšak maximálně týden, poté vadne.

Listy můžete přidat do zeleninových salátů nebo do smoothies. Pak choi se dá kombinovat s ostatními listovými saláty, s ovocem či avokádem, s ořechy. Chuťově ho výborně doplní zálivky z citronu a medu či balsamika. Výživovou hodnotu čínského zelí je možné podpořit mléčným kvašením, připravit z něj kimchi.

Bok choy, pak choi neboli čínské bílé zelí se z původní vlasti Číny během tisíců let rozšířilo do celého světa. Tento příbuzný mangoldu je dobrou zásobou živin a má velmi nízký obsah kalorií.

Jak pěstovat pak choi

Vyséváme o hloubky maximálně 1 cm (spon by měl být 50 x 30 cm). Semena vyklíčí po 10 až 14 dnech, k vyklíčení potřebujeme teplotu od 5 do 22 °C. Zvolené stanoviště by mělo být slunečné, ale zelí roste celkem dobře i v polostínu. Substrát připravíme lehký, propustný (nejlépe pro výsev a množení).Substrát nasypte do misek, jemně zavlažte a vysejte semena. Semena se vysévají zpravidla do hloubky podle velikosti semen. Drobné a velmi malá semínka stačí vysít rovnoměrně na povrch a často je ani nezasypáváme. Během zalévání je stačí přikrýt vrstvou servítky, abyste semínka nevyplavili.Zelí nakrájíme na nudličky, cibuli nadrobno, rajčata na osminky, okurku na kostičky papriku na tenké proužky a mrkev nahrubo nastrouháme. Všechnu zeleninu dáme do mísy a opatrně smícháme. Zalijeme zálivkou z oleje, octa a cukru nebo přidáme tatarskou omáčku. Salát opatrně promícháme a dáme vychladit.

Při sázení do substrátu stačí semínka namočit na 12 až 24 hodin do vody. Jakmile nabobtnají, puknou a objeví se první klíček, přemístíte je do vlhkého sadbovacího média.

Jak zasadit naklíčené semínko : Můžete aplikovat zlaté pravidlo a sázet je do hloubky odpovídající jejich velikosti. Například pokud je semínko velké 0,5 cm, jemně jej vmáčkněte do substrátu do hloubky 0,5 cm. Naklíčená semínka sázejte vždy klíčkem dolů! Rostlina tím spíše vykoukne na povrch, kdy máte téměř vyhráno.

Jak udělat zálivku na salát : V misce prošlehejte metličkou ocet nebo citronovou šťávu se solí a čerstvě namletým pepřem. Poté začněte pomalu a postupně přilévat olej tenkým pramínkem a metličkou ho zašlehávejte tak, aby vznikla krémová emulze. Hotovou zálivku vmíchejte k opraným a usušeným saltovým lístkům a ihned podávejte.

Jak se dělá salát ze zelí

Základem je nakrájené zelí, které zakápnu dobrým olejem, osolím a pocukruji. Opepřím a přidám trochu octa. A dál mačkám a mačkám, až ze zelí teče šťáva a chutě se propojí. Zelí je pak křehké, šťavnaté a velmi chutné.

Jak naklíčit semínka

Umístěte poblíž okna, ne na přímém slunci, v normální pokojové teplotě. Klíčící semena minimálně 2× denně proplachujte vlažnou vodou. Doba klíčení se liší podle druhu a velikosti semena. Naklíčená semena, pokud je nezkonzumujete najednou, uchovávejte v lednici.Bílkoviny: Naklíčená semínka jsou dobrým zdrojem rostlinných bílkovin, jejichž aminokyselinový profil se během klíčení často zlepšuje. Vitamíny: Obsah vitamínů, zejména vitamínu C, skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6), a vitamínu E, se během klíčení zvyšuje.

Kdy Presadit Naklicena semínka : Neméně podstatné je ale také vychytat ten správný čas pro sadbu naklíčených semen. Ideální doba přichází ve chvíli, kdy má klíček zhruba 0,5–1 cm. Při výběru substrátu, do kterého budete semínka sázet, se zaměřte hlavně na jeho pH. To by mělo být neutrální až mírně kyselé.