Každé jablko oloupeme, zbavíme jádřince a nakrájíme na tenké plátky (asi 2 až 3 mm). Jablka dáme na plech vystlaný pečicím papírem a sušíme v elektrické troubě rozehřáté na 50 až 60 °C. Jablka sušíme s pootevřenými dvířky trouby, aby mohla unikat pára. Křížaly jsou usušené, když plátky jablek pěkně křupou.Křížaly je ideální uchovávat v uzavřených dózách na suchém, tmavém a chladném místě, kde bude zabráněno přístupu vzduchu a vlhkosti. Teplota pro uskladnění sušených plodů by neměla přesáhnout 15 °C. Dodržíme-li tyto podmínky, měly by nám křížaly vydržet 1 až 2 roky.Jak křížaly sušíme
Začínáme sušit na nejnižší teplotu 50–60 °C. Když plátky zavadnou, zvýšíme teplotu na 70 °C. Po hodině až dvou plátky otočíme a dosušíme při 60 °C za občasného otáčení nebo promíchání. Celkově trvá sušení přibližně 6–8 hodin.
Jak udělat křížaly v horkovzdušné troubě : Jablka je dále možné sušit v horkovzdušné troubě, zapnuté na minimum (50-60 °C). Dvířka jsou přiotevřená, aby mohla unikat vlhkost. Sušte ideálně na plechu vyloženém pečicím nebo pergamenovým papírem, i tak však počítejte s tím, že křížaly se v troubě budou přichytávat a budete je muset obracet.
Na jakou teplotu sušit křížaly
Pokud jste si připravili kyselou lázeň, plátky na pár minut vykoupejte, nechte je okapat a jemně je osušte utěrkou. Rozkládejte na sušící pláty tak, aby byly zaplněné, ale aby se jablka nepřekrývala a mohl proudit vzduch. Sušičku nastavte na 55 – 60 °C a časovač na 7 hodin.
Jak sušit jablka na dekoraci : Plátky jablek (opět přibližně 4 mm) potřeme citronovou šťávou, aby při sušení nezhnědly. Velká kolečka můžeme rozkrojit na půlměsíce. Sušíme stejně jako pomeranče, v troubě je ideální zaplnit co nejvíce prostoru, aby se všechny budoucí ozdoby nasušili při jednom.
Správně usušené plody jsou tuhé. Jablka oloupejte (není nezbytné), odstraňte jádřinec a nakrájejte na 5mm plátky nebo kroužky. Pokud chcete, můžete posypat skořicí. Správně usušené plody jsou měkké.
Postup přípravy
- Oloupeme jablka škrabkou na brambory.
- Vykrojíme část s jádřincem.
- Rozehřejeme troubu na teplotu cca 50-60 °C.
- Nakrájíme jablka na tlusté plátky, cca 8 mm.
- Dáme na sušící síto nebo na plech.
- Dáme sušit na 1-1,5 h.
Co všechno se dá dělat v horkovzdušné troubě
Co lze v horkovzdušné fritéze připravovat
- předsmažené a domácí hranolky, americké brambory, krokety, kuřecí nugetky, obalované kuřecí řízky,
- masové a zeleninové kuličky, karbanátky, obalovaná kuřecí stehna, jarní závitky,
- smaženou a pečenou zeleninu,
- polotovary z listového těsta, rozpékané pečivo, muffiny nebo popcorn.
Je třeba volit pomalé a šetrné sušení v sušičce potravin o teplotě 30–60 °C. Příliš vysoká teplota totiž zbaví ovoce cenných vitamínů, vede k přesušení a třeba bylinky může dokonce spálit.Sůl je přírodní konzervační látka a pomůže vám udržet jablka hezky světlá. Stačí asi půl lžičky soli na hrnek vody. Jablka v něm nechte namočené asi 5-10 minut a pak je ledovou vodou důkladně omyjte. Sůl zakonzervuje jejich povrch, na chuti ji ale nepoznáte.
Jablka potřebují k usušení 7 – 8 hodin.
V průběhu sušení jablečné plátky párkrát zkontrolujte a prohoďte patra. Po ukončení sušení rozložte sušící pláty, křížaly nechte vychladnout. Správná křížala je pružná, neláme se, ale nesmí pouštět při zmáčknutí vodu.
Co všechno se dá vařit v horkovzdušné fritéze : Co lze v horkovzdušné fritéze připravovat
- předsmažené a domácí hranolky, americké brambory, krokety, kuřecí nugetky, obalované kuřecí řízky,
- masové a zeleninové kuličky, karbanátky, obalovaná kuřecí stehna, jarní závitky,
- smaženou a pečenou zeleninu,
- polotovary z listového těsta, rozpékané pečivo, muffiny nebo popcorn.
Co jde dělat v horkovzdušné fritéze : Kromě fritování umí moderní horkovzdušné fritézy ohřívat pokrmy, ale poradí si také s pečením nebo grilováním. Jediný přístroj na vaší kuchyňské lince tak zastane spoustu práce a ušetří vám místo. Při každém fritování v klasické fritéze je někde vzadu v každém z nás zapnutá kontrolka, která hlásí Pozor, vroucí olej!
Jak dlouho se suší křížaly v troubě
Sušení nám v tomto zařízení potrvá přibližně 6 – 8 hodin, u klasické trouby to může být i déle. Konkrétní délky sušících cyklů najdete v popisu parametrů jednotlivých modelů, například v tomto porovnání sušiček ovoce. Po usušení vyndáme křížaly ze zařízení, kde jsme plátky ovoce sušili, a necháme krátce vychladnout.
Většina ovoce vydrží po nakrájení asi 5 dní (a některá zelenina o několik dní déle), pokud dodržíte několik pravidel: skladujte je ve vzduchotěsné nádobě a nakrájené produkty vždy uchovávejte v chladu. Ovoce jako jablka, hrušky a avokádo nekrájejte předem, rychle hnědnou.Jablka, která nestíháme spotřebovat, můžeme krájet na plátky a sušit. Z chutných sladkých jablek budou chutné křížaly. Můžeme je pak jíst jako sladké mlsání, vařit z nich čaj nebo kompot, hodí se do nákypů, žemlovek i slaných pokrmů – použijeme je podobně jako čerstvá, případně je předem krátce povaříme.
Jak sušit jablka bez sušičky : Postup, jak sušit ovoce v troubě:
- Troubu předehřejte na minimální teplotu. Kousky skládejte do trouby až po jejím důkladném předehřátí.
- Délka sušení závisí na druhu ovoce, přesné teplotě a tloušťce plátků. Sušení může trvat 4–12 hodin.
- Když je ovoce dostatečně vysušené, vyndejte ho z trouby.