Čerstvý kopr se výborně hodí k rybám, mořským plodům, ke kořenové zelenině, k zelí, květáku a okurkám. Listy, květy i semena se používají do láků při nakládání zeleniny. Vynikající je z něj i ocet, do kterého se nedávají listy, ale květy a semínka kvůli výraznější chuti.Čerstvý kopr dobře propláchneme vodou, pokrájíme na malé kousky a osolíme cca 80 g soli. Důkladně promícháme, namačkáme do sklenice a zasypeme zbytkem soli. Sklenici převážeme dvojitým celofánem a uchováme v temné a studené místnosti.Kopr opereme, osušíme, nakrájíme nadrobno a naskládáme do sklenic. Zalijeme horkým nálevem. Skleničky otřeme, uzavřeme a sterilujeme 20 minut na 85 °C. Použijeme na přípravu koprové omáčky.
Jak nakrájet kopr : Čerstvý kopr
Odřízněte kořínky, pokud je na kopru nechali. Odřízněte i stonek na kterém nejsou lístky. Teď když jste kopr zbavily většiny hlíny, můžete svazek kopru položit do velké mísy a zalít studenou vodou. Rukou kopr míchejte, aby se z nich vymyly i případné zbytky hlíny.
Jak naložit kopr na zimu
Nakládání kopru, ať už do soli nebo nálevu je nejvhodnější. Pokud budete nakládat do soli, kopr nasekejte na jemno, promíchejte se solí a nechte chvilku odstát, dokud nepustí šťávu. Poté jej napěchujte do skleniček, povrch ještě trošku posypte solí, uzavřete a sladujte v lednici.
Jak dát kopr do mrazaku : Zavřete zip téměř úplně, kopr rozmístěte po celém sáčku v rovnoměrné vrstvě, uvolněte co nejvíce vzduchu a sáček úplně zavřete. Měli byste získat rovnoměrnou vrstvu. V této podobě jsou sáčky s mraženými bylinkami velmi vhodné pro skladování ve stohu v mrazáku.
Latinské slovo copros znamená výkal nebo hnůj, coprinus je hnojník, copris chrobák a koprolálie je nadměrné a opakované užívání obscénních slov. Slovní obrat „v kopru“ je tedy uhlazenou formou častějšího „v …“, …pardon, přece tady nebudeme pěstovat koprolálii.
Posypejte zbytkem kopru. Nať se sklízí před rozkvětem a nejlepší je čerstvá. Chcete-li ji uchovat, lepší je ji zamrazit než sušit či nakládat. Část kopru také můžete nechat vykvést, abyste získali semena.
Jak dlouho zavařovat kopr
Jak sterilovat kopr
Kopr nasypte volně do skleniček a zalijte nálevem. Skleničky uzavřete a sterilujte při teplotě 85 °C asi 20 minut.Příprava
- Svaříme vodu s octem.
- Kopr nasekáme nadrobno a zalejeme vychladlou převařenou směsí.
- Uložíme do lednice, v ní uzavřená sklenice vydrží klidně rok (mám vyzkoušeno).
- Kopr má příjemně nakyslou chuť a navíc můžete přidat i nasekané tvrdé konce (stonky).
Chybně zvolený druh smetany, kterou do pokrmu použijete. Každá obsahuje odlišné procento tuku, proto se jiná hodí do smetanové omáčky a jiná zase na těstoviny k zapékání. Do smetanové omáčky doporučujeme použít smetanu ke šlehání. Smetanu do omáčky vlijte až poté, co ji necháte zahřát na pokojovou teplotu.
Kdy přidat ocet do omáčky
- Ocet přidáváme pomalu a za stálého míchání do omáčky před použitím smetany nebo mléka.
- Ocet poté necháme chvíli přejít varem.
- Pokud již je v omáčce smetana a potřebujeme omáčku ještě dokyselit, ocet v malém kastrolku svaříme a přidáme do omáčky, pak již dále nevaříme.
Co delat s koprem : Nejčastěji upotřebíme kopr v polévkách a omáčkách, ale hodí se i do salátů, bramborových jídel, nepostradatelný je při nakládání hub a zeleniny (kysané zelí), výborně se doplňuje s rybami (hlavně lososem).
Jak dlouho vydrží kopr v lednici : Zvláště dobře lze tímto způsobem uchovat pažitku, petrželku, kopr, tymián, estragon, meduňku, mátu a bazalku – až 10-12 měsíců. Mnoho pokrmů se zušlechťuje chutnými listy divokého česneku. Čerstvé je však lze v chladničce uchovávat jen několik dní.
Co se dá udělat z kopru
Kopr může mít v kuchyni všestranné použití. Nemusí být nutně jen součástí kulajdy a omáčky
- kopr.
- koprovka.
- kulajda.
- kysané zelí
- kvašáky.
- okurka.
Sraženou omáčku zkuste napravit špetkou kypřícího prášku, lžičkou studené vody či smetany nebo celý kastrol ponořte do studené vody a metličkou dobře rozmíchejte. Omáčky a guláš výborně zahustí najemno nastrouhaná brambora. I chleba vám pomůže guláš zahustit, kůrka mu zase dodá příjemnou barvu.Po 20 minutách zakvedláme do omáčky smetanu na vaření. Minutku necháme provařit a až teď přidáváme ocet a cukr. Vzhledem k tomu, že se snažím vývar na omáčku vařit dostatečně slaný, do omáčky už pak sůl nepřidávám. Ale samozřejmě si ji v této závěrečné fázi můžete dochutit dle svého.
Kolik octu do Koprovky : Omáčka má být sladkokyselá, ale tahle chuť nesmí přebít chuť smetany a hlavně kopru. Dejte 2 menší lžíce octa a 5 zarovnaných lžiček cukru, vše promíchejte a ochutnávejte, co je třeba přidat. Většinou stačí kapka octa nebo lžička cukru navíc a je hotovo. Přidejte slabý plátek másla, který omáčku zjemní.