Koni musíme nacválání na správnou nohu usnadnit a nikoli znemožnit. Přistavením hlavy směrem ven uvolníme/odlehčíme vnitřní přední končetinu a plec. Jezdec má lehký kontakt na obou dvou otěžích, ale nesnaží se o přilnutí, netahá hlavu na kolmici.Pobídka vnější nohou by měla přijít o setinu vteřiny dříve než pobídka vnitřní nohou. Vnější otěž musí být napnutá! Pokud budete tahat převážně za vnitřní otěž ve snaze přistavit koně dovnitř a vnější otěž bude volná, koni vypadne plec ven a téměř určitě nacválá na vnější – tedy na špatnou nohu.Bude se týkat cvalu na levou a pravou stranu (nohu). Cval je třídobý chod, při kterém slyšíme tři údery nohou. Na kruhu většinou koně cválají na vnitřní nohu. Je to způsobeno přirozenou rovnováhou koně.
Jak správně vysedávat v klusu : Jednoduše. Vysedáváš vždy na vnější přední nohu. Tedy ať jedeš nalevo nebo napravo, koukáš na vnější přední nohu a současně s jejím pohybem dopředu, ty jdeš nahoru ze sedla. Důležité je S JEJÍM POHYBEM, protože jestliže se začneš zvedat až noha došlápne dopředu, vyjde ti vysednutí zrovinka na opačnou nohu.
Jak správně pobízet koně
Proto je logické, pobízet nohu odrazovou – tedy vnější zadní. Správná pobídka dle nás vypadá tak, že jezdec je narovnaný (viz DESATERO SPRÁVNÉHO SEDU), vnitřní holeň posune mírně dopředu, vnější dozadu a vnější holení pobídne koně proti srsti (ve směru pohybu). Čím menší pobídka, tím lépe.
Jak spravne sedet ve cvalu : Častou chybou je předklánění se nebo přílišný záklon. Jezdec by také neměl „vytírat sedlo“, tedy klouzat zepředu dozadu. Jezdec sedí po celou dobu v nejhlubším místě sedla, pouze pánví pohybuje v souladu s pohybem koně.
Kolik váhy může kůň unést koně přílišnou zátěží. od 400-625 kg.
Tento starodávný zažitý zvyk si lidé vštípili do hlavy údajně kvůli dřívějšímu nošení meče. Dříve totiž vojáci nosili meč na svém levém boku, proto když nasedali na koně, nasedali do třmenu svou levou nohou z levé strany koně. V opačném případě by jim totiž při nasedání a sesedání překážel meč.
Jak Pobidnout do cvalu
Obecně by se dalo říct, že by jezdec měl vnější nohu posunout mírně dozadu (rámuje jí záď koně) a vnitřní pobídnout v oblasti na podbřišníku. Pobídka vnější nohou by měla přijít o setinu vteřiny dříve než pobídka vnitřní nohou. Vnější otěž musí být napnutá!Pokud chcete naklusat, stiskněte obě holeně na zadním okraji podbřišníku. Mezi časté chyby patří povolování otěží – ruku nesmíte posunout směrem dopředu, ale zároveň ani ji netahat na sebe. Ruka musí jít s pohybem hlavy koně. Při pobízení se nesmí změnit poloha kolen, stehen ani pat.Lehký klus
„posbírá“ na otěž a lehce pobídne přitlačením holení k sedlu, dosedá na vnější přední nohu. Vysedání by mělo být pružné a nenásilné. Častým chybováním je, že jezdec přepadává dopředu.
Pokud se snažíme zjistit, zda náš kůň kulhá, musíme si ho nechat předvést v pohybu. Kulhat může kůň: ve fázi kmihu – kůň má problém končetinu zvednout/ohnout a plnohodnotně ji nést po celé trajektorii – po oblouku, oblouk je kratší, nižší ve fázi podpěru – kůň končetinu plně nezatíží/nepostaví se na ni.
Co dělat když kůň kašle : Koni se většinou podávají kortikosteroidy, bronchodilatancia (rozšiřují dýchací cesty, a tak koni usnadňují dýchání) a mukolytika (podporují evakuaci hlenu z dýchacích cest). Kortikosteroidy lze podávat jak perorálně s krmivem/injekčně, tak i inhalačně.
Jak těžkého jezdce unese kůň : Ve většině případů by jezdec neměl mít více než 15 % hmotnosti koně. Čím méně, tím pro koně lépe.
Kolik kg unese Hafling
Takže, pokud např. nějaký ten koník typu hafling apod. bude mít někde okolo 300 kg, tak unese v pohodě +/- 60 kg, a utáhne okolo 600 kg. Nárazově a na kratší dobu samozřejmě i více.
Hrabání Často kůň hrabe, když chce od člověka nějaký pamlsek nebo v době krmení, chce krmení. Nebo koník často hrabe, když si chce prozkoumat terén před sebou. Často když dáte koníka do nějaké ohrady a on chce ven, často za dalšíma koňma, tak také u oplocení hrabe a přemýšlí kudy ven.Vyjeknutí: V extrémních situacích vzrušení nebo násilí může kůň vydat velmi vysoký pronikavý výkřik nebo vyjeknutí. Dupání kopytem: Dupání kopytem může znamenat, že koni není daná situace příjemná. Hrabání kopytem: Hrabání přední nohou je znak frustrace.
Jak spravne Pobizet koně : Proto je logické, pobízet nohu odrazovou – tedy vnější zadní. Správná pobídka dle nás vypadá tak, že jezdec je narovnaný (viz DESATERO SPRÁVNÉHO SEDU), vnitřní holeň posune mírně dopředu, vnější dozadu a vnější holení pobídne koně proti srsti (ve směru pohybu). Čím menší pobídka, tím lépe.