Jak Nacerpat vitamín D?
3 tipy, jak doplnit vitamín D

  1. Pobyt na slunci. Tím nejjednodušším způsobem jak si zajistit dostatek vitamínu D je pobyt na slunci. Déčko totiž vzniká v kůži po ozáření UV paprsky.
  2. Ryby a plody moře. Jedním z nejlepších zdrojů vitamínu D jsou ryby a rybí tuk.
  3. Houby. I houby jsou skvělým zdrojem vitamínu D zejména v zimě.

tučné ryby, máslo, vejce a játra (především tresčí).

Pokud není dostatek přirozeného slunečního záření, lze podpořit vznik vitamínu D i v soláriu. Další možností doplnění vitamínu D je užívání léků a doplňků stravy (kapky, tablety, kapsle) s vitamínem D.Poznámka: Pro pokrytí potřeby vitaminu D je důležité při pobytu venku pravidelně vystavovat pokožku slunečnímu záření. V ideálním případě by měla být slunci vystavena přibližně čtvrtina celkového povrchu těla (obličej, ruce, části paží a nohou). Dbejte však na to, abyste se nespálili!

V čem je nejvíce vitamínu D : Přímým zdrojem vitamínu D jsou mořské ryby, potažmo produkty z nich. Zde platí jednoduché pravidlo – čím jsou ryby tučnější, tím lépe. Proto je pro běžné získávání vitamínu D nejvhodnější rybí olej. V tuku se totiž vitamín D koncentruje nejvíce, a dvě malé kapsle rybího tuku vydají za několik porcí ryby.

Čím zapíjet vitamín D

Pěkný den, vitamín D se může užívat kdykoliv během dne. Jelikož jde o vitamín rozpustný v tucích, je vhodné jej užívat spolu s jídlem či ho zapít pohárem mléka. Paralelní užívání uvedených potravinových doplňků a vitamínu D není kontraindikováno, naopak se jedná o vhodné doplnění terapie.

Jak se projevuje nedostatek vitamínu D : U dospělých nedostatek vitaminu D zvyšuje riziko osteoporózy a může také provázet svalovou slabost, průjem a nervozitu. Může také docházet k rozmazanému vidění, po psychické stránce ke změnám nálady a vzniku depresí.

Na závěr si shrňme, které potraviny jíst, když chcete doplnit vitamín D. Určitě zahrňte do svého jídelníčku mléko a mléčné výrobky, vejce, houby, ale hlavně mořské ryby. Ty jsou co se týče obsahu vitamínu D nejlepší volbou.

Které vitamíny nekombinovat

  • Vitamíny A, D, E a K.
  • Vitamín E a K.
  • Železo a vápník.
  • Vápník a hořčík.
  • Multivitamin a vápník, draslík, zinek nebo hořčík.
  • Zinek a měď
  • Vitamín D3 a vitamín K2.
  • Vitamíny skupiny B.

Kdy brát vitamín D ráno nebo večer

Vitamín D je nejvhodnější užívat ráno během snídaně, jelikož je rozpustný v tucích, což znamená, že se nejlépe vstřebává s jídlem, které je obsahují, nebo v kvalitních doplňcích stravy. Pravidelné užívání vitamínu D má skvělý vliv na zdraví, přičemž zvyšuje kvalitu spánku.Nejčastějšími příznaky nedostatku jednoho nebo i více vitaminů a důležitých minerálů bývá celková únava, ochablost a snížená obranyschopnost organismu. Dalšími mohou být například krvácení dásní, praskání koutků úst, třepení a lámání nehtů, zvýšené padání vlasů, zhoršení stavu pleti a tak podobně.Jak dlouho užívat vitamín D Pro dosažení zvýšení hladiny vitamínu D v krvi je třeba užívat vitamín D ve vyšších dávkách – minimálně 2000 IU denně – po delší dobu (alespoň 2–3 měsíce). Následně se doporučuje hladinu vitamínu D zkontrolovat provedením odběru krve.

Nedostatek tohoto vitaminu může u dětí vyvolat křivici (rachitis), chorobné oslabení kostí, vypadávání zubů, nervové poruchy, podrážděnost a poruchy spánku. U dospělých nedostatek vitaminu D zvyšuje riziko osteoporózy a může také provázet svalovou slabost, průjem a nervozitu.

Jak správně užívat vitamín D : Jak dlouho užívat vitamín D Pro dosažení zvýšení hladiny vitamínu D v krvi je třeba užívat vitamín D ve vyšších dávkách – minimálně 2000 IU denně – po delší dobu (alespoň 2–3 měsíce). Následně se doporučuje hladinu vitamínu D zkontrolovat provedením odběru krve.

V kterou denni dobu brát vitamín D : Vitamín D se může užívat kdykoliv během dne, zda už během jídla nebo bez něho. Jelikož jde o vitamín rozpustný v tucích, je vhodné ho zapít například sklenkou mléka.

Které vitamíny se nesmí užívat spolu

Které vitamíny nekombinovat

  • Vitamíny A, D, E a K.
  • Vitamín E a K.
  • Železo a vápník.
  • Vápník a hořčík.
  • Multivitamin a vápník, draslík, zinek nebo hořčík.
  • Zinek a měď
  • Vitamín D3 a vitamín K2.
  • Vitamíny skupiny B.


U dospělých nedostatek vitaminu D zvyšuje riziko osteoporózy a může také provázet svalovou slabost, průjem a nervozitu. Může také docházet k rozmazanému vidění, po psychické stránce ke změnám nálady a vzniku depresí.Vitamín D. Dlouhodobý nebo významný nedostatek vitamínu D v organismu může vést k mnoha vážným zdravotním problémům a nemocem, jako např. srdeční choroby, autoimunitní onemocnění, vysoký krevní tlak, cukrovka nebo onemocnění kostí nebo kloubů.

Kdy užívat vitamín D ráno nebo večer : Nejlépe je užívat je večer. Vitamín D napomáhá ukládání vápníku do kostí, a reguluje jeho hladinu v krvi, proto je vhodné, aby se tyto přípravky užívaly zaráz.