Jak na tvrdou vánočku?
Taky se vám stává, že je těch svátečních dobrot nějak moc najednou Pokud vám doma zbyl ztvrdlý mazanec nebo vánočka, dejte jim poslední šanci. Udělejte z nich francouzský toast, který vás nadchne.Jednou z méně známých alternativ, jak zužitkovat vánočku, je francouzský toust. Hodí se k snídani, svačině nebo jako moučník. Na 4 porce potřebujete 4 silnější plátky vánočky, 2 vejce, 200 ml mléka, 200 ml smetany, máslo podle potřeby. Vejce rozšlehejte s mlékem a smetanou.Vánočka se rozlévá

U kvasové se to nestane úplně lehce, drožďová někdy umí přejet rychle, zvlášť pokud se splétá už poněkud rozvolněné těsto. Pomáhá také zapéct relativně zprudka (nad 200 stupňů) a potom opatrně dopékat na menší teplotu, případně přikrýt alobalem. Jinak viz tekuté těsto.

Proč mi vánočka po upečení klesne : Pokud vánočka klesne až po vytažení z trouby, pravděpodobně nebyla zcela dopečená a chladný vzduch způsobil její pokles. Upečenou vánočku poznáme tak, že do ní v nejvyšším místě zapíchneme suchou špejli. Po vytažení musí zůstat špejle čistá. Vánočku jste mohli také prudce ochladit.

Proč je vánočka tvrdá

Těsto musí kynout tak akorát dlouho

Když necháte vánočku kynout moc dlouho, kvasnice se unaví a vaše vánočka bude tvrdá, nenadýchaná a hutná. Ani krátké kynutí ale není dobré, jelikož by se vám mohla vánočka při pečení začít ještě zvětšovat a následně se rozvrátit. V troubě by už vánočka neměla zvětšovat objem.

Proč se peče vánočka : První upečenou vánočku podle tradice dostal hospodář, aby byla v novém roce dobrá úroda. A byl to opět hospodář, kdo v závěru štědrovečerní večeře nakrojil největší vánočku a podělil jí celou rodinu. Často z ní dostal krajíček i dobytek, aby na něj nemohly zlé síly a nemoci.

• sekané mandle

Keramickou formu vymažte máslem, naplňte těstem a dejte kynout další hodinu. Pečte při 160 °C asi 45 minut, ihned po upečení vánočku vyklopte a nechte vychladnout.

Pokud vám těsto nekyne, zkontrolujte datum spotřeby, ideálně kontrolujte trvanlivost kvasnic vždy před použitím. Jestliže jste už prošlé droždí použili, můžete si rozmíchat ve vodě s cukrem novou dávku a zkusit ji dodatečně zapracovat do těsta.

Jaká je nejlepší mouka na vánočku

Recepty na nejlepší vánočku se možná dědí z generace na generaci, klíčem k úspěchu jsou ale vždy ingredience. Nešetřete máslem, rozinkami ani mandlemi a používejte jen kvalitní mouku, ideálně typu 00. Jen tak získáte nadýchanou vánočku, která nejen báječně chutná, ale je také krásná na pohled.Co budete potřebovat

  1. 350 g hladké mouky.
  2. 70 g kokosového cukru.
  3. 150 ml mléka.
  4. 60 g rozpuštěného vlažného másla.
  5. 20 g čerstvého droždí
  6. 1 vejce.
  7. 30 g rozinek nebo sušených višní (můžete namočit do rumu)
  8. 30 g plátků mandlí nebo nasekaných pistácií

Na vánočku je nejlepší hladká výběrová mouka s vysokým obsahem lepku, který vykynuté těsto dobře podrží. Lepek je bílkovina, která vytváří v těstě jeho strukturu. Když mouka nemá dost lepku, neudrží vytvořené vzduchové bubliny a těsto pak spadne.

Před rychlým zbarvením chráníme povrch vánočky pečicím papírem nebo alobalem. Vánočka se pekla také jen z hrubé mouky. Bývala „hutnější“ a delší dobu vláčnější. Ovšem z polohrubé a hladké mouky je jemnější.

Z kolika pramenů se peče vánočka : Upéct krásnou a dobrou vánočku nebylo jen tak. Tradičně se pletla z devíti pramenů. Spodní čtyři představovaly slunce, zemi, vodu a vzduch. Prostřední tři prameny byly symbolikou pro rozum, vůli a cit.

Jak dlouho se peče vánočka : Troubu předehřejte na 220°C. Těsně předtím, než vánočku vložíte do trouby, potřete ji rozšlehaným vejcem a posypte nasekanými mandlemi. Pečte celkem hodinu: prvních 5–10 minut na 220°C, na dalších 25 minut stáhněte teplotu na 150°C a po zbytek času pečte už jen při 100 °C.

Na jakou teplotu se peče vánočka

Nakonec vánočku vložíme do trouby předem rozehřáté na 180 °C (horkovzduch). Po vložení vánočky do trouby snížíme teplotu na 160 °C a pečeme přibližně 45 minut (dozlatova). V případě, že bude vánočka rychle tmavnout, zakryjeme ji alobalem.

Podobně jako u pečení bábovky si pomůžeme zapíchnutím špejle nebo párátka do těsta. Po vytažení by měla být špejle čistá, bez nalepených zbytků těsta. Pokud je na špejli nalepené těsto, pak vánočka ještě není dostatečně propečená, proto v pečení ještě pokračujeme.Na kynutí musí být kvalitní droždí

Základem dobrého kynutí pomocí kvasnic je kvalitní droždí. I droždí stárne, ať už je ve formě měkké kostky, kterou je nutné skladovat v lednici, nebo je sušené v sáčcích. Pokud vám těsto nekyne, zkontrolujte datum spotřeby, ideálně kontrolujte trvanlivost kvasnic vždy před použitím.

Jak dlouho můžu nechat kynout vánočku : Mandle, rozinky a případně kandované ovoce zapracováváme do těsta až po jeho vykynutí. Kynutí je kapitola sama pro sebe. Říká se, že těsto na vánočku by mělo kynout čtyři hodiny, někdo říká, že stačí tři. Třemi až čtyřmi hodinami určitě nic nezkazíte, je lepší, když těsto kyne déle, než kdyby vykynulo málo nebo vůbec.