Jak na třepení nehtu?
– Třepící se nehty s bílými tečkami nebo drobnými čárkami jsou znamením nedostatku zinku, vápníku, křemíku či vitaminů A, E, C a skupiny B. – Když se lámou a třepí, jsou hrbolaté, bledé nebo svým tvarem připomínají lžičku, s největší pravděpodobností trpíte nedostatkem železa.Mezi nejdůležitější minerály a vitamíny na nehty patří vitamín B, C, E a zinek. Každá z látek hraje při péči o nehty svoji vlastní roli: Vitamíny skupiny B, konkrétně biotin, tedy B7, se stará o pevnost a pružnost nehtu. B12 zase pomáhá s tvorbou nehtových buněk.Nedostatek živin: Nehty potřebují určité živiny, jako jsou vitamíny, minerály a proteiny, aby zůstaly silné a zdravé. Nedostatek těchto živin, zejména vitamínu B, železa, zinku nebo bílkovin, může vést k oslabení nehtů a vzniku různých problémů, včetně svislých rýh.

Co pomůže na lámání nehtů : Zásady jídelníčku pro posílení lámavých nehtů

Nezapomínejte na biotin, který zpevní nejen nehty, ale také vlasy. Obsahují ho mandle, ovesné vločky nebo vejce. Dopřejte si dostatek bílkovin, vitaminů skupiny B i vitaminy A, C, E a zvyšte příjem hořčíku, vápníku, zinku a železa.

Co na lámavé a Třepivé nehty

Vyvarujte se používání odlakovačů s acetonem. Právě ten nese za lámavé a třepivé nehty často hlavní odpovědnost. Když už vám tyto nepříjemnosti způsobí, omezte na chvíli lakování a dopřejte nehtům čas na regeneraci. Pro domácí ošetření jsou vhodné zábaly z medu nebo koupele v mírně zahřátém olivovém oleji.

Co znamenají měkké nehty : Měkké a lámavé nehty

Za příliš častým lámáním nehtů může stát nedostatek aminokyseliny methioninu a také zinku. Methionin najdete např. v brokolici, luštěninách nebo lososu. Vstřebávání této aminokyseliny podporuje právě již zmíněný zinek.

Babské rady

  1. Nehty potírejte nebo koupejte v citronové šťávě.
  2. Pijte čaj z kopřivy – alespoň šest týdnů, jeden šálek denně.
  3. Nehty můžete koupat i v mléku, do kterého přidáte med a žloutek.
  4. Kombinujte teplo a chlad – namáčejte nehty střídavě do teplé vody a studené vody, klidně i s ledovou tříští – vždy jen na pár vteřin.


Plísňová infekce nehtů (odborně onychomykóza) je způsobena hlavně dermatofyty, stejnou plísní, která zapříčiňuje plíseň nohou. Plíseň nehtů se ze všech plísňových infekcí léčí nejhůře. Existuje mnoho různých příčin plísňových infekcí nehtů. Nejrozšířenějším rizikovým faktorem je pokročilý věk.

Jak ošetřovat prst po strhnutí nehtů

Dobrý deň, pokiaľ je rana uzavretá a nekrváca, môžete ako dezinfekciu použiť masť Betadine, v prípade zhoršenia stavu a rozvoja zápalu konzultujte s lekárom antibiotické hojivé maste (Framykoin, Bactroban). Môžete tiež použiť sťahujúci kúpeľ na prst z hypermanganu (slabo ružové sfarbenie roztoku) na stiahnutie rany.Příčin lámání a třepení nehtů může být více: Nejčastěji to bývá nedostatek vitamínů a minerálů, zejména zinku a vápníku, ale i dalších látek.Zvlněné či rýhovité nehty

Je-li povrch nehtu vlnitý nebo jsou na něm patrné rýhy, může se jednat o časný příznak lupénky nebo zánětlivé artritidy. U lupénky bývají nehty navíc propadlé ve tvaru lžičky, stejně tak u anémie. Příčné rýhy mohou také způsobovat infekce, dna či nadměrná intoxikace organismu.

Bledá až šedá barva nehtů bývá přirozená u starších lidí, vypovídat ale může i o nedostatku železa. Ani bílé nehty neznačí nic přirozeného: bílé nehty s tmavými okraji signalizují žloutenku. To, že nemocí trpíte, zjistíte ale podle zkušenosti lékařů mnohem dříve než podle nehtů.

Po čem rychle rostou nehty : Zdravý nehet roste průměrnou rychlostí 2-3 mm za měsíc. Růst nehtu nepřímo ovlivňuje nedostatek aminokyselin, minerálů a vitamínů (A, B a E) v organismu. Základními komponenty nehtu jsou keratin, voda, lipidy, vápník a železo.

Co mám dělat když mi smrdí nohy : Kromě hygieny, správné obuvi a deodorantů či antiperspirantů pomáhá omývání chodidel bylinnými odvary z dubové kůry, šalvěje, řepíku, mateřídoušky, bezu nebo octa. Octem lze vymývat i boty. Někdo si boty vysypává jedlou sodou a před použitím sodou potře i nohy.

Jak zabranit zápachu nohou

Jak se zbavit zápachu nohou

  1. Pokud je to možné, myjte si nohy antibakteriálním mýdlem v teplé vodě i několikrát denně.
  2. Pravidelně se zbavujte ztvrdlé odumřelé kůže na chodidlech.
  3. Nehty na nohou si často zastřihujte a čistěte.
  4. Po umytí chodidla vždy pečlivě osušte.
  5. Noste kvalitní obuv z prodyšných materiálů.


Pokud je v ráně jen menší množství hnisu a nepociťujete bolest, doporučila bych ránu ošetřovat doma, umývat pouze vodou, poté opláchnout Betadine roztokem a Betadine mastí. Pokud by se ale stav nelepšil v rámci pár dní, doporučila bych řešit situaci s lékařem.Pacient odjíždí z operačního sálu s palcem sterilně zakrytým. Dále probíhá doléčení ambulantně. Ze sportovních aktivit je pacient omezen po dobu hojení, tedy asi 2–3 týdny.

Co nám říkají nehty : Nehty nám mohou dát najevo, že se něco děje s naším tělem

Z nehtů lze vyčíst například anémie, revmatoidní artritida, rakovina nebo kardiovaskulární problém. Změny na nehtech se většinou objevují se stárnutím, protože tak jako pokožka a vlasy nehty obsahují keratin a protein, který nám věkem ubývá.