Jak s příkrmem začít
Nemléčné přikrmování začínáme poledním ochutnáváním sladké zeleniny, a to ideálně před kojením. Jedna až dvě lžičky příkrmu 1-2x denně s následným dokojením. Na první lžičky vybíráme sladší zeleninu (mrkev, brambor, petržel, brokolice, květák) vařenou v páře nebo nesolené vodě.Pro první krmení lžičkou doporučujeme používat lžičky k tomu určené. Lžička má být mělká, plastová a nesmí mít ostré okraje. Uvědomte si také, že technika posunu sousta do krku a polykání je pro děťátko nové a tedy velice obtížné. Dosud bylo zvyklé jen na prso či láhev.První týden podávání příkrmů může vypadat třeba takto: mrkev 2-3 dny, brambor 2-3 dny, dýně 2-3 dny a tak dále. Nabízejte zpočátku jen pár lžiček. Během oněch dvou dnů máte šanci zjistit, zda se neprojevila alergie.
Jak poznat že je čas na příkrm : Vhodná doba pro zavedení prvního příkrmu se většinou pozná i podle chování děťátka – tzv. psychomotorického vývoje. Dítě začne jevit o jídlo zájem, natahuje se po něm, když vás vidí jíst, otevírá pusinku.
Co dát miminku jako prvni příkrm
Nejvhodnější pro začátek jsou jemná pyré z jednoho druhu lokální zeleniny (jako je mrkev, brambor, brokolice nebo květák), která jsou podávána obvykle v poledne. V průběhu jednoho měsíce můžete začít i s vícesložkovými příkrmy – zeleninovými a masozeleninovými. Pokud vaše dítě zpočátku příkrm odmítá, buďte trpělivá.
Jakou zeleninu dát na prvni Prikrmy : Jako první příkrm je nejlepší jemné pyré z jednoho druhu zeleniny (mrkev, brambory, brokolice, květák aj.), po několika dnech pak můžete zkusit další druhy zeleniny, aby si tak dítě zvykalo na nové chutě.
Komplementární výživu (příkrm) je třeba začít zavádět u kojených i nekojených dětí nejpozději po ukončeném 6. měsíci věku dítěte, 180 dní (v 26. týdnu), ale ne před ukončeným 4. měsícem věku (17 týdnů).
Doporučuje se začínat s 1–2 lžičkami převařené a na cca 37 °C zchlazené kojenecké vody 1 až 2× denně.
Jakou DYNI na prvni příkrm
Existuje několik druhů dýní, k dětským příkrmům, především těm prvním, se nejvíce hodí máslová dýně případně dýně hokaido. Máslová dýně je díky dobré stravitelnosti a absenci alergenů skvělá jako první příkrm. Navíc má nasládlou chuť a vodnatou konzistenci.Vhodná je mrkev, brokolice, dýně, brambory, špenát, celer a jablko. Postupně můžete přidat maso a další potraviny a vše různě kombinovat. Inspirujte se recepty na zeleninové příkrmy.S příkrmy začněte nejdříve od ukončeného 4.
Do té doby by mělo miminko znát jen mateřské či umělé mléko. Důležité je dítěti příkrm nenutit, ale jen nabízet. Jinak mu můžete jídlo na dlouhou dobu zprotivit tak, že nebude chtít jíst vůbec.
Jogurt můžete kojenci podávat od ukončeného 8. měsíce. Bílý jogurt je pro kojence úplně nejvhodnější, protože je vyroben pouze z mléka a jogurtové kultury. Obsahuje spoustu dobře stravitelných bílkovin a také vápník, který je důležitý pro správný růst kostí.
Co pomáhá miminku na Prdíky : Kojícím maminkám se doporučuje pravidelně pít fenyklový čaj, který se následně přes mateřské mléko dostane do střev dítěte. Pokud podáváte dítěti mléko lahvičkou, můžete mu zkusit stejným způsobem nabídnout vlažný fenyklový čaj napřímo. Koupíte ho v lékárnách nebo drogeriích.
Jakou zeleninu od 4 mesice : Je vhodné začínat zeleninou, protože má neutrálnější chuť. Pokud začnete s ovocnými příkrmy , miminko si může navyknout na sladkou chuť a ostatní příkrmy mu tak nemusí tolik chutnat. Vhodná je mrkev, brokolice, dýně, brambory, špenát, celer a jablko. Postupně můžete přidat maso a další potraviny a vše různě kombinovat.
Co může jíst 5 měsíční miminko
Důležitou součástí stravy 5měsíčního miminka je zelenina, která obsahuje spoustu vitamínů a bývá dobře tolerována – zejména proto, že je chuťově méně výrazná a není sladká. Oblíbenou součástí prvních příkrmů je mrkev, brokolice, dýně, cuketa a brambory.
Jak s příkrmem začít
Na první lžičky vybíráme sladší zeleninu (mrkev, brambor, petržel, brokolice, květák) vařenou v páře nebo nesolené vodě. Pokud se se vám nechce vyrábět příkrm kvůli 1-2 lžičkám, můžete vyzkoušet hotové příkrmy První lžička HiPP – speciálně určené pro první seznamování s příkrmy.Vhodné potraviny:
mrkev, karotka, červená řepa, hrášek, cuketa, dýně brambory, batáty. banán, jablka, hrušky, meruňky, broskve, borůvky, švestky.
Kolik má vypít 3 týdenní miminko : Kojenec by měl orientačně vypít asi 150 – 180 ml mléka na kilogram tělesné hmotnosti denně.