Jak na přiznání daně z nemovitostí?
Na úřad a přes datovou schránku

Přiznání se podává na finančním úřadě v kraji, kde se nachází nemovitost. V případě, že vlastníte více nemovitostí v různých krajích, musíte dodat přiznání na konkrétní úřady. V případě, že máte aktivní datovou schránku, musíte přiznání podat pouze elektronicky.Pokud podáte přiznání pozdě, ale vypočtená daň je nižší než 200 Kč, žádná sankce vám nehrozí. Pokud však přiznání nepodáte vůbec, hrozí vám pokuta od 500 Kč až do 300 000 Kč. Navíc za každý den zpoždění se vám může počítat penále 0,05 – 5 % z dlužné částky daně nebo úroky z prodlení.Jde o novinku z října 2023, která ušetří spoustu času. Později už dostanete vždy v květnu jen složenku s částkou, která se každý rok mění.

Kdy přijde složenka na daň z nemovitosti : Zprávy do datové či e-mailové schránky zasílá finanční úřad v první polovině května. Složenky obdržíte nejpozději do 24. května.

Co dělat když nepřijde složenka na daň z nemovitosti

V případě, že vám složenka nedojde v průběhu tohoto týdne, kontaktujte územní pracoviště místně příslušného finančního úřadu. Ze zkušeností finanční správy plyne, že velké množství poplatníků daně z nemovitostí zapomíná finančnímu úřadu včas ohlásit změny v adrese bydliště, vdané ženy nehlásí změny příjmení apod.

Co je potřeba k dani z nemovitosti : Kromě řádně vyplněných formulářů pro podání daně z nabytí nemovitých věcí, je nutné přiložit prostou kopii kupní nebo směnné smlouvy, vyrozumění o provedeném vkladu do katastru nemovitostí, případně znalecký posudek určený pro podání této daně. Jak je to v případě směny dvou bytů v osobním vlastnictví.

Jestliže neodevzdáte daňové přiznání vůbec, hrozí vám pokuta ve výši 5 % z vypočtené daně za každý den prodlení, minimálně však 500 Kč. Pozor: Zapotřebí je nezaměňovat přiznání k dani a zaplacení daně. Zatímco podat výše zmíněná přiznání musíte do konce ledna, zaplatit daň z nemovitosti stačí až do konce května.

Jestliže nebudete mít ve schránce složenku ani ke konci května, kontaktujte územní pracoviště místně příslušného finančního úřadu. Tak zjistíte přesnou výši daně, kterou máte zaplatit,“ doporučuje Michal Jelínek, partner V4 Group.

Co když nepřijde složenka na daň z nemovitosti

Novopečený majitel, který získal nemovitost v loňském roce a jemuž nepřišla složenka o platbě daně, možná zapomněl na konci ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitosti. V takovém případě je nutné jej co nejdříve podat a počítat se sankcemi. Pokuta činí 0,05 procenta ze stanovené daně za každý den prodlení.Podle § 13 odst. 2 daňového řádu, je li předmětem daně nemovitá věc, je ke správě daní místně příslušný správce daně, v jehož obvodu územní působnosti se nemovitá věc nachází.“ Finanční správa posílá aktualizované platební údaje poplatníkům třemi komunikačními kanály, a to prostřednictvím České pošty (cca 2 mil. složenek a 50 tisíc poplatníků platí přes SIPO), na e-mailovou adresu (přes 900 tisíc zpráv) a do datových schránek (přes 1 mil. zpráv).

Po přihlášení do Online finančního úřadu na portálu MOJE daně (www.mojedane.cz) a vstupu do Vaší daňové informační schránky+ stačí kliknout na NASTAVENÍ A INFORMACE O SUBJEKTU, dole kliknout na Daň z nemovitých věcí a ihned uvidíte, kolik máte zaplatit na dani z nemovitých věcí za jednotlivé finanční úřady.

Kde se podává přiznání k dani z nemovitosti : Pokud máte povinnost daňové přiznání k dani z nemovitých věcí podat, musíte jej podat na územní pracoviště krajského finančního úřadu, na jehož území se nemovitá věc nachází.

Kdo podává přiznání k dani z nemovitosti : Daňové přiznání typicky podává vlastník nemovitosti. Poplatníkem je totiž osoba, která je vlastník pozemku či jednotky evidovaná v katastru nemovitostí.

Jak zjistit jestli jsem zaplatil daň z nemovitosti

Vstoupíte na stránky www.mojedane.cz, kliknete na Online finanční úřad, vyberete si Váš způsob přihlášení. Po přihlášení do online finančního úřadu vstoupíte do DIS+ kliknutím na dlaždici s Vaším jménem. V DIS+ kliknete na INFORMACE A NASTAVENÍ O SUBJEKTU a dole na stránce kliknete dlaždici Daň z nemovitých věcí.

Finanční správa už posílá e-maily a složenky k zaplacení daně z nemovitostí Zhruba milion lidí obdrží údaje k zaplacení daně prostřednictvím datové schránky, necelému milionu poplatníků budou údaje doručeny do jejich e-mailové schránky. Ostatním majitelům pak finanční správa nejpozději do 24.Kde a jak službu řešit

V aplikaci Elektronická podání pro finanční správu (EPO) v portálu MOJE daně. V něm za pomoci průvodce příslušný elektronický formulář vyberete, vyplníte a následně odešlete. V aplikaci Online finanční úřad (DIS+) v portálu MOJE daně.

Kde zjistit výši daně z nemovitosti : Vstoupíte na stránky www.mojedane.cz, kliknete na Online finanční úřad, vyberete si Váš způsob přihlášení. Po přihlášení do online finančního úřadu vstoupíte do DIS+ kliknutím na dlaždici s Vaším jménem. V DIS+ kliknete na INFORMACE A NASTAVENÍ O SUBJEKTU a dole na stránce kliknete dlaždici Daň z nemovitých věcí.