Jak na odlitky ze sádry?
Připravíme si starý míč nebo gumovou misku (lze po skončení pěkně vyklepnout zbytek sádry do koše), naplníme vodou a sypeme do vody sádru, nemícháme, sypeme sádru tak dlouho, dokud ji voda pohlcuje, pak promícháme tak, aby sádra neměla hrudky, a naléváme do forem nebo tvoříme to, co jsme si předem přichystali.Důležité pravidlo, které mějte během celého procesu neustále na paměti, je že se zásadně přisypává sádra do vody. Nikdy ne naopak! A v jakém poměru Přesný poměr je vždy samozřejmě uveden na balení, ale zpravidla je to tak, že na 1 kg sádry připadá 0,5 l vody.V nádobě rozděláme sádru s vodou (vždy přidáváme sádru do vody) a umícháme středně hustou kaši, kterou opatrně nalijeme do stopy a vyplníme prostor rámečku. Nyní necháme stopu asi 30 minut schnout a poté odlitek opatrně vyjmeme a dosušíme.

Čím barvit sádrové odlitky : Malovat můžete akrylovými nebo temperovými barvami. Na jemné detaily je vhodný tenký štěteček nebo fix. Namalovaný a zaschlý odlitek je vhodné přelakovat lesklým lakem (zvlášť u temperových barev). Dobrou zkušenost jsme měli s lakem ve spreji.

Jak vyrobit formu na sádrové odlitky

Chcete použít odlitek jako zapichovátko Zalejte do odlitku speciální aplikátor, který Vám udrží díru na zapíchnutí špejle. Aplikátor udržíte na místě obdobně jak magnt. Na plochou část nalepíte izolepu a přelepíte izolepou formu naplněnou cca do 3/5 (nezaschlé sádry), poté dolejete sádru.

Čím slepit sádrový odlitek : Sádrové odlitky lepím k podkladu lepidlem Patex Fix.

Díky důmyslnému vakuovému systému koupacích návleků bude vaše sádra ochráněna před kontaktem s vodou, aniž by vás cokoliv nepříjemně škrtilo. Jedním z hlavních důvodů, proč si lidé pořizují návleky na sádru, je samozřejmě ochrana rukou a nohou před navlhnutím.

Odlévat můžete do forem běžnou sádru nebo doporučujeme použít "odlehčenou sádru", tzv. Reliefco. Jedná se o obdobu sádry, hotový odlitek ale není tak těžký jako odlitek sádrový.

Jakou barvu na sádru

Barvy Deco jsou vodou ředitelné akrylové barvy vhodné k dekoracím na dřevo, umělou hmotu, sádru a další. Tyto barvy jsou velmi intenzivní a jasné a obsahují širokou škálu lesklých, matných a perleťových odstínů s vysokou krycí silou. K dispozici je široký výběr doplňkových produktů pro užití více technik a aplikací.Knauf Flexkleber S1 5 kg.Vezmeme obyčejnou plastelínu. Rozválíme ji a předmět, jehož repliku chceme zhotovit, do ní vmáčkneme. Jde o to, aby pod něj Lukopren nemohl zatékat. Kolem předmětu vtlačíme do plastelíny ohrádku.

1112 Velmi dobré výsledky při lepení sádry vykazuje akrylátová disperze Plextol B 500 (EA/MMA) a zvláště Acrylkleber 498 HV (BA/MMA), která si po vytvrzení částečně uchovává elasticitu.

Kolik vody na sádru : Příprava hmoty: potřebné množství sádry se pomalu za míchání vsypává do čisté studené vody v poměru 1 kg sádry : 0,57 až 0,63 litru vody. Nelít obráceně vodu do sádry. Směs důkladně promíchat (cca 2 min.), aby vznikla jemná hmota.

Co se stane když se namočí sádra : Pokud se namočí, bude dlouho vysychat a může způsobit zapaření pokožky. „Pokud lidé zmiňují možnost koupání, mluví často o polotuhé sádře (semirigidní). Ta se neaplikuje na syntetickou vatu ale přímo na tenkou bavlněnou punčošku, která dobře schne.

Jak dlouho schne sádrový odlitek

Doba schnutí cca. 1 h. Celkové vytvrzení po cca. 3-4 dní, v závislosti na objemu.

Z bezbarvých laků ve spreji můžete použít např. akrylátové bezbarvé laky určené na přestříkání autoemailů, metalíz. minimálně změní odstín sádry a dobře odolávají povětrnostním vlivům. nátěr bude nutné několikrát opakovat (sádra je velmi nasákavá) až se vytvoří vrstva, nátěrový film.Sádrový obvaz vysychá 1 až 3 dny. Po tuto dobu obvaz nezakrývejte, ani se nesnažte vyschnutí žádným způsobem urychlit. Poraněnou končetinu mějte ve zvýšené poloze, tak zabráníte případnému otoku. Při sádrovém obvazu na dolní končetině omezte delší stoj, při sedu pokládejte končetinu na židli.

Proč sádra ztvrdne : vyd. Pomalu tuhnoucí sádra se vyrábí výpalem sádrovce nebo přírodního anhydritu při teplotách nad 900 °C v šachtových nebo rotačních pecích. Při těchto teplotách dochází již k částečnému rozkladu síranu vápenatého a vzniklý oxid vápenatý působí jako katalyzátor tuhnutí.