Jak na nadýchané těsto?
Čerstvé droždí Získává se ze speciálního druhu pivních kvasinek a hladké mouky. Jakmile je "probudíme" teplem a vodou, začnou spotřebovávat cukr a produkovat alkohol a oxid uhličitý – a ten těsto nadlehčuje a zvedá. Kvasinky obsahují mnoho bílkovin a vitaminy skupiny B.Do kynutého těsta je možná lepší dát olej, který je v pokojové teplotě tekutý, díky tomu bude těsto po upečení vláčnější. Jako přísada má jinou texturu. Po upečení ale už zase mažeme máslem. Tam je ta chuť.Pokud je těsto příliš husté, přidejte trošku mléka. Pokud by naopak bylo moc řídké, přidejte mouku. Při strouhání citronové kůry dejte pozor, abyste nenastrouhali i bílou část – těsto by pak bylo hořké. Strouhejte tedy jen žlutou vrstvu.

Jak spravne vykynout těsto : Kynutí: správně nakynuté těsto by mělo přibližně zdvojnásobit objem. Tradičně těsto kyne v teplém prostředí mezi 25–30 °C asi 45 minut (při použití sušených kvasnic 1 hodinu). Existuje však i pomalé kynutí. V chladu v lednici může trvat i celý den (či přes noc) a výsledné pečivo pak bývá jemnější.

Co dát do těsta aby se nelepilo

Stačí do těsta přidat namleté nebo nastrouhané piškoty, které těsto zahustí. Pokud máte těsto naopak příliš suché a při pokusu o vyndání z formiček se drolí, přilijte trochu tekutiny. Může to být třeba mléko, smetana, rum nebo rozpuštěné máslo.

Co pridat do těsta kdyz se lepi : Lepivé těsto

Váleček vložte na 10 minut do mrazáku. Poradíte si i tak, že na vál natáhnete fólii nebo použijete silikonovou podložku.

Pro vypracování těsta můžeme místo vařečky použít rovněž svoje ruce. Když se nám těsto lepí na prsty, musíme ho ještě hníst nebo můžeme přidat trochu mouky. Hotové vypracované těsto posypeme moukou, přikryjeme utěrkou a necháme aspoň 30 minut kynout.

Droždí nesmí přijít do styku se solí, kvasinky by zahubila. V kotlíku robotu těsto pomalu vypracujeme hákem (trvá to 10 minut). Pokud těsto vypracováváme vařečkou, musíme ho nejen míchat, ale zároveň i přizvedávat. Zpracováváme, dokud se nespojí veškeré suroviny.

Jak dlouho nechat kynout těsto na buchty

Těsto můžete mít v lednici pět až sedm dní. Díky působení chladu vám tak bez problému tak dlouho vydrží a nezkazí se. Těsto nemusíte spotřebovat celé, ale můžete z něj péct třeba nadvakrát. Jen si dejte pozor, když z něj budete odebírat, ať jej nenecháte příliš dlouho v teple.Kvasinky nejlépe pracují v teplém prostředí, proto i takto jim to ulehčíme:

  1. Všechny suroviny na přípravu těsta by měly být v pokojové teplotě.
  2. Na přípravu kvásku i do těsta tekutinu mírně ohřejeme (vodu nebo mléko). Nesmíme to ale přehnat, abychom naopak kvasinky nezahubili.
  3. Kynutí by mělo probíhat v teplém prostředí.

Těsto můžete mít v lednici pět až sedm dní. Díky působení chladu vám tak bez problému tak dlouho vydrží a nezkazí se. Těsto nemusíte spotřebovat celé, ale můžete z něj péct třeba nadvakrát. Jen si dejte pozor, když z něj budete odebírat, ať jej nenecháte příliš dlouho v teple.

Když se nám těsto lepí na prsty, musíme ho ještě hníst nebo můžeme přidat trochu mouky. Hotové vypracované těsto posypeme moukou, přikryjeme utěrkou a necháme aspoň 30 minut kynout. Těsto musí zdvojnásobit svůj objem. Máme za sebou druhé kynutí.

Proč se těsto lepí : Proč je těsto mazlavé a lepí

Zřejmě jste do těsta přidali větší než nezbytné množství tekutiny. Tekutinu přidáváme vždy studenou a po částech, protože každá mouka jinak saje. Zkuste dát těsto ztuhnout, pak ho poprašte moukou a po částech rozvalujte na pomoučeném válu nebo mezi dvěma mikroteny.

Jak zadělat těsto v robotu : Pro různá těsta jsou různé doby, ale obecně se mi osvědčilo v robotu hnětat kratší dobu (3–5 minut, nejdřív na nejnižší,pak na vyššší rychlost), nechat ho odpočinout a jednou-dvakrát během hnětení těsto přeložit,podle toho, jak se mi zdá vypracovaný lepek (zda už se dělá „okénko“).

Jak dlouho mohu nechat kynout těsto

Těsto můžete mít v lednici pět až sedm dní. Díky působení chladu vám tak bez problému tak dlouho vydrží a nezkazí se. Těsto nemusíte spotřebovat celé, ale můžete z něj péct třeba nadvakrát. Jen si dejte pozor, když z něj budete odebírat, ať jej nenecháte příliš dlouho v teple.

Pokud si chcete přípravy trochu usnadnit, zadělejte si těsto rovnou večer, nechte chvíli (cca 45 minut až1 hodinu) předkynout a pak je zakryté uložte někam do chladu, kde pomalu přes noc vykyne, ráno jej vytvarujete, necháte dokynout a můžete péct.Postup je jednoduchý: do menší skleničky odebereme 5 g zdánlivě mrtvého kvásku, přidáme 20 g celozrnné žitné mouky a 20 g vody, zamícháme, přiklopíme víčkem a necháme 9–⁠⁠12 hodin fermentovat na teplém místě. Poté celý postup ještě 3–4×⁠⁠ zopakujeme (zbytky z odebraného kvásku vyhodíme nebo použijeme do polévky).

Jak nejrychleji vykyne těsto : Ano, jde. Cukrářka Pavlína Berzsiová ve své knize Velká domácí cukrářka radí: „Předehřejte si troubu na sto stupňů, potom ji vypněte a těsto do ní vložte. Vykyne za 15 minut. Když poté těsto zpracujete (vytvarujete housky, vánočky nebo buchty), zase je položené na plechu vložte do vyhřáté trouby, stačí na 5 minut.