Jak na kedlubny?
Kedlubny určené pro děti nehnojíme průmyslovými hnojivy. Raději sáhneme po přírodních organických látkách jako jsou výrobky z přírodní řady Vita Natura určené i pro ekologické zemědělství. Z této řady doporučujeme: Kopřiva plus, Organické hnojivo pro plodovou zeleninu a Přírodní substrát univerzální.Semínka kedlubny sázíme do zeminy po trsech (2 – 3 semínka) 10 až 15 centimetrů od sebe. Mezi jednotlivými řádky, do kterých umístíte semena kedlubny, zanechte vzdálenost 30 – 40 centimetrů. Semena můžete sázet do záhonu nebo foliového tunelu i pomocí ruční sečky.Základní příčinou praskání plodů bulev (především kedluben a ředkviček) je rychlý růst po období zpomaleného růstu. K tomu dochází především při nerovnoměrném zásobování rostlin vodou (vysoké srážky nebo závlaha po období sucha) nebo při oteplení po dlouhodobějším období chladu.

Jak zalévat kedlubny : Na záhoně je pravidelně zalévejte střední dávkou vody, odplevelujte a okopávejte. Jarní odrůdy při výsadbě lze zakrýt netkanou textilií. Zálivka musí být pravidelná a rovnoměrná, aby hlízy nepraskaly. Za sucha hlízy dřevnatí a po větším zalití praskají.

Kdy aplikovat hnojivo

Na jaře, na podzim, případně uprostřed sezóny pokud je to potřeba. Ideální doba k aplikaci hnojiva na trávník je období krátkých přeháněk, abyste nemuseli půdu zvlhčovat. Silné přeháňky nejsou vhodné, protože hnojivo naopak spláchnou.

Jak ochranit kedlubny : U zelí, kedluben, brokolice či květáku můžete zůstat v klidu. "Hlásí-li tedy teploty kolem nuly, vyplatí se už vysazená rajčata a ostatní uvedené citlivější druhy zeleniny přikrýt světlou netkanou textilií.

Kedlubny (+ rychlená brokolice a květák)

Klíčí při 20°C, následně výsevům prospívají teploty v rozmezí 14 až 17 °C, po pikýrování je vhodnější teplota nižší, okolo 12 až 14 °C.

Letní odrůdy mají délku vegetace 100 až 140 dní, semena vyséváme v březnu či dubnu, vysazujeme je ve sponu 25 x 25 cm v první polovině května. Pozdní odrůdy mají vegetační dobu 130 až 170 dní, vysévají se na přelomu dubna a května a nejpozději v půlce srpna vysazujeme do sponu 40 x 30 cm.

Kdy přesazovat kedlubny

Kedlubny vysévané venku jsou na podmínky venkovního prostředí zvyklé, takže je přesazujeme v podstatě kdykoliv od doby, co mají alespoň dva pravé lístky. Kedlubna snáší přesazování dobře, takže není nutné se bát, že bychom rostlinkám změnou stanoviště ublížili.Spon pěstování se pohybuje od 25 až 40 × 25 až 40 cm. Každopádně kedlubny mají rády prostor a vzdušnost Většinou platí, čím pozdnější odrůda, tím větší spon. Půdu na záhonu s kedlubnami pravidelně okopáváme a odplevelujeme, zejména po vysazení. Důležitá je rovnoměrná zálivka.Kedlubny jsou zralé asi po 2 až 3 měsících od výsevu. Sklizeň provádějte později v létě nebo na podzim. Kedlubny jsou zralé, když jsou velké a pevné na dotek. Při sklizni odřízněte stonky asi 2 cm od kedluben.

Kedluben je zralý ke sklizni asi šest až osm týdnů po výsevu. Během této doby by měl dosáhnout zhruba velikosti tenisového míčku. Některé odrůdy jsou však i mnohem větší. Při sklizni kedluben pod hlízou jednoduše odřízněte a velké listy odstraňte.

Jak pouzit tekute hnojivo : Zlepšuje biologickou aktivitu půdy a zlepšuje půdní strukturu. Dávkování: 15 ml (víčko od lahve) nalijte do 4 litrů vody a promíchejte, opakovat 1x za 14 dní během vegetačního období, tj. duben-září. Nepřihnojujte za intenzivního slunečního svitu.

Jak pouzit hnojivo : Zapracujte do zeminy před sadbou. Posypejte zeminu v koncentraci cca 1% Hnojíku na objem zeminy a zahrabejte hrabičkami. V průběhu růstu rostlin lehce sypte kolem rostliny (pocukrovat hnojivem kolem stonku). Pravidelně zalévejte pohnojené rostliny.

Co okusuje kedlubny

Kedlubnové listy pak mohou napadat dřepčíci, broučci, co okusují rostlinám listy. Proti nim platí pravidelná zálivka, protože nemají rádi vodu. Na dřepčíky zkuste i postřik z česneku.

Rané odrůdy vyséváme již od února do března do sadbovačů, případně do teplého pařeniště. Do pařeniště je přesazujeme v březnu, na záhon od dubna.Nesmíme sázet hluboko.

Vysazujeme tak, jak byly rostlinky předpěstovány, nikdy ne hlouběji. Spon pěstování se pohybuje od 25 až 40 × 25 až 40 cm. Každopádně kedlubny mají rády prostor a vzdušnost Většinou platí, čím pozdnější odrůda, tím větší spon.

Jakou teplotu vydrží kedlubna : Kedlubny (+ rychlená brokolice a květák)

Klíčí při 20°C, následně výsevům prospívají teploty v rozmezí 14 až 17 °C, po pikýrování je vhodnější teplota nižší, okolo 12 až 14 °C. Pokud by ale teplota dlouhodoběji klesla pod 12 °C, může dojít k jarovizaci a následnému předčasnému vybíhání rostlin do květu.