Jak na kanadske borůvky?
“ „Všechny kanadské borůvky potřebují kyselou půdu s pH okolo 4,5. Měla by být humózní, úživná a s podílem písku, neustále vlhká, ale nikdy ne zavodněná,“ radí zkušená pěstitelka. Borůvkám vyhovuje slunné místo nebo mírný polostín, stanoviště by mělo být chráněné před silným větrem.Borůvku je potřeba pravidelně do konce března prostříhat. Odstraníte tak slabé, neperspektivní výhony, které by rostlinu jen oslabovaly. Se střihem rostliny začněte od země. Výhony, které by se mohly v době zrání borůvek dotýkat země, nebo by byly velmi blízko odstřihněte.V naší zemi většinou přirozeně dostatečně kyselou půdu (Ph 3,5-4,5) nemáme, takže podle počtu sazenic připravíme jámu, nebo příkop široký minimálně 40 cm i více, hluboký stačí 25 cm, protože borůvky koření mělce. Rostliny sázíme nejméně metr od sebe.

Jak hluboko koření borůvka : Připravíme si jámu zhruba 1m širokou a cca 40-50cm hlubokou. Borůvky koření mělce a tak větší hloubka není potřeba.

Proč žloutnou listy na borůvkách

Železo (Fe) důležitý prvek ve výživě borůvek

Nedostatek železa se projevuje charakteristickou chlorózou – listy žloutnou a objevuje se zelené žilkování.

Jakou rašelinu na borůvky : „bílé baltské“ rašelině – dá se u nás na farmě zakoupit). Rašelina má pH od 3,5 až 4,5 (kyselost půdy) a to je ideální pro kyselomilné rostliny (nejen pro borůvky, ale např. brusinky, rododendrony, azalky atd). Lesní hrabanku, kterou doporučují různí prodejci rozhodně nedoporučuji já.

Pro tento účel výborně poslouží speciální biominerální hnojivo s rohovinou určené právě pro borůvky. Mimochodem, toto hnojivo stejně dobře poslouží i pro další kyselomilné rostliny. Toto hnojivo se využívá k dlouhodobému hnojení. Jako zásobní slouží pevné, granulované hnojivo.

Velkoplodící zahradní borůvky lze snadno na podzim přesadit. Ideální je čas podzimu, kdy již slunce tak silně nesvítí a rostlinu nevysušuje. Borůvka jako rododendrony má mělký kořenový systém, systém roste do široka a ne hluboko. Lze je tedy snadno obrýt a vytáhnout.

Kdy jít na borůvky

Borůvky obsahují flavonoidy a fenolové kyseliny, které mají zdraví prospěšné účinky. Hlavní sezóna borůvek trvá od července do září.Na první plody si počkáme 3 roky – až za tři vegetační období po výsadbě získáme silné keře se schopností bohatě plodit chutné plody.Pokud borůvka přesto neplodí, nastal možná čas na její přesazení. To se doporučuje každé čtyři roky, a to do jámy, zvětšené o přírůstek dané rostliny a s novou rašelinou. Svou roli může hrát i vybrané místo – na slunečném stanovišti, které je nejvhodnější, se však borůvka neobejde bez pravidelné a vydatné zálivky.

Aby kosi a špačci nesklidili úrodu třešní, jahod, borůvek nebo třeba rybízu za vás, můžeme kolem nepříliš vysokých ohrožených rostlin natáhnout sítě, postavit strašáky anebo na stromy rozvěsit fáborky ze šustícího alobalu. Dobře fungují i stará CD.

Co dělat když žloutnou listy : Rostlina je bledá a listy žloutnou Dopřejte jí světlo a slunce! Jestliže si všímáte, že rostlina postupně bledne a lístky žloutnou, je možné, že nemá dostatek světla. Nejdříve si dle druhu rostliny ověřte, jaké podmínky jsou pro ni ideální (polostín, slunné místo apod.), a poté ji zkuste najít nový, vhodnější prostor.

Co dělat když žloutnou listy okurek : Co znamenají žluté listy okurek

Listy si zřejmě navzájem stíní a žloutnou. Žluté listy otrhejte a dopřejte okurkám výživu. Jedná se totiž o další důvod, kvůli kterému se mohou projevit tyto potíže. K hnojení je ideální zákvas z kopřiv nebo slepičího trusu.

Jaká je nejlepší kanadská borůvka

Obří kanadská borůvka BIG CHANDLER je ta nejlepší odrůda borůvky jakou můžete mít. Její plody jsou největší – až 3cm a chuťově nejlepší. Sklízí se po dlouhou dobu až 6ti týdnů, od poloviny července až do konce srpna. Dorůstá výšky do 1, 5m.

Ideální dobou pro začátek přihnojování bývá obvykle první polovina května, poté ještě hnojení můžeme zopakovat přibližně ve dvoutýdenních intervalech tak, abychom hnojení ukončili v druhé polovině června. Od druhé poloviny léta však borůvky potřebují lehkou změnu „jídelníčku“.Zde jsou některé možnosti:

  1. Kávová sedlina: Kávová sedlina je mírně kyselá a může pomoci snížit pH půdy.
  2. Jehličí: Rozložené jehličí zvyšuje kyselost půdy a poskytuje organickou hmotu.
  3. Listí: Listí je výborným zdrojem organických látek a pomáhá udržet kyselost půdy.

Jak podporit růst borůvek : Kávová sedlina obsahuje dusík, fosfor a další živiny, které jsou pro rostliny nezbytné. Můžete ji jednoduše rozprostřít kolem keřů borůvek jako mulč, což pomáhá udržovat vlhkost a zabraňuje růstu plevelů. Kávová sedlina také pomáhá snižovat pH půdy, což je ideální pro borůvky, které preferují kyselé prostředí.