Základním opatřením a ošetřením proti průniku vody a vlhkosti v koupelně je jednosložková nátěrová izolace na bázi disperze – změkčovadla. Aplikuje se jednoduše jako nátěr či stěrka pomocí válečku, štětce nebo zednické stěrky, v jedné až dvou vrstvách.Roli hydroizolačního pásu nesmíte natavit do takové míry, abyste ji propálili. Pás musí být rozteklý do prostoru tak, aby dobře přilnul k povrchu. Hydroizolaci během nahřívání rozmotávejte po malých částech. Tam, kde to bude potřeba, můžete ručně, nebo za použití zednické lžíce, přitlačit pás na základovou desku.Stěny a podlaha sklepa se vyloží vodotěsnou fólií z měkčeného PVC, přes kterou se vlhkost nedostane. Tím je hydroizolace sklepa hotová a místnost můžete hned začít používat. Pokud chcete, můžete ještě hydroizolaci na podlaze zakrýt novou vrstvou betonu a ke stěnám vyzdít přizdívku.
Co dát na hydroizolaci : Na takto izolovaný povrch pak můžete jednoduše aplikovat dlažbu a obklad. Pokud naopak řešíte hydroizolaci veřejných prostor, zvažte tekutou dlažbu. V tomto případě se jedná o unikátní hydroizolant, který můžete aplikovat na různé materiály včetně betonu, dřeva, dlažby či kovu.
Čím natřít hydroizolaci
Jemně uhlazený povrch HYDROSOLU můžete poté natřít EPOKSILEM. V případě, že máte povrch základní omítky ještě hrubý, můžete docílit hladkého povrchu také stěrkami JUBOGLET Strong nebo JUBOGLET Nivelin D. Vyrovnané povrchy můžete poté natřít EPOKSILEM.
Jak dlouho schne hydroizolace v koupelně : Nechte hydroizolaci cca 3 hodiny zaschnout a naneste druhý nátěr. Po 12 hodinách můžete přistoupit k lepení dlažby nebo obkladů. S utěsněním spár vám pomůže sanitární tmel Sika® Sanisil®.
Doba zpracování: cca 1 hod. Doba schnutí první vrstvy: cca 2 hod. Doba schnutí druhé vrstvy: cca 5 hod.
Běžný postup spočívá v aplikaci penetračního nátěru a na něj vhodně zvolené hydroizolační zábrany (fólie, hydroizolační desky, pásy, stěrky, …). Toto řešení se dá zastoupit využitím cementové podlahy, která je vytvořena speciálně do trvale vlhkých prostor. Použít se díky tomu dá v koupelnách, sklepech ale i k bazénům.
Jak zabranit vlhkosti ve sklepě
Sklep lze zbavit nadměrné vlhkosti několika způsoby: drenážemi odvádějícími vodu z okolí domu, vodorovnými izolacemi zdiva i podlahy sklepa, výstavbou dělicích příček s odvětráním, průběžným odčerpáváním vody z jímky vykopané v nejnižším místě podlahy, intenzivním větráním a používáním odvlhčovačů instalovaných ve …V případě, že se u podlahy sklepů neřeší akustika je nejvhodnější použít polystyrenové typy izolací. U standardních sklepů se používají výrobky Isover EPS Grey 100 či Isover EPS 100, nad které se následně aplikuje betonová či anhydritová vrstva. Standardní tloušťky se pohybují na úrovni 100 – 140 mm.Hydroizolace se používá do všech vlhkých a mokrých prostor a také v exteriéru pod obklady a dlažbu. Hydroizolace také chrání stavební konstrukce před působením vody, a prodlužuje tak jejich životnost.
K lepení polystyrenu ke stávajícím hydroizolacím z asfaltových pásů, tam, kde není střecha opatřena hrubozrnným (např. břidličným) posypem, lze využít asfaltová lepidla, např. Vedatex adhaesiv. Rozhodně je však vhodné podklad před aplikací lepidla napenetrovat.
Čím natřít nádrž na vodu : Doporučila bych epoxidový základ a přes něj barvu na bazén, která má atest na pitnou vodu a je určena pro trvalé použití pod vodu. Epoxidový základ je jeden z nejlepších základů, ale můžete použít i normální S2000. nebo i epoxidovou barvu na vany.
Kdy aplikovat hydroizolaci : Kolem sprchového koutu, vany či umyvadla je aplikace hydroizolační vrstvy nezbytná, proto ji doporučujeme aplikovat po celé ploše stěn a podlah. Kvůli vysoké vlhkosti vzduchu a kondenzaci par by se mohly plísně a vlhnutí zdiva projevit i v místech, kde nedochází k přímému kontaktu s vodou.
Jak spravne Nanest hydroizolaci
Dokonalou hydroizolaci zabezpečí její vysoká přilnavost na betonové potěry, pórobetonové tvárnice, sádrokartonové ale i OSB desky. Nátěr se aplikuje válečkem alespoň ve dvou vrstvách křížovou metodou (kolmo k sobě) až po vyschnutí předcházející vrstvy (po 12 až 24 hodinách).
U novostaveb se pro izolaci podlahy nepodsklepeného domu standardně používají podlahové EPS desky. Pro splnění legislativních požadavků musí mít tloušťku minimálně 10 cm, dle doporučení pak 14 cm. Má-li budova odpovídat nízkoenergetickému standardu, bude se tloušťka izolačních desek pohybovat až kolem 20 cm.Pohlcovač vlhkost je jednoduché zařízení, které absorbuje vodu z okolí, čímž vysušuje okolní vzduch. Jako nejlepší pohlcovač vlhkosti do bytu se ukázal Ceresit Stop vlhkosti Aero 360°. Do koupelny se potom hodí speciální model Ceresit Stop. Mnohem výkonnější jsou odvlhčovače vzduchu.
Co vytahuje vlhkost : Pravidelně větrejte
V zimě větrejte krátce a intenzivně, v létě klidně i celý den. Je dobré, když můžete udělat průvan, který vlhkost z bytu vyžene. Pokud nemůžete mít stále otevřená okna, nechte proudit vzduch alespoň takzvanou mikroventilací, kdy je okno pootevřené jen na malou mezeru.