Jak na dovolenou se psem?
Co si s sebou sbalit

  • Obojek a vodítko. Nebo postroj v případě, že postroje preferujete.
  • Pelech. Záleží, na jakém místě se váš pes cítí pohodlně.
  • Krmivo.
  • Pamlsky.
  • Oblíbená hračka.
  • Čůrací podložka v případě, že na ni máte svého pejska naučenou.
  • Pytlíky na psí nadílku.
  • Léky na alergii, průjem, jiné.

Při cestování se psem do zahraničí je třeba mít s sebou jeho doklady, a to cestovní pas, který vám vystaví veterinář, očkovací průkaz a mikročip. Zvíře by mělo být před cestou i řádně odčerveno. Doporučujeme si zkontrolovat podmínky pro cestování se psem v dané zemi.Nejprve nechte pejska doma jen pár minut a postupně čas prodlužujte. Dejte si ale pozor, ať doba odloučení není ihned příliš dlouhá. Můžete tak u psa vzbudit pocit strachu a vyvolat zbytečný stres. Při odchodu dejte psovi jasný povel, aby pochopil, že odcházíte.

Jak cestovat se psem v autě : Jede-li váš miláček na zadním sedadle, doporučujeme bezpečnostní pás. Pro pohodlnější cestování se psem v autě doporučujeme dát do kufru auta cestovní pelíšek pro psa do auta, aby mohl mít i na cestách svoje pohodlné místečko, kde si bude moct odpočinout.

Kde má být pes v autě

Středně velké, ale i menší psy lze převážet i na zadních sedadlech. Rozhodně ale ne na volno. Psa je nutné ve speciálním postroji připoutat k bezpečnostnímu pásu. Postroje mají i očko pro karabinu, takže je můžete použít i místo obojku při venčení.

Co musí mít pes při cestě do zahraničí : Ve všech zemích EU musí mít pes platný evropský pas a platné očkování proti vzteklině Pozor! Ve spoustě zemí stále trvají na každoročním přeočkování a se vzteklinou naočkovanou na 3 roky vás přes hranice nepustí. Očkování nesmí být přitom “mladší” 3 týdnů.

Pes, kočka i fretka musí mít svůj vlastní cestovní pas. Používá se jednotný formát platný v celé Evropské unii. Pas vám vystaví veterinář, který je schválený a registrovaný pro vydávání pasů krajskou veterinární správou. Stojí okolo 400 Kč a vzor si můžete prohlédnout na stránkách Státní veterinární správy.

Pořizovací cena mikročipu se pohybuje mezi 120 až 450 korunami. Majitel si pak u veterináře ještě připlatí za jeho aplikaci, zpravidla ale neutratí více než 800 korun. Podle informací serveru Lidovky.cz se někteří veterináři setkávají s neochotou chovatelů nechat psy načipovat.

Jak dlouho může být pes sám doma

Zdravý dospělý pes naproti tomu vydrží 6 – 8 hodin. Dlouhodobě ale musíme dbát na to, že nechávat psa 8 hodin bez možnosti venčení a vylučování není dobré pro jeho měchýř a situace může vést k infekci močových cest nebo k močovým kamenům. Pokud máte možnost dát psovi přístup na zahradu, problém je v podstatě vyřešen.„Obecně se dá říct, že ideální je zastavit každé dvě až tři hodiny, dát psovi napít a projít se s ním,” říká Zuzana Daušová. „Nicméně pes, který je zvyklý na dlouhé trasy a bere auto jako svůj druhý domov, vydrží klidně bez zastavení i pět až šest hodin.„Obecně se dá říct, že ideální je zastavit každé dvě až tři hodiny, dát psovi napít a projít se s ním,” říká Zuzana Daušová. „Nicméně pes, který je zvyklý na dlouhé trasy a bere auto jako svůj druhý domov, vydrží klidně bez zastavení i pět až šest hodin.

Na co ještě dávat při cestování pozor

Pes by měl mít neustále k dispozici vodu, zejména vyrážíme-li na delší cesty. Ideálním řešením jsou cestovní misky a lahve. Pejsek se tak může napít kdykoli potřebuje. V dnešní době má většina aut klimatizaci a i v létě je cestování snesitelné.

Jak dlouho vydrží pes v autě : „Obecně se dá říct, že ideální je zastavit každé dvě až tři hodiny, dát psovi napít a projít se s ním,” říká Zuzana Daušová. „Nicméně pes, který je zvyklý na dlouhé trasy a bere auto jako svůj druhý domov, vydrží klidně bez zastavení i pět až šest hodin.

Na jakou vzdálenost slyší pes : Například tichý zvuk, který je lidské ucho schopné zachytit na vzdálenost 6 metrů, dokáže pes slyšet i ze vzdálenosti 20 metrů a víc.

Kolik stojí vyřízení pasu pro psa

Cena cestovního pasu pro psa v roce 2024

Úkon Cena
Aplikace mikročipu u veterináře kolem 400 Kč
Vakcína proti vzteklině 200–500 Kč
Vydání cestovního pasu pro psa 500 Kč
Celkem 1600–1900 Kč


Do zakázaných plemen v Bavorsku je zařazen americký stafordšírský teriér, anglický stafordšírský bulteriér, bulteriér, argentinská doga, brazilská fila, dobrman, rhodéský ridgeback, rotvajler, pitbul a jejich kříženci.Jednorázové přepravné za psa ve schráně větší než 25×45×70 cm nebo beze schrány je 20 Kč. Časová a pásmová platnost této jízdenky je shodná s časovou a pásmovou platností jízdenky cestujícího, který psa přepravuje, maximálně však 300 minut.

Kde zaregistrovat čip psa zdarma : Zdarma můžete psa zaregistrovat například na backhome.cz (člen mezinárodní skupiny Petmaxx.com), pokud máte čip BackHome. Jinak za 200 Kč. Zdarma můžete registrovat také v Mezinárodním centrálním registru zvířat IFTA (člen mezinárodní skupiny Petmaxx.com). Na Registru mikročipů je registrace také zdarma.