Pacienti mohou probiotika užívat během léčby antibiotiky a také po jejím skončení. Uskutečněné studie dokazují, že obnova zdravé střevní mikroflóry po doužívání antibiotik trvá až tři týdny.Pokud se obáváte, že zdraví vašich střev bylo ohrožené, tu je sedem příznaků, na které si třeba dát pozor při snaze obnovení vaší přirozené rovnováhy.
- Nadýmání
- Zácpa a průjem.
- Pálení žáhy a reflux kyseliny.
- Migrény.
- Úzkost.
- Chronická únava.
- Návrat k rovnováze.
Potraviny pro zdravá střeva, které bychom měli jíst pravidelně
- Kvašená zelenina.
- Miso pasta.
- Rostlinný kefír.
- Tibi krystaly.
- Rostlinné jogurty.
- Rostlinný sýr.
- Kombucha.
- Rejuvelac.
Jak obnovit mikroflóru ve střevech : Zásadní roli budou hrát fermentované potraviny. Obsahují pestrou škálu prospěšných bakterií. Tato rozmanitost je klíčová pro udržování imunitního systému. Zkuste například kysané zelí, kefír, kimchi, kombuchu nebo jinou kvašenou zeleninu či ovoce.
Jak uzdravit střevní mikrobiom
Zejména luštěniny, ovoce a zelenina obsahují hodně vlákniny, a mohou tak podporovat růst prospěšných bifidobakterií. Jezte fermentované potraviny. Jogurty, kvašené mléčné výrobky a kvašená zelenina podporují růst užitečných laktobacilů a potlačují růst nežádoucích druhů. Přijímejte potraviny s obsahem prebiotik.
Jak si uzdravit střeva : „Zařaďte do jídelníčku kimchi, kysané zelí, kysané mléčné nápoje – kefírové mléko, acidofilní mléko, jogurty, kombuchu, tempeh, jablečný ocet a kvašený hroznový mošt. Vyhněte se i zbytečnému nadužívání antibiotik,“ doporučuje poradkyně. Probiotika na střeva můžete přijímat i ve formě doplňků.
Fermentované potraviny, jako jsou například jogurty, kysané zelí nebo kefír, obsahují střevu prospěšné bakterie zvané laktobacily. Tyto „zdravé“ bakterie snižují množství jejich choroboplodných brášků v našich střevech, a tím chrání naši trávicí soustavu před záněty či chronickými onemocněními.
Mezi nejtypičtější příznaky doprovázející zánět tlustého střeva patří:
- průjem s příměsí krve a hlenu.
- bolest a krvácení z konečníku.
- křečové bolesti břicha.
- nevolnost.
- ztráta chuti k jídlu.
- zvýšená teplota.
- úbytek na váze.
Co ničí střeva
Opakovaná a zbytečná podání antibiotik anebo jejich podprahový příjem v potravinách či vodě zabíjí i naše prospěšné mikroorganismy. Podobně každodenní mnohaleté užívání hormonální antikoncepce může narušit naše střevní mikroby, k tomu ještě ničí naše zásoby zinku, vitamínu B12 a kyseliny listové.Symptomy zánětu střev
Se střevními záněty se pojí příznaky spojené především s trávením. Jsou to bolesti a křeče v břiše, většinou déletrvajícího charakteru a změny ve stolici v podobě zácpy či průjmu.Co to je propustné střevo Propustnost střev nastává ve chvíli, kdy je narušená střevní stěna natolik, že přes ní do těla pronikají bakterie, plísně, toxické látky a nedostatečně strávené jídlo.
Tato doba hojení je u každého člověka individuální a odvíjí se právě od míry poškození střeva. Všeobecně se však uvádí období až 12 měsíců. Netřeba však věšet hlavu. Neznamená to, že budete ještě další rok chodit s nafouklým bolavým břichem.
Jak zjistit propustnost střev : Jednou z metod, jak diagnostikovat syndrom zvýšené propustnosti střev, je tzv. laktulózo / mannitolový test. Zde se pacientovi podá k vypití roztok lakulózy a manitolu a po určité inkubační době se vyšetří moč na přítomnost těchto látek.
Jak poznat problém s játry : Únava: Pocit neustálé únavy může být jeden z prvních příznaků zánětu jater. Ztráta chuti k jídlu a nevolnost: Snížená chuť k jídlu je častým symptomem. Žloutenka: Žloutnutí kůže a očního bělma, způsobené nahromaděním bilirubinu v krvi. Bolest v pravém horním kvadrantu břicha: Mírná až střední bolest v oblasti jater.
Jak se projevuje neprůchodnost střev
Typickým varovným příznakem rozvoje onemocnění je zástava odchodů plynů a stolice, vzedmutí břicha v důsledku roztažení střev nahromaděnou stolicí. Často se vyskytují silné bolesti a úporné zvracení (potrava se v důsledku ucpání střeva nemůže posouvat dále).
Problémy s játry poznáme
Potíže s funkcí jater se mohou projevovat i bolestí a otokem břicha, otoky nohou a kotníků, svědivou pokožkou, tmavě zbarvenou močí, světlou, nebo naopak krvavou či černou stolicí, chronickou únavou, nevolností nebo zvracením, nechutenstvím nebo tím, že se vaše kůže velmi snadno poškodí.Jak poznat bolest jater Zpravidla bolí játra na pravé straně. Později se mohou objevit závažnější signály poukazující na jaterní selhávání jako je změna barvy moči (nezvykle tmavá) i stolice (nezvykle světlá), otoky, náchylnost ke krvácení a tvorbě modřin, nažloutlé bělmo či kůže, která ke všemu nepříjemně svědí.
Jak poznám že mi špatně fungují játra : Jak poznat, že vaše játra nejsou v pořádku
Mezi nejčastější patří zabarvení pokožky a bělma do žluta (tzv. žloutenka), únava, nechutenství, úbytek na váze, neobvyklé bolesti břicha nebo opuchnutí. Dalšími mohou být tmavě zbarvená moč a neobvyklá změna stolice.