Jaké mouky se používají na kváskový chléb?
Z pšeničných mouk na pečení chleba je určená tzv. chlebová. Dá se velmi dobře použít i mouka hladká obyčejná a různé typy mouky celozrnné. V poslední době se dostává stále více do popředí mouka špaldová.Je možné, že první pokus nevyjde úplně podle Vašich představ (tyto fotky jsou právě z mého prvního pečení a chléb byl mnohem hutnější a tužší než jaký jsem si ho představovala :), ale každý daší bochník bude lepší a lepší. Základní recept na bochník o hmotnosti asi 1kg: cca 350g kvásku. 200g hladké žitné mouky.Chleba nechte kynout při pokojové teplotě 2 – 3 hodiny. (Správně vykynuté těsto lze poznat tak, že když ho prstem jemně stlačíte a ono se přiměřeně vrátí zpět, je vykynuté tak akorát. Pokud se vrátí příliš rychle, vykynuté není, pokud se nevrátí zpět, je překynuté.)

Jak vyrobit kvásek z žitné mouky : Kvásek je hrst čistě namleté celozrnné hladké žitné mouky smíchané s vlažnou vodou. Směs si rozmícháme v uzavíratelné sklenici, kterou necháme stát v teple, samozřejmě zatím bez víčka. Směs začne zhruba po čtyřech dnech kvasit a vznikne malý živý organismus.

Jakou mouku na kváskový chleba

Žitná mouka je považována za ideální krmivo pro tvůj počáteční kvásek. Ta totiž obsahuje hodně živin a protože má velmi nízký obsah lepku, je snazší s ní kvásek míchat při každém krmení.

Co udává T číslo mouky : Mouky se tam označují tzv. typem například T 450 a číslo zde vyjadřuje tisíckrát vynásobený obsah minerálních látek v sušině. Typ T 400 odpovídá pšeničné polohrubé mouce, T 450 hrubé, T 650 hladké polosvětlé a T 1150 označuje hladkou chlebovou mouku. Občas se s tímto označením se můžete setkat i na českém trhu.

Žitná mouka je považována za ideální krmivo pro tvůj počáteční kvásek. Ta totiž obsahuje hodně živin a protože má velmi nízký obsah lepku, je snazší s ní kvásek míchat při každém krmení.

Dnes si pro své domácí pečení koupíte droždí v samostatně balených kostičkách po 42 g. Toto množství je určeno většinou na 1 kg mouky.

Proč se dává do chleba ocet

Přidání malého množství octa do těsta může pomoci urychlit proces kynutí. Octová kyselina aktivuje kvasinky a umožňuje rychlejší kynutí těsta. Pokud tedy chcete vyzkoušet tento trik, stačí přidat do těsta malé množství octa nebo citronové šťávy.Smíchejte kelímek 200ml / 140 g pšeničné (chlebové nebo hladké) mouky s 200 ml / 200 g vody (bez chlóru!), lžičkou medu a lžičkou jablečného octa. Zakryjte fólií a nechte pracovat do druhého dne při pokojové teplotě. Přidejte vrchovatou lžíci mouky, zamíchejte a nechte opět pod fólií odpočívat.V dobře vymyté a vysušené sklenici smícháme 50 g pšeničné mouky a 50 g převařené vychladlé vody, vznikne hustá kaše. Sklenici přikryjeme alobalem a odstavíme ji na teplé místo bez průvanu. Večer kvásek dobře zamícháme. V kvásku se začínají tvořit vzduchové bubliny a začíná řídnout.

Můžete vyzkoušet.

  1. Do misky rozdrobíme droždí.
  2. Přidáme lžičku cukru.
  3. Droždí s cukrem rozmícháme na tekutou kašičku.
  4. Přilijeme trochu vlažného mléka.
  5. Přidáme 1 lžíci hladké mouky, promícháme a necháme droždí vzejít.
  6. Můžeme zakrýt utěrkou na 10 minut, protože kvasinky nemají moc rády světlo a chladno.

Jaká mouka je na co : Mouka se liší svými vlastnostmi i hrubostí zrna. Obecně však platí, že jemně mleté hladké mouky jsou vhodné všude tam, kde je potřeba, aby těsto rychle vykynulo a bylo vláčné. Polohrubá a hrubá mouka se hodí zase na vařené knedlíky nebo kynutá těsta, kde je potřeba více času pro kynutí.

Co je mouka typ 480 : T450 – pšeničná mouka hrubá T480 – pšeničná krupice. T530 – pšeničná mouka hladká světlá T650 – pšeničná mouka hladká polosvětlá

Jak docílit nadýchaného chleba

Abyste se k těstu nelepili, dotýkejte se ho jen zespod, z pomoučené strany. Na zrání v lednici přikryjte vlhkou utěrkou a nechte v lednici 12-24 hodin odpočívat. Chléb v lednici skoro nemusí vyrůst (na videu je spíše roztáhlý do délky, než vzrostlý do výšky), lepší je, pokud více vyzraje v první fázi kynutí.

14g sušeného droždí – vhodné na 1000g mouky.Instantní droždí je dehydrované droždí vyráběné ve formě jemných krystalek. Tento typ droždí se prodává v sáčcích např. o hmotnosti 10 g pod značkou Saf-instant nebo 7 g Dr. Oetker a může se při pokojové teplotě skladovat až 18 měsíců. Množství sušeného droždí v balíčku odpovídá asi 25 g čerstvého droždí.

Proč se dává olej do chleba : V Itálii, Francii, Chorvatsku či Španělsku je běžné, že tam k snídani místo chleba s máslem dostanete pečivo se sušenými rajčaty a olivovým olejem. Chléb namočený v oleji se konzumuje i před hlavními jídly. „Zvyšuje to pocit sytosti.