Mouka se používá hladká, ale zdaleka nemusí být jen pšeničná, klidně použijte mouku na bezlepkové pečení, celozrnnou, pohankovou apod. Použití polohrubé nebo hrubé mouky neudělá jemnou jíšku.Způsobů, jak zahustit omáčku, je v české kuchyni celá řada. Někdo zahušťuje na malé kousky nakrájeným chlebem, někteří sáhnou po škrobu a jiní vsadí na stejný poměr masa a cibule, která se ve výsledku rozvaří a omáčku tak zahustí. Naprosté dokonalosti však dosáhnete pouze se starou dobrou jíškou.125 g jíšky zahustí 1 litr polévky nebo omáčky tak nějak středně. 150-170 g jíšky zahustí 1 litr polévky nebo omáčky značně.
Kolik vody a mouky na Zahusteni : Na cca litr omáčky dávám jednu vrchovatou a jednu zarovnanou lžíci hl. mouky. Když je to moc husté, rozředím troškou vody, když málo, přihustím.
Jaká mouka na zahuštění guláše
Směs vody a hladké mouky! Asi nejrychlejší způsob jak zahustit guláš. Rozmícháte mouku s vodou a postupně za stálého míchání guláše přiléváte dokud není omáčka dostatečně hustá.
Čím zahustit omáčku když nemám hladkou mouku : Jak zahustit omáčku bez mouky: Znáte tyto chytré triky našich
- Brambory. Stará dobrá klasika.
- Škrob kuzu. Do asijských jídel se často používá kukuřičný nebo bramborový škrob.
- Obiloviny. Omáčku skvěle zahustí obiloviny, jako jsou jáhly, quinoa nebo ovesné vločky.
- Psyllium.
- Více zeleniny.
Žloutky jsou další variantou zdravého zahušťování, navíc díky nim jídlo obohatíte o bílkoviny. Pouze postačí bílek oddělit od žloutku a žloutek poté rozmíchat v malém množství vývaru nebo smetany. Rozmíchaný žloutek za stálého míchání vlijte do uvařené polévky či omáčky.
Opět zejména kvůli lepší stravitelnosti, mohla by prý „dělat neplechu“ ve střevě. Například kuchařky, které vaří ve školkách, musí podle hygienických předpisů povařit mouku, kterou zahustily omáčku či polévku (tzv. záklechtkou), ještě alespoň 20 minut.
Jak správně udělat jíšku
Do kastrůlku dejte rozpustit tuk a přidejte hladkou mouku, pro začátek zhruba v poměru 1:1, a nepřehánějte to s teplotou. Kdyby byla konzistence pořád příliš tekutá, opatrně přisypejte mouku a naopak – jíška by neměla být hrudkovatá. Smažte tak dlouho, až bude mít jíška požadovanou barvu.Sametové bílé polévky, třeba kulajdu nebo chřestovou polévku, může zahustit vaječný žloutek, který je zároveň zjemní. Do hotové vroucí polévky přidejte žloutek smíchaný s mlékem nebo smetanou. Už dál nevařte, aby se žloutek nesrazil. Pokud chcete zahustit jen smetanou, používejte tu, která má alespoň 30 % tuku.„Zabijačkový guláš se zahušťuje jedině kouskem mozečku, nasekaným najemno, někdy smíchaným i s vajíčkem,“ popisuje šéfkuchař. Mozeček guláši nejenom vylepší konzistenci, ale taky dodá nezaměnitelnou vůni a chuť.
Připravíme si dvě lžíce hladké mouky a 100ml vody. Rozmícháme a přecedíme přes sítko, aby nám tam nezůstaly kousky mouky. Touto jíškou zahustíme guláš. Dle chuti guláš osolíme, opepříme, přidáme česnek a ještě chvíli povaříme.
Čím zahustit koprovou omáčku : Koprová omáčka byla v dětství moje oblíbená stejně jako spousta dalších omáček. Je super rychlá a navíc se dá udělat i ve zdravější verzi úplně bez tuku. Na zahuštění můžeš použít celozrnnou mouku, bramboru nebo květák. Díky mléku má fitness koprovka bílkoviny a ty ještě navýšíš vařeným hovězím nebo vejcem natvrdo.
Čím zahustit když nemám hladkou mouku : Brambory, vločky i ovoce
Zelňačku, fazolačku a jiné vydatné polévky můžete zahustit místo obvyklé jíšky například najemno či nahrubo nastrouhanými bramborami. Stejně fungují brambory i při zahušťování sekané, které dodají hutnost i šťavnatost zároveň. Ostatně, i klasické bramboráky se dají připravit zcela bez mouky.
Jak se dělá jíška do omáčky
Do kastrůlku dejte rozpustit tuk a přidejte hladkou mouku, pro začátek zhruba v poměru 1:1, a nepřehánějte to s teplotou. Kdyby byla konzistence pořád příliš tekutá, opatrně přisypejte mouku a naopak – jíška by neměla být hrudkovatá. Smažte tak dlouho, až bude mít jíška požadovanou barvu. Přidejte hladkou mouku.
Pokud strávníci přijmou tuto zásadu a začnou všechny syrové mouky v polévkách, omáčkách, kaších …. vařit minimálně 20 minut, po nějaké době nám hlásí, zlepšení trávení a nárůst chutnosti jídla, které takto připravují. Těch 20 minut je opravdu minimum, které uvádím, abych lidi nezastrašila.Mouka by se měla dobře provařit, alespoň 15 -20 minut. Pokud by jsi jí tam měla moc, tak je to hustý a ne řídký.
Jak dlouho se vaří jíška : Nezapomeňte, že jíšku musíte v pokrmu, který chcete zahustit, pořádně rozvařit. Hladká mouka je dostatečně rozvařená asi za 15 – 20 minut, pokud chcete dosáhnout opravdu lahodné krémové omáčky, vařte pokrm po přidání jíšky alespoň půl hodiny. Jen tak udělá jíška to, co má: zahustí pokrm a nezanechá pachuť mouky.