Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak vyplnit a podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob, je prostřednictvím Online finančního úřadu. Přihlásit se do něj je možné například pomocí bankovní identity, občanského průkazu s čipem nebo datovou schránkou.Daňové přiznání lze podat osobně na finančním úřadu – územním pracovišti, poštou nebo můžete využít nabídky na webových stránkách Finanční správy a podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob elektronicky formou datové zprávy (podle § 71 daňového řádu) podepsané způsobem, se kterým jiný právní předpis spojuje účinky …Finanční správa doporučuje využít elektronické podání přes Online finanční úřad, který je dostupný na webu www.mojedane.cz. Přihlásit se do něj je možné například pomocí bankovní identity, občanského průkazu s čipem nebo datovou schránkou. Díky podání přes Online finanční úřad je možné přiznání podat až do 2. května.
Co je potřeba k podání daňového přiznání : Potřebné doklady pro daňové přiznání: Veškeré příjmy: faktury Vámi vydané, pokladní doklady vydané – doklady k penězům, které jste dostali. Veškeré výdaje: faktury přijaté, účtenky (doklady k penězům, které jste zaplatili). Potvrzení z Úřadu práce, pokud jste byli v evidenci v průběhu roku.
Jak udělat online daňové přiznání
Vstupte do své DIS+. Pokud DIS+ na portálu MOJE daně navštěvujete poprvé, jedním kliknutím si ji aktivujte. Najděte formulář k dani z příjmů fyzických osob a zvolte Vyplnit z průvodce. Pomocí návodných otázek přiznání postupně vyplníte, využít můžete i dalších nápověd a pokynů.
Kdy musím sám podat daňové přiznání : Standardní termín pro podání papírového daňového přiznání k dani z příjmů za rok 2023 připadá na úterý 2. dubna 2024. OSVČ a firem se ale týká až pozdější termín. Živnostníci mají od roku 2023 automaticky zřízené datové schránky a daňové přiznání povinně podávají elektronicky.
Nejprve je potřeba se přihlásit do datové schránky na portálu mojedatovaschranka.cz. Po přihlášení klikněte na Napsat zprávu a vyberete příslušný finanční úřad, vyplníte předmět datové (např. Podání daňového přiznání za rok 2022).
Maximální postih je pět procent z daně či 300 tisíc korun. Pokud daňové přiznání nepodáte vůbec, a to ani dodatečně na výzvu berňáku, pokuta bude minimálně 500 korun. Ze zmíněné novely daňového řádu z roku 2021 ovšem vyplývá, že reálně Finanční správa ČR vymáhá jen pokuty vyšší než 1000 korun.
Kde podat daně elektronicky
Finanční správa v souladu s platnou legislativou umožňuje veřejnosti komunikovat se správcem daně elektronicky a podávat daňová podání, přiznání, hlášení a další písemnosti dálkovou formou. K tomuto účelu lze využít aplikaci „Online finanční úřad (DIS+)“ nebo aplikaci „Elektronická podání pro finanční správu“ (EPO).Pokud podáte přiznání pozdě, ale vypočtená daň je nižší než 200 Kč, žádná sankce vám nehrozí. Pokud však přiznání nepodáte vůbec, hrozí vám pokuta od 500 Kč až do 300 000 Kč. Navíc za každý den zpoždění se vám může počítat penále 0,05 – 5 % z dlužné částky daně nebo úroky z prodlení.Daňové přiznání musí být podáno v .
naskenovaný formulář ve formátu . pdf prostřednictvím datové schránky nebo e-mailu. Formulář daňového přiznání v předepsaném formátu můžete snadno vyplnit prostřednictvím portálu MOJE daně (www.mojedane.cz) a následně ihned odeslat finančnímu úřadu.
Celkově pokuta nesmí přesáhnout 300 tisíc korun. Když nedodáte přiznání ani po výzvě finančního úřadu, bude pokuta aspoň 500 korun, ale může být až pět procent stanovené daně, odpočtu nebo ztráty.
Jak zpětně lze podat daňové přiznání : Daňový subjekt má tedy možnost podat dodatečné daňové přiznání za rok 2022, tyto náklady zohlednit a nárokovat zaplacenou daň zpět. Lhůta pro podání dodatečného přiznání je do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém daňový subjekt zjistil, že tato povinnost vzniká. Dodatečná daň je splatná ve stejné lhůtě.
Kdy musím podat daňové přiznání elektronicky : Daňové přiznání musíte podat a daň zaplatit do konce dubna, pokud jde o elektronické podání. Kdybyste daňové přiznání podávali poštou či osobně na finančním úřadě, platí pro vás termín do 1. dubna.
Co je to elektronické podání
Předávání předepsaných tiskopisů (tzv. služba e – Podání) Jedná se o způsob elektronického předávání předepsaných tiskopisů, které jsou po odeslání bezchybného podání automaticky zpracovány v systémech ČSSZ. Služba využívá elektronické formuláře, které údaje převádí do datové věty (akceptovaný je formát xml).
Kolik je daň z příjmů V České republice činí základní daňová sazba daně z příjmů fyzických osob 15 %, pro část příjmů nad 48násobek průměrné hrubé mzdy se uplatňuje zvýšená 23% sazba. Daň z příjmů právnických osob je 19 %.Maximální postih je pět procent z daně či 300 tisíc korun. Pokud daňové přiznání nepodáte vůbec, a to ani dodatečně na výzvu berňáku, pokuta bude minimálně 500 korun. Ze zmíněné novely daňového řádu z roku 2021 ovšem vyplývá, že reálně Finanční správa ČR vymáhá jen pokuty vyšší než 1000 korun.
Kde podat daně online : Finanční správa v souladu s platnou legislativou umožňuje veřejnosti komunikovat se správcem daně elektronicky a podávat daňová podání, přiznání, hlášení a další písemnosti dálkovou formou. K tomuto účelu lze využít aplikaci „Online finanční úřad (DIS+)“ nebo aplikaci „Elektronická podání pro finanční správu“ (EPO).