1.1 Topologie sítí LAN
Topologie sítě je způsob vzájemného propojení účastníků sítě. Někdy se dále rozlišuje topologie fyzická (popisující fyzické uspořádání sítě) a topologie logická, která popisuje způsob vzájemné komunikace uzlů v síti.Existuje pět hlavních kategorií dělení počítačových sítí podle rozsáhlosti:
- osobní sítě – PAN (Personal Area Network),
- lokální sítě – LAN (Local Area Network),
- metropolitní sítě – MAN (Metropolian Area Network),
- rozsáhlé sítě – WAN (Wide Area Network),
- globální sítě – GAN (Global Area Network).
Topologie sítě
Označuje, jakým způsobem jsou počítače propojeny. Fyzická topologie: která zařízení jsou přímo propojena prostřednictvím médií (kabelů, bezdrátově). Logická topologie: která zařízení mohou komunikovat přímo.
Jaký je rozdíl mezi LAN a WAN : Obecně platí, že LAN (Local Area Network) používá bezdrátové WiFi nebo 100/1000Mbps síťový kabel pro komunikaci; MAN používá optický kabel nebo modem 100 Mbit/s; a WAN se liší od komunikace mezi uživateli, obecně používá telefonní linky, vysokorychlostní datové linky, satelity a mikrovlnné trouby.
Jak dělíme sítě podle topologie
topologie sítě – sběrnice, hvězda, kruh. role uzlů v síti – klient-server, peer-to-peer. architektura sítě – síťové modely TCP/IP, ISO/OSI. použité přenosové techniky – okruhy a spoje.
Jak dělíme počítačové sítě : Rozdělení sítí podle rozlehlosti:
- Lokální počítačová síť LAN (Local Area Network).
- Městská počítačová síť MAN (Metropolitan Area Network).
- Rozlehlá počítačová síť WAN (Wide Area Network).
Počítačovou síť můžeme definovat jako skupinu zařízení (zpravidla počítačů, tiskáren, faxů, scannerů apod.) vzájemně propojených tak, aby mohli mezi sebou komunikovat a využívat vzájemně svých prostředků podle předem stanovených pravidel a při vysoké spolehlivosti komunikace.
Wide Area Network (WAN) (česky rozlehlá síť) je v informatice počítačová síť, která pokrývá rozlehlé geografické území (například síť, která překračuje hranice města, regionu nebo státu). Největším a nejznámějším příkladem sítě WAN je síť Internet.
Jak dělíme počítačové sítě podle velikosti
velikosti (rozsahu) sítě – LAN, WAN, MAN, PAN.V počítačových sítích pojem hvězdicová topologie označuje propojení počítačů do útvaru tvarem připomínající hvězdici. Jedná se o nejpoužívanější způsob propojování počítačů do počítačové sítě. Každý počítač je připojený pomocí kabelu (UTP, STP) k centrálnímu prvku hubu nebo síťovému přepínači.Gateway (brána) je v informatice název aktivního zařízení (síťového uzlu), které má v počítačové síti nejvyšší postavení. Brána propojuje dvě sítě pracující s odlišnými komunikačními protokoly. Vykonává i funkci routeru (směrovače), a proto ji řadíme v posloupnosti síťových zařízení nad směrovač.
WDS (Wireless Distribution System) je systém, který umožňuje vzájemné bezdrátové propojení několika přístupových bodů v bezdrátové síti a tím umožňuje zvětšení jejího dosahu.
Jak se nazývá zařízení které v síti Lán s topologií hvězda propojuje jednotlivé kabely : Hvězdicová topologie (star)
centrálnímu prvku sítě, nazývanému rozbočovač (HUB). Signály se přenáší z vysílacího počítače přes rozbočovače do všech počítačů v síti. připojeny k centrálnímu počítači mainframe.
Co dělá gateway : Gateway (brána) je v informatice název aktivního zařízení (síťového uzlu), které má v počítačové síti nejvyšší postavení. Brána propojuje dvě sítě pracující s odlišnými komunikačními protokoly. Vykonává i funkci routeru (směrovače), a proto ji řadíme v posloupnosti síťových zařízení nad směrovač.
Co je to brána sítě
Brána je místo v síti které slouží ke vstupu do další sítě a posílá přijatá data po síti na určené místo. Router rozezná, kam směřovat data, která dorazila bránou. Pokud se místo určení nachází v externí síti, router odešle data do externí sítě.
Charakteristika. Zkratka Wi-Fi znamená Wireless Fidelity, tedy bezdrátová věrnost. Hlavním znakem Wi-Fi připojení je bezdrátová funkce, která přenáší signál. Nejedná se o připojení k internetu, jak se velmi často užívá, ale o zajištění bezdrátové komunikace.WMM (Wi-Fi multimedia) upřednostňuje určitý síťový provoz a zvyšuje výkon vybraných síťových aplikací, například přenosu videa a hlasu.
Jak zjistit bránu sítě : Klávesovou zkratkou Win + R vyvoláte aplikaci Spustit, potom do okna Otevřít vypíšete příkaz cmd. Následně do příkazového řádku zadáte pro zobrazení konfigurace příkaz ipconfig/all a uvidíte údaje, mezi nimiž vás bude zajímat řádek Default Gateway (výchozí brána).