Jak množit Pileu?
Pilea a množení

Jakmile „miminka“ vyrostou asi 5 centimetrů, můžete je uříznout a zasadit do nového květináče. Pileu je možné množit i klasickými řízky ze stonku, které necháte zakořenit ve vodě či vhodném vlhkém substrátu. Nové rostlinky pěstujte v období růstu (od jara do podzimu), kdy má pilea nejvíce energie.Zálivka

  1. 1 x týdně
  2. zalévat po mírném vyschnutí substrátu.
  3. v zimě omezit zálivku.
  4. nepřelévat.

Použít můžete tekuté hnojivo na pokojové rostliny. Pokud chcete pilee opravdu prospět, můžete ji rozmazlovat i v zimě a hnojit lignohumátem. Rostlině dodá vitamíny a sníží riziko výskytu škůdců.

Co je pilea : Pilea peperomioides (pilea pepřincová) je stálezelená rostlina z čeledi kopřivovité (Urticaceae) pocházející z provincie Yunnan v jižní Číně. Dorůstá asi 30 cm na výšku i na šířku, je to vzpřímený sukulent s kulatými, tmavě zelenými listy na dlouhém řapíku.

Jak se pěstuje pilea

Pilea vyžaduje dostatek světla, obzvlášť v zimě ji vyberte co nejsvětlejší parapet! Vyžaduje pravidelnou zálivku (jinak se jí kroutí listy) – ve vegetačním období vydatnou, v zimě samozřejmě trochu střídmější. Pozor, nemá ráda přemokřený substrát, to jí potom ve velké míře žloutnou spodní listy.

Jak spravne Rizkovat : Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.

Pokud nemá vaše rostlina vše, co k životu potřebuje, nebo je naopak něčeho příliš, projeví se to nejčastěji žloutnutím nebo opadáváním listů. Co může být příčinou a jak pokojové květině pomoci Nejčastěji je na vině špatná intenzita zalévání, nedostatek, nebo naopak přebytek světla a nevhodná teplota v místnosti.

Jak pečovat o Pileu

Ač Pilea ocení stále vlhkou půdu, dejte pozor na přelití. To by mohlo způsobit uhnívání kořenů a následně i celé rostliny. Proto nechejte mezi jednotlivými zálivkami substrát trochu proschnout. Na zimu doporučujeme zálivku omezit a nechat substrát proschnout o něco déle než během vegetačního období.

Jak si vyrobit domácí hnojivo

Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.Substrát pro pileu musí dobře zadržovat vlhkost a zároveň je třeba, aby byl prodyšný a řádně rostlinu odvodňoval. Proto se pro jejich pěstování hodí směs univerzálního substrátu pro pokojové rostliny, kterou smícháme s perlitem a kokosovými vlákny. Pilee svědčí, když jí necháte důkladně rozrůst kořenový systém.Pokud se pilee u vás nedaří, což se nejčastěji projevuje žloutnutím a opadáváním listů, je to způsobeno buď nevhodným prostředím nebo péčí. Zkuste změnit umístění, poskytnout rostlině co nejvíce světla bez dlouhodobého přímého slunce. Pomoci může i změna frekvence zálivky.

Řasokoule a pokojovky můžete vybírat na webu Pokojovek. Rostliny a přednášky nabízí třeba Haenke. Vyzkoušet můžete také květinové swapy. Nový zelený kousek můžete ulovit třeba ve facebookové skupině Green Swap (výměna rostlin).

Jak pěstovat líčí doma : Pěstování liči doma ze semínka

Po vyjmutí semínko důkladně očistěte a umístěte naležato do vlhkého výživného substrátu, zhruba 1 – 2 cm hluboko. Zkuste směs rašeliny a písku v poměru 1:1. Výsev neodkládejte, neboť i zdravé semeno po 3 až 5 dnech ztratí svou klíčivost. Vyklíčení se dočkáte asi za měsíc.

Jak se množí palmy : Některé palmy, třeba žumara nízká, se množí kromě semen také odnožemi. Pokud někdo z vašich přátel takový druh pěstuje, stačí dobře zakořeněnou odnož opatrně oddělit od mateční rostliny a zasadit ji do hlubšího květináče. Na specializovaných e-shopech si lze opatřit semena a vypěstovat si palmu doma vlastními silami.

Jak dlouho trva řízkování

Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.

Hnědé a suché listy obvykle značí nedostatek zálivky!

V tom případě byste se měli zamyslet nad tím, zda ji zaléváte dostatečně často.Pokud začnou tlustici opadávat listy, mívá to dvě příčiny. Obě jsou způsobeny pěstitelem. Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia.

Co dělat když žloutnou listy : Rostlina je bledá a listy žloutnou Dopřejte jí světlo a slunce! Jestliže si všímáte, že rostlina postupně bledne a lístky žloutnou, je možné, že nemá dostatek světla. Nejdříve si dle druhu rostliny ověřte, jaké podmínky jsou pro ni ideální (polostín, slunné místo apod.), a poté ji zkuste najít nový, vhodnější prostor.