Jak množit Malinoostružiny?
Řízky vysazujeme obvykle ručně. Vyhloubíme rýžku hlubokou asi 10 cm, na jejíž dno klademe řízky, jeden vedle druhého, bez mezer a potom je zasypeme zeminou. Po vysázení zakryjeme řady chlévskou mrvou, humusem a jiným materiálem. Během léta je nutno řízky pečlivé ošetřovat (kypřit půdu a zbavovat ji plevele).Na začátku vegetace přihnojujeme plnými hnojivy jako je například Cererit. Řez: Provádíme každoročně po sklizni, odstraníme slabé a přebytečné výhony, dvouleté odstraníme hned nad zemí, jednoleté zkrátíme o 1/3.Jak už jsem uvedl, vláhy potřebují maliny dostatek. To platí zejména v době, kdy plodí. Kořeny jsou většinou soustředěny mělce (20 – 30cm hluboko), v suchých obdobích půda do této hloubky může rychle vysychat. Pak je nutné zalévat častěji v menších dávkách.

Co zasadit pod maliny : Co vysadit k malinám

Máte-li možnost, maliny vysaďte pod jabloně, třešeň nebo pod meruňku. Mnohé ovocné stromy chrání maliníky před šedou hnilobou a také jim zajišťují zátaras. V případě, že již maliny na zahradě máte a prostor potřebujete využít na maximum, vysaďte k nim fazole.

Kdy se množí maliny

Takovéto sazenice je možné vysazovat prakticky po celý rok, ale nejvhodnější je právě jaro a podzim. Pruty seřízneme tak, aby zbyly tři pupeny, což bude tak 30 – 40 cm. Sázíme hlouběji tak, aby 5 cm stonku bylo zakryto zeminou. Můžete také zkusit namnožit maliník pomocí odkopků.

Jak množit Stáleplodící maliny : Z původního keře odříznete cca 20 cm dlouhé výhonky – řežte zhruba uprostřed původního výhonu. Řez veďte šikmý, nad horním i dolním pupenem. Důležité je, že vám řez u horního pupenu nesmí před vysazením uschnout, proto jej zatřete štěpařským voskem.

U keřů s dvouletým vývojovým cyklem provádíme střih maliníku tak, že po dozrání plodů uřízneme těsně u země všechny dvouleté výhony, které by už stejně nikdy neplodily. Stejně můžeme seříznout i nové slabší výhony, abychom měli na jednom metru 8 až 10 větví, pokud pěstujeme maliny v řadě, což je nejšikovnější způsob.

Správný střih

  1. Těsně před rašením zkraťte postranní výhony na dva až čtyři pupeny.
  2. Vrcholy výhonů zkraťte cca o 1/5.
  3. Pokud ostružiník vysazujete, vždy si to naplánujte na jaro.
  4. V prvním a druhém roce nechte na jednom keři tři výhony.
  5. Odřežte také dvouleté odplozené výhony.

Kdy sázet sazenice malin

Ideální pro výsadbu prostokořenných sazenic je měsíc říjen nebo jarní měsíce. Kontejnerové sazenice lze vysazovat v libovolný termín od jara do podzimu. Sazenici sázíme do jamky o rozměrech 0,3 x 0,3 x 0,3 m. Kořeny zasypeme prokypřenou zeminou a přitlačíme.Čím mulčovat maliníky a ostružiníky

Porosty je možné mulčovat. Vhodná je na krátko nasekaná sláma, zavadlá tráva od rotační sekačky, drcená kůra, hobliny. Vrstva by neměla přesahovat po slehnutí 5 cm.V každém případě pro maliny vybíráme světlá, slunná stanoviště, v přílišném stínu špatně rodí a mají tendenci vytahovat se za sluncem do délky. Doporučuje se pěstování v oblastech do 500 m.n.m. Při vyšších nadmořských výškách nerostou zrovna ideálně.

Díky železu a fosforu se podílí na správném fungování srdce a působí i proti stresu a migrénám. Maliny výborně detoxikují, protože čistí krev, ledviny a díky tříslovinám i stěny střev. Jsou vhodným doplňkem detoxikačních i redukčních kúr. Toto nízkokalorické ovoce je tedy vhodné i při léčbě cukrovky.

Kdy se trhají listy maliníku : Maliník pro zdraví

Z maliníku se ale sbírají i listy. Zatímco plody můžete sbírat z jakýchkoliv odrůd maliníku (i když se tvrdí, že nejvíce prospěšných látek mají červené maliny), listy sbírejte spíše z lesních malin. Nejlepší je trhat listy v dubnu, ještě před květem.

Čím pohnojit maliny : Hořečnaté hnojení je aktuální zejména na kyselých půdách. Při hnojení na podzim je vhodný dolomitický vápenec. Na jaře se používá kieserit, v průběhu vegetace hořečnaté ledky. Na dusíkatou výživu je maliník i ostružiník náročný, ale na přehnojení zvláště v sušších oblastech citlivý.

Jak stříhat Remontantni maliny

Po první sklizni odstřihneme všechny odplozené zasychající výhony těsně nad zemí. Tento řez probíhá přibližně na přelomu července a srpna (u časných odrůd i dříve). Odstřihneme zároveň všechny přebytečné, příliš tenké, zasychající, poškozené nebo z jiného důvodu nechtěné výhony.

1) Seříznout všechny výhony po odplození na podzim, těsně nad zemí. Maliník pak ale plodíc pouze jednou, na podzim. Plody však bývají větší. 2) Po letní sklizni vyřezat výhony, ze kterých se sklízelo.Remontantní (plodící na ročních větvích) odrůdy po podzimní sklizni ostříháme kompletně, aby byly v zimě vidět jen asi tři centimetry dlouhé pozůstatky posledního porostu. Stříhání maliníku provádíme opět především za účelem prosvětlení pro budoucí vegetaci.

Jak a čím mulčovat : Na výběr je mnoho možností jak a čím mulčovat

K mulčování záhonů se zeleninou či ploch kolem ovocných stromů a keřů je vhodné použít nadrobno posekanou trávu, slámu či seschlý uleželý hnůj nebo polozetlelý kompost, jež dodají rostlinám i výživu.