vinné révy platí stejně jako u ostatních ovocných rostlin, že pro zachování daných vlastností odrůdy je potřeba rozmnožovat rostlinu pomocí její části, tedy řízkováním, nikoliv semenem.Otrhané bobule ještě jednou omyjte vodou.
- Recept z hroznového vína: hroznová šťáva.
- recept z hroznového vína: sirup z hroznového vína.
- recept z hroznového vína: marmeláda z hroznového vína.
- recept z hroznového vína: džem z hroznového vína s vínem pro dospělé
- recept z hroznového vína: ovocný kompot na zimu.
Vinná réva je rostlina, na které najdete (jako na každém ovocném keři) staré, dvouleté a jednoleté dřevo. Vyrůstá však postupně, nikoliv z jednoho místa, jako je tomu třeba u rybízu. Ze starého dřeva by mělo vyrůstat dřevo dvouleté, které loni plodilo. Teprve z dvouletého roste to jednoleté.
Jak vypěstovat vinnou révu : Vinná réva vyžaduje teplou a dobře propustnou půdu bohatou na živin a vzhledem k délce kořenů jsou též důležité horniny v podloží. Rostlinu musíme před výsadbou upravit, zkrátíme jí hlavní kořen na cca 10 cm a ostatní kořeny odstraníme zcela. Ihned po výsadbě pak rostlinu zastřihneme i nad zemí.
Jak dlouho kvasí hroznové víno
Dnes se kvasí většinou v nerezových nádobách. Proces kvašení končí v okamžiku, kdy již není obsažen žádný cukr, případně když je podíl alkoholu natolik vysoký, že je pro kvasinky toxický. Lze jej ale samozřejmě též cíleně zastavit. Kvašení může trvat i několik týdnů.
Kdy a jak stříhat hroznové víno : Řez provádíme v době, kdy by již neměly nastat velké mrazy, které by révu mohly zničit. Réva je totiž nejvíce mrazuvzdorná v neořezaném stavu. Nejvhodnější doba je tedy někdy okolo konce února až března a s teplotou půdy okolo 4°C.
Kdy stříhat vinnou révu S řezem vinné révy můžete začít kdykoli od začátku roku v období vegetačního klidu, s výjimkou lokalit, kde vinici hrozí pravidelné a silné mrazíky. Tam je lepší odložit řez na co nejpozději.
Řez provádíme v době, kdy by již neměly nastat velké mrazy, které by révu mohly zničit. Réva je totiž nejvíce mrazuvzdorná v neořezaném stavu. Nejvhodnější doba je tedy někdy okolo konce února až března a s teplotou půdy okolo 4°C.
Kdy množit vinnou révu
Řízky na množení révy vinné se mohou odebírat v období od opadu listů na podzim až do období těsně před rašením na jaře.Nejlepším obdobím je konec léta a začátek podzimu. Na začátku září se sklízí rané odrůdy, které mají vyšší obsah cukru. Hrozny v závislosti na odrůdě dozrávají od září do konce října. Obecně platí, že hroznům stoupá množství cukru, pokud zrají déle.Dnes se kvasí většinou v nerezových nádobách. Proces kvašení končí v okamžiku, kdy již není obsažen žádný cukr, případně když je podíl alkoholu natolik vysoký, že je pro kvasinky toxický. Lze jej ale samozřejmě též cíleně zastavit. Kvašení může trvat i několik týdnů.
Kvasinky chrání víno před oxidací a jejich promícháváním bráníme vzniku sirky a dalších reduktivních přípachů. Nádoba musí být stále zcela dolita a víno takto drženo 3 až 8 týdnů se pravidelně degustuje. Po dosažení požadovaných senzorických parametrů se víno stočí a ošetří oxidem siřičitým podle druhu (30–50 mg/l).
Jak správně stříhat víno : Dřevnaté části rostliny se stříhají na výšku 70–80 cm. Při pěstování je také zvykem nechat na horní části kmene během vegetace vyrůst až čtyři mladé výhonky. Pokud je rostlina dostatečně velká již ve druhém roce, hlavní výhon se ve výšce 150 cm zkrátí a zbývající výhony se ohnou vodorovně k opěrce.
Kdy se stříhají hrozny : Kdy stříhat vinnou révu S řezem vinné révy můžete začít kdykoli od začátku roku v období vegetačního klidu, s výjimkou lokalit, kde vinici hrozí pravidelné a silné mrazíky. Tam je lepší odložit řez na co nejpozději. Klidně na začátek jara, tedy koncem března (jarní řez vinné révy).
Jak Strihat hrozno
Dřevnaté části rostliny se stříhají na výšku 70–80 cm. Při pěstování je také zvykem nechat na horní části kmene během vegetace vyrůst až čtyři mladé výhonky. Pokud je rostlina dostatečně velká již ve druhém roce, hlavní výhon se ve výšce 150 cm zkrátí a zbývající výhony se ohnou vodorovně k opěrce.
Zálistky se odstraňují v zóně hroznů, kterou by příliš zahušťovaly. Nad nejvýše postaveným hroznem se však zálistky opět ponechávají. Tyto zálistky se dále také osečkovávají, abychom udrželi požadovaný tvar listové stěny keře. Mladší listová plocha zálistků vytváří asimiláty, které réva vinná využívá pro zrání hroznů.S řezem vinné révy můžete začít kdykoli od začátku roku v období vegetačního klidu, s výjimkou lokalit, kde vinici hrozí pravidelné a silné mrazíky. Tam je lepší odložit řez na co nejpozději. Klidně na začátek jara, tedy koncem března (jarní řez vinné révy).
Jak často zalévat vinnou révu : Jak často bych měl zalévat vinnou révu (Vitis vinifera)
Vinnou révu zalévejte pravidelně, ale mírně, aby půda byla vlhká, ale ne přemokřelá, zvláště během vegetačního období.