Kromě povinného I. pilíře (důchodové pojištění) existoval dnes již ukončený II. penzijní pilíř – důchodové spoření – a pokračuje reformovaný III. penzijní pilíř zahrnující doplňkové penzijní spoření a penzijní připojištění.V ČR existují čtyři druhy důchodů – starobní, invalidní, vdovský (vdovecký) a sirotčí důchod. Světlou stránkou seniorského věku je možnost pobírat starobní důchod.Zákon z roku 1965 stanovil rozdílný věk odchodu do důchodu pro muže a ženy. Muži tak měli jednotnou hranici 60 let, zatímco bezdětné ženy odcházely do důchodu v 57 letech, s jedním dítětem v 56 letech, se dvěma dětmi v 55 letech, se třemi a čtyřmi děti v 54 letech a s pěti a více dětmi v 53 letech.
Jaké důchody se poskytují z důchodového pojištění : Důchodové pojištění zajišťuje občany pro případ stáří, invalidity nebo při ztrátě živitele. Ze základního důchodového pojištění se tedy poskytují důchody starobní, invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí.
Co je 3 pilíř důchodového systému
III. pilíř českého penzijního systému je jedním z nástrojů pro zmírnění propadu finančních příjmů, který se pojí s odchodem do důchodu. Skládá se z penzijní připojištění a novějšího doplňkového penzijního spoření, přičemž účast v něm je zcela dobrovolná.
Jak funguje důchodový systém v ČR : V Česku máme tzv. průběžný důchodový systém (anglicky pay-as-you-go). To znamená, že státní penze financují občané v produktivním věku – tedy ti, kdo pracují. Důchod je sociální dávka vyplácená Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) a nepovažuje se za zdanitelný příjem.
Člověk, který nikdy nepracoval, nemá nárok na starobní důchod. Hypoteticky by mohl dostat dávky pomoci v hmotné nouzi, ale záleží už na jeho konkrétní situaci. Základní dávka je příspěvek na živobytí a ta může být u dospělé samostatně žijící osoby ve výši životního minima 3 860 Kč. Aktualizováno v září 2021.
V roce 2016 byl ukončen II. pilíř důchodového spoření a počátkem roku 2017 byly nevypořádané prostředky účastníků převedeny penzijními společnostmi na finanční úřady, kde si bývalí účastníci důchodového spoření mohou o vyplacení svých nevyzvednutých úspor požádat.
V kolika letech chodí Češi do důchodu
Kdy půjdu do důchodu (tabulka)
Pro pojištěnce s rokem narození vyšším než 1971 je důchodový věk stanovený na 65 roků. U starších lidí záleží na pohlaví a u žen případně i na počtu vychovaných dětí. Aktuálně se plánuje, že se hranice důchodového věku prolomí a tabulka bude od ročníku narození 1966 vypadat jinak.Druhou podmínkou na důchod je dostatečný počet odpracovaných let, respektive placení důchodového pojištění. Potřebná doba pojištění pro nárok na důchod je aktuálně stanovená na 35 let, případně 30 let bez náhradních dob pojištění.Zatímco koncem roku 2017 byla průměrná výše invalidního důchodu z invalidity I. stupně 5998 Kč, o dva roky později to bylo již 6851 Kč. Koncem roku 2021 byla průměrná výše 7642 Kč a na jaře roku 2022 to bylo 8330 Kč.
Minimální výše procentní výměry důchodu činí podle zákona o důchodovém pojištění 770 Kč. K procentní výměře důchodu náleží ještě základní výměra, která je stejná pro všechny důchody a v roce 2024 činí 4 400 Kč. Minimální měsíční výše důchodu přiznaného v roce 2024 tedy činí celkem 5 170 Kč.
Kdy byl zrušen 2 pilíř : V roce 2016 byl ukončen II. pilíř důchodového spoření a počátkem roku 2017 byly nevypořádané prostředky účastníků převedeny penzijními společnostmi na finanční úřady, kde si bývalí účastníci důchodového spoření mohou o vyplacení svých nevyzvednutých úspor požádat.
Co dělat když nemám odpracováno 35 let : Pokud vám do celkového počtu 35 odpracovaných let chybí byť jen několik dní, nemáte na důchod nárok. Z pohledu zákona se má za to, že jste odpracovali pouze 34 let. V takovém případě je nejlepším řešením pracovat o něco déle, abyste počet odpracovaných let zaokrouhlili a dosáhli zákonem požadované doby.
Kolik si můžu vydělat při invaliditě 1 stupně
Výhodou pobírání invalidního důchodu je kromě samotného příspěvku i to, že není zákonem nijak omezena částka přivýdělku. Limitován není ani rozsah vykonávané práce.
Člověk, který nikdy nepracoval, nemá nárok na starobní důchod.Velice zjednodušeně se dá říct, že musíte mít odpracovaných 35 let, respektive musíte mít zaplacených 35 roků důchodového pojištění. Ve skutečnosti se ale počítají i takzvané náhradní doby pojištění. Určitou dobu důchodového pojištění si můžete i přikoupit zaplacením dobrovolného důchodového pojištění.
Co patří do invalidity 1 stupně : Rozdíl mezi jednotlivými stupni invalidity spočívá v míře poklesu pracovní schopnosti občana (pokles o 35 % až 49 % znamená invaliditu prvního stupně, o 50 % až o 69 % invaliditu druhého stupně a o 70 % a více pak invaliditu třetího stupně).