Jak mluvit s terapeutem?
Možná vás bude zajímat, jak s psychoterapeutem mluvit. Proto je dobré první setkání využít k tomu klást terapeutovi otázky, které vás zajímají, a případně taky sdílet své představy a očekávání. Přeci jen je to člověk, kterému možná budete otevírat i části své duše, které neznají ani vaši blízcí.S psychoterapeutem se můžete domluvit na první schůzku telefonicky nebo třeba e-mailem. Objedná vás buď zdravotní sestra, recepční nebo přímo psycholog, se kterým se dohodnete na přesném datu a hodině. Při objednávání nemusíte do detailů popisovat důvod vaší návštěvy, někdy se vás na něj dokonce ani nikdo neptá.Terapie tu není jen pro ty, kteří řeší jeden konkrétní problém, například s navazováním vztahů. Přijít může i ten, který se potřebuje zorientovat ve více problémech najednou. Na sezeních terapeuta seznámíte se vším, co vás trápí. Během několika sezení se témata utříbí, usadí a získají různou míru důležitosti.

Jak zacit chodit na terapii : 5 tipů, jak pomoct někomu blízkému začít chodit na terapii

  1. Vyberte si vhodnou chvíli.
  2. Volte správná slova.
  3. Připravte si argumenty.
  4. Semkněte se s blízkými.
  5. Nabídněte pomoc s hledáním terapeuta.
  6. Hlavně nezapomínejte na sebe.

Co řešit u psychologa

Zaměřuje se hlavně na diagnostiku a nápravu poruch učení (dyslexie, dysgrafie,dyskalkulie, dysortografie), pomáhá identifikovat poruchu pozornosti a hyperaktivity (ADHD), pomáhá řešit problémy žáků v kolektivu (šikana, agresivita). Při práci využívá psycholog speciální diagnostické metody a poradenské postupy.

Jak se připravit na terapii : Tady jsou naše tipy, jak se připravit:

  1. Vyberte si klidné a pohodlné místo, kde se cítíte bezpečně a máte stabilní internetové připojení.
  2. Udělejte si čas půl hodiny před terapií a sepište si hlavní důvody, proč na terapii jdete.
  3. Nastavte si realistická očekávání.
  4. Udělejte si čas pro sebe i po terapii.

První sezení (ležení)

Na prvním setkání jde především o tři věci – popsat problémy, získat rámcovou představu, odsouhlasit si spolupráci. Psycholog/terapeut se vás bude ptát a bude hodně naslouchat. Otázky půjdou jak směrem k potížím, tak k širšímu kontextu. Snahou je získat, co nejpřesnější představu vašich problémů.

Co je psychoterapie Psychoterapie je léčba psychologickými prostředky, jejímž cílem je zmírnit nebo odstranit potíže klienta. Díky tomu dochází také zpravidla ke zvýšení úrovně sebepoznání, sebepřijetí, seberealizace a sebeocenění.

Jak často chodit na terapii

Jsme lidé různí, různě citliví na věci, které v terapii řešíme, a které se kolem nás dějí. Máme různé potřeby. To, jak často máme chodit na terapii je proto velmi individuální. Obecně se doporučuje frekvence 1x za 2-3 týdny.Jak a kde se na psychologa/psychiatra obrátit

K psychologovi i psychiatrovi se můžete zpravidla objednat telefonicky, e-mailem nebo osobně. Co se týče psychologa, pak pokud chcete, aby terapii hradila zdravotní pojišťovna, musíte vybrat klinického psychologa, který má smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou.Kdy řešit osobní problémy s psychologem Psychologa nebo psychiatra je v případě osobních problémů dobré navštívit tehdy, když Vám nějaký problém začíná výrazněji omezovat život. I v případě, že Vám život omezuje samotné přemýšlení o problému. Některé problémy mají navíc tendenci uzavírat se do kruhu.

„Čas na psychoterapii je, když se už delší dobu probouzíte s pocitem marnosti, nespokojenosti. Čas na psychoterapii je, když přemýšlíte, proč vám váš vztah opět nevyšel. Když máte vztek, smutek, prázdnotu, strach, nespokojenost – různé stavy, které vás obtěžují a pro které nemáte vysvětlení.

Jak dlouho trvá psychoterapie : Jak dlouho trvá psychoterapie Na tuto otázku nelze jednoduše odpovědět. Délka terapie se odvíjí od konkrétních potřeb klienta a okolností v jeho životě. Pokud přicházíte do terapie s konkrétním problémem a zájmem nalézt dobré řešení, setkávání může trvat pár týdnů.

Jak často chodit na terapie : toto je velice individuální. Cca 95% klientů se vejde do rozmezí od 1x týdně do 1x za měsíc. Zbylých 5% chodí buď více nebo naopak méně častěji. Vzhledem k tomu, že ošetření doznívá ještě 2-3 dny po jeho absolvování, je dobré nechat si potřebný prostor pro vstřebání a integraci.

Co se dělá na psychoterapii

Úkolem psychoterapeuta je pomoci klientovi si uvědomit, jak si organizuje svůj život, jak se vztahuje ke druhým, co v životě chce a jak si v tom brání. Dále pak pomáhá klientovi nalézt další možnosti jeho fungování ve vztazích nebo obecněji ve světě jako takovém.

Zažíváte příliš často (či nevídaně silné) nepříjemné emoce, které vás vyčerpávají

  1. údiv, smutek, utrpení, hněv, vztek, znechucení, odpor, pohrdání, hrůza, strach a úzkost, stud, nesmělost, pocit viny, lítost, nemilá překvapení
  2. míváte špatnou nebo neustále se měnící náladu.
  3. snadno se rozčílíte a naštvete.

Samozřejmě když je čas ukončit terapii, je dobré ji ukončit. Pokud vaše potíže odezněly, nabyli jste schopnost poprat se s úskalími života a získali jste vhled a porozumění sobě samému, je čas uvažovat o ukončení terapie. Pak bude terapeut aktivním a hrdým podporovatelem společného ukončení.

Co řešit s psychologem : Zaměřuje se hlavně na diagnostiku a nápravu poruch učení (dyslexie, dysgrafie,dyskalkulie, dysortografie), pomáhá identifikovat poruchu pozornosti a hyperaktivity (ADHD), pomáhá řešit problémy žáků v kolektivu (šikana, agresivita). Při práci využívá psycholog speciální diagnostické metody a poradenské postupy.