Otevřete kapotu a najděte nádržku chladicí kapaliny. Většinou má průsvitně bílou barvu a vede od ní hadice k chladiči. Nádržka má na boku značky plnicího rozsahu. Pokud je motor vychladlý, chladicí kapalina by měla dosahovat po rysku plnění za studena.K tomu, abyste zjistili, jestli aktuální náplň chladicí kapaliny vyhovuje, používáme obyčejný hustoměr. Už podle názvu je patrné, že se s ním měří hustota kapaliny, která nám ukáže, jak na tom kapalina skutečně je. Do hustoměru nasajete malé množství kapaliny (mačkáním balónku).Co se stane, když smícháte typy nemrznoucích směsí
Kombinace nekompatibilních chladicích kapalin může vést ke zvýšené oxidaci v chladiči a poškození chladicího systému vozidla, což může mít za následek potenciální poškození.
Kdy měřit chladící kapalinu : Nádobku neotevírejte, když je motor zahřátý na provozní teplotu, ani bezprostředně po dojezdu. Kapalina by mohla vystříknout a popálit vás. Při dolévání chladicí kapaliny byste vždy měli použít ten typ, který už v potrubí je, některé jsou ale vzájemně kompatibilní. To si raději ověřte v pokynech výrobce.
Co se stane když Naliju špatnou chladící kapalinu
Motor či jeho části by mohly zevnitř korodovat, v chladící soustavě by se mohly hromadit usazeniny a v neposlední řadě – kapalina, která v létě motor chrání, by jej v zimě mohla v případě zmrznutí poškodit následkem expanze, která přirozeně nastává při přeměně v led.
Jak ředit chladící kapalinu : Chladící kapalina, jakožto neředěný roztok má bod mrazu na hranici -23°C, kdežto ředěný roztok v poměru 1L chladící kapaliny a 0.7L vody, má bod mrazu přibližně v -40°C. Ředění je doporučováno pomocí měkké čisté či technické vody, nikoliv destilované vody – ta může být agresivní vůči určitým částem chladícího okruhu.
Jak zjistit, zda uniká chladicí kapalina
- Kaluže barevné tekutiny pod vaším autem.
- Sladký zápach ve vozidle nebo v jeho okolí.
- Konzistentně nízká hladina nemrznoucí směsi.
U starších aut může být problémem ucpaný chladič. Velkým průšvihem bývá poškozená hlava válců nebo těsnění pod hlavou, to se projevuje tím, že ubývá kapalina v chladicí soustavě a z výfuku jde šedý nebo bílý kouř. „Pokud nám bude z nádobky kapalina ubývat, je to většinou známka toho, že něco není v pořádku.
Kolik má být chladící kapaliny
V jeho motorové části najdete obvykle „baňatou” nádobku s barevnou tekutinou, se šroubovacím víkem a měrkou s maximálním a minimálním doporučeným množstvím. Hladina chladící kapaliny by se měla pohybovat nejlépe mezi těmito dvěma ryskami. Hladina pod ryskou minima a nad nebo zároveň maxima se nedoporučuje.Nefunkční termostat.
Zkontrolujte spodní hadičku chladiče hned po tom, jakmile měřidlo teploty začne ukazovat vyšší hodnotu než nulovou. Hadička by měla být studená. Pokud se ihned zahřeje, bude zde problém s termostatem. Zkontrolujte spodní hadičku chladiče poté, co chladicí kapalina dosáhne teploty 85 °C.Starší typy označené jako G11,(G48) mají barvu do modrozelená. Kapaliny novější G12,G12+,G12++,G13 jsou zbarveny do růžova. Doporučujeme se orientovat spíše podle specifikace než podle barvy. Barva totiž negarantuje stejné vlastnosti a kvalitu.
Ředí se destilovanou nebo kvalitní pitnou vodou. Při poměru 1:1 s vodou je bod tuhnutí 38°C a 27°C při poměru 3:2.
Proč praskne těsnění pod hlavou : K poškození těsnění může dojít hned několika způsoby. Nejčastější příčinnou je přehřátí motoru bez ohledu na jeho příčinu. Těsnění neprospívá ani vytáčení studeného motoru či jízda s nezahřátým motorem v režimu vysokého zatížení. Důležitá je také pravidelná výměna a používání výrobcem předepsané chladicí kapaliny.
Jak poznat že motor zere vodu : Z výfuku se kouří
Barvy kouře Vám často pomohou s určením problému. Černý kouř – motor nedokonale spaluje a běží na bohatou směs. Bílý kouř – se za autem objevuje hlavně za chladného počasí. Pokud se objevuje ve výrazně vyšší hustotě i za teplého počasí, znamená to, že motor “žere” vodu.
Jakou barvu chladící kapaliny
Existuje typ B, typ C (G11), typ D (G12), typ F (G12+) a typ G (G12++), když starší typy chladicích kapalin s označením G11 mívají modrozelenou barvu, novější verze pak barvu červenou, a ty nejnovější G12+ a výš jsou růžové až fialové.
U starších aut může být problémem ucpaný chladič. Velkým průšvihem bývá poškozená hlava válců nebo těsnění pod hlavou, to se projevuje tím, že ubývá kapalina v chladicí soustavě a z výfuku jde šedý nebo bílý kouř. „Pokud nám bude z nádobky kapalina ubývat, je to většinou známka toho, že něco není v pořádku.Do auta byste vždy měli lít pouze kapalinu stejné barvy, jaká v něm už je. Rozdílné barvy chladicích kapalin v žádném případě nekombinujte. G10 – tuto žlutou chladicí kapalinu najdeme zejména v starších motorech, které nemají hlavy na válcích ze slitiny hliníku a její složení je podle toho specificky upravené.
Jaký je rozdíl mezi G11 a G12 : G11 je optimální pro motory s atmosférickým plněním a je nejčastěji zelená. G12 či G12+ slouží typicky přeplňovaným motorům pracujícím s vyššími teplotami a je obvykle červená nebo růžová. G13 je pak určená motorům sportovním aut a vysoce výkonných motorek a je nejčastěji žlutá nebo oranžová.