Jaká může být jedle?
Kavkazská, korejská, numidská, ojiněná, řecká či vznešená – to je jen malý výčet přívlastků pro jedle. Tyto přívlastky jsou doplněny kultivary, které nám jedle krásně ozvláštňují. Jedle jsou stálezelené jehličnaté stromy, dorůstají od 1,5 m až do 30 m.Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.jedle obrovská

Kůra hladká šedozelená s pryskyřičnými puchýřky, borka šedohnědá, podélně rozpukaná. Dřevo světle žlutavé až nahnědlé, se širokými letokruhy, málo trvanlivé. Jehlice ploché, na líci leskle tmavozelené, 30–60 mm dlouhé, výrazně dvouřadě rozložené, různých délek vedle sebe, při rozemnutí voní po citrusech.

Co se dělá z jedle : Dřevo jedlí patří mezi měkká dřeva a neobsahuje pryskyřici, v hospodářství je ceněno méně než podobné dřevo smrkové. Řada druhů má značný sadovnický význam, využití mají i aromatické esenciální oleje a pryskyřice. Jedle též patří k nejoblíbenějším vánočním stromkům.

Jak vypadá šiška jedle

Šišky jsou vzpřímené, 10–20 cm dlouhé, 3–5 cm široké, válcovité, nahoře zaoblené. Dozrávají během září a rozpadají se na stromech: jejich šupiny opadávají a na stromech zůstávají pouze vřetena.

Jaké jsou jehličnaté stromy : Smrk, borovice, modřín a jedle jsou jehličnaté stromy. Místo listí mjí jehličí. Jsou zelené i v zimě. Jen modřínu v zimě jehličí opadá, ale na jaře se opět zazelená.

Vzhled. Smrk ztepilý je statný stálezelený jehličnatý strom s rovným kmenem, který je v mládí pokrytý hladkou, světlehnědou kůrou, která se s přibývajícím věkem mění v šedohnědou až červenohnědou šupinovitou rozpukanou borku. Koruna je štíhle jehlancovitá, větve v ní vyrůstají v pravidelných přeslenech.

Velmi husté, čárkovité, zřetelně rýhované jehlice jsou 2-3 cm dlouhé a na rozdíl od jedle bělokoré obrůstají větvičku i z horní strany, kde jsou nasměrovány šikmo dopředu. Svrchní strana jehlic je tmavozelená a lesklá, spodní se pak vyznačuje dvěma bílými řadami průduchů.

Co udělat z bedel

Z našeho receptáře jsme vybrali ty nejoblíbenější recepty na chutné zpracování bedlí.

  1. Řízky z bedly pečené v troubě
  2. Bedly v bramboráku.
  3. Lehce pikantní guláš z bedel.
  4. Bedly na kmíně
  5. Sezonní plněné bedly.
  6. Škvarečky z bedel.
  7. Ostrá směs z bedel na topinky.

Větší kousky bedly můžeme zapékat, dusit jako guláš, obalovat v těstíčku, smažit z ní škvarky, opékat na kmíně nebo připravit se zeleninou. Menší kousky bedel smažíme na malé houbové škvarečky nebo přidáváme pod maso. Hodí se do polévek, do houbových směsí, do salátů.Jedle má výrazný kůlový kořen a také z postranních kořenů vysílá hluboko sahající upevňovací kořeny („panohy“), proto je dobře zakotvena v půdě.

Smrk, borovice, modřín a jedle jsou jehličnaté stromy. Místo listí mjí jehličí. Jsou zelené i v zimě. Jen modřínu v zimě jehličí opadá, ale na jaře se opět zazelená.

Jaké máme stromy : Přehled dřevin

  • Jehličnany – smrk, borovice, modřín.
  • Málo používané jehličnany.
  • Listnáče – s kruhovitě uspořádanými cévami – dub, jilm, jasan, akát.
  • Listnáče – s cévami roztroušenými (tvrdé) – buk, javor, habr, bříza.
  • Listnáče – s cévami roztroušenými (měkké) – lípa, olše, vrba, jírovec, topol.

Jaký může být smrk :

  • Smrk černý (Picea mariana) Serie Politae. Picea alcoquiana (syn.: Picea bicolor) – smrk dvoubarvý
  • Serie Smithianai. Picea morrisonicola.
  • Smrk štětinatý (Picea asperata), Čína Serie Asperatae. Picea asperata agg.
  • Serie Picea. Picea abies – smrk ztepilý
  • Serie Glaucae. Picea glauca – smrk sivý

Jaké jsou druhy smrku

Druhy a kultivary smrků

  • Picea abies – smrk ztepilý
  • Picea breweriana – smrk Brewerův.
  • Picea sitchensis – smrk sitka.
  • Picea glauca – smrk bílý.
  • Picea pungens – smrk pichlavý.
  • Picea orientalis – smrk východní.
  • Picea omorika – smrk omorika.
  • Picea jezoensis – smrk ajanský.


Jehličnatý strom z čeledi borovicovité – Pinaceae a rodu jedle – Abies, o kterém lze říci, že roste v Evropě a přilehlých oblastech jako je severní Afrika, Blízký východ a Kavkaz. Vyskytuje se převážně v izolovaných areálech.Roční přírůstky jsou relativně malé, zhruba 7 – 15 cm za rok.

Jak se dělá bedla : Bedly očistíme a nakrájíme na 3×3 cm kousky (nebo jak kdo má rád). Pro jednu porci dáme na pánev 1 lžíci sádla, kterou rozehřejeme. Přidáme bedly, kmín, osolíme a necháme restovat na mírném ohni, dokud se neodpaří všechna voda, kterou bedly pustí. Podáváme s pečivem.