Antičástice je ve svém smyslu slova "opakem" částice. V přírodě existuje symetrie mezi částicemi a antičásticemi, kterou můžeme vidět v následujících případech: antičástice má stejný spin, stejnou hmotnost i stejnou střední dobu svého života.Antihmota je druh látky, která je složena z antičástic k běžným částicím, tzn. například pozitronů místo elektronů. Obecně antičástice je částice, která má všechny své náboje, například elektrický náboj, vůni či barvu, opačné než daná částice.Energie fotonu závisí na frekvenci (vlnové délce) elektromagnetického záření a obvykle ji vyjadřujeme v elektronvoltech (eV) nebo v joulech (J). Platí, že 1 eV = 1,602.10-19 J. 2.
Co to je anihilace : Anihilace (annihilation) je jev, při kterém se spojí částice a antičástice. Spojením obě původní částice zanikají a vznikají částice jiného typu. V medicíně je běžně tento jev pozorován při interakci pozitronu a elektronu, přičemž se vyzáří dva fotony o energii 0,51 MeV letící opačným směrem.
Jak vzniká antihmota
Srážka oblaků elektronů vytvoří spoustu fotonů gama záření, které jsou směrovány kanálky v bloku plastu a díky tomu se také hojně srážejí mezi sebou. V důsledku těchto srážek vzniknou částice hmoty a antihmoty, v podobě elektronů a pozitronů.
Kde se nachází antihmota : Kde se vzala antihmota Existenci antihmoty předpověděl v roce 1928 britský fyzik Paul Dirac. Brzy poté (v roce 1932) Američan Carl David Anderson antihmotu skutečně objevil ve srážkách vysokoenergetických částic kosmického záření. Pokud víme, žádná volná antihmota dnes ve vesmíru neexistuje.
Kinetická energie je energie tělesa, kterou má v důsledku svého pohybu. Chceme-li těleso urychlit, musíme na něj působit silou. Působení silou vyžaduje konání práce. Jakmile je práce vykonána, energie se tělesu převede a těleso se bude pohybovat nějakou novou konstantní rychlostí.
kvantována. Daným kvantům (jakýmsi balíčkům energie) říkáme fotony. Jejich energii lze vyjádřit vzorcem E=hf, kde f je frekvence vlnění ( v případě světla souvisí frekvence s jeho barvou) a h je Planckova konstanta.
Jak získat antihmotu
Existují i teorie získávání elektrické energie pomocí anihilace. Největším problémem je fakt, že k získání antihmoty je nutný výkonný urychlovač částic (např. takový, který mají v CERNu). V něm je možné urychlit částice a při následných srážkách získat miniaturní množství antihmoty.Pozitron (neboli antielektron) je subatomární částice – antičástice elektronu.Známe dvě formy mechanické energie: kinetickou energii, která souvisí s pohybem tělesa a potenciální energii, která souvisí s polohou tělesa v tíhovém poli Země.
Jednotkou potenciální energie je joule. W = m × g × h.
Na čem závisí energie fotonu : Energie elektromagnetických vln souvisí s intenzitou záření, tzn. energie vyzařovaných elektronů by měla záviset na intenzitě dopadajícího záření. Experimenty však ukázaly, že kinetická energie vyzařovaných elektronů je závislá na frekvenci a nikoliv na intenzitě dopadajícího záření.
Kdy je polohová energie největší : Na začátku pohybu má míček maximální polohovou energii. Při pohybu dolů se polohová energie přeměňuje na pohybovou a míček zrychluje. Těsně před dopadem je pohybová energie maximální a polohová energie nulová.
Co je nejmenší částice
Atomy jsou nejmenší neutrální částice, na něž lze hmotu rozdělit chemickou reakcí. Atomy jsou složeny z malého, hmotného atomového jádra, které je obklopeno relativně velkým a lehkým elektronovým obalem. Každý typ atomu odpovídá určitému chemickému prvku (viz periodická tabulka).
Když těleso začne padat, začne se potenciální energie přeměňovat do kinetické a těleso získává na rychlosti. V místě dopadu pak má těleso nulovou výšku a potenciální energii a naopak maximální kinetickou energii. Během celého děje podle ZZME zůstává mechanická energie stálá.Známe dvě formy mechanické energie: kinetickou energii, která souvisí s pohybem tělesa a potenciální energii, která souvisí s polohou tělesa v tíhovém poli Země.
Jak Vypocitat potenciální energii : Jednotkou potenciální energie je joule. W = m × g × h. Ta je rovna přírůstku tíhové potenciální energie tělesa. Velikost se rovná též mechanické práci, které je těleso schopno vykonat při navrácení do původního tvaru před deformací.