10. den po operaci očních víček doporučujeme začít s masáží jizvy: prstem zatlačíme na jizvu cca 30 sekund, poté prst po jizvě posuneme a tlak opakujeme. Takto postupujeme po celé jizvě několikrát denně. Je možné použít mastný krém.První týden po operaci se nepředklánějte, nezvedejte těžká břemena, neuklízejte. Spát můžete se zvýšenou polohou hlavy /2 polštáře/ a rovně na zádech, ne na boku. První týden oči příliš nenamáhejte čtením, sledováním televize nebo prací na počítači.Tlaková masáž slouží ke zlepšení pooperačního hojení jizvy (zlepšuje její prokrvení a pružnost). S prováděním této techniky se začíná, jakmile je rána zcela zahojená (cca 14 dní od odstranění stehů). Většinou několik týdnů po operaci.
Jak dlouho se hojí horní víčka : K běžné fyzické zátěži se můžete vrátit asi po 2 týdnech od operace, s náročnější sportovní aktivitou doporučujeme začít až měsíc po operaci. K líčení očí se můžete vrátit přibližně 14 dní po zákroku.
Kdy mazat víčka po operaci
Obvykle šestý až sedmý den po operaci lékař odstraní stehy z víček. Následující týden se jizev nedotýkejte, jen velmi opatrně promazávejte jizvičky na dolních i horních víčkách po směru jizvy (od vnitřního koutku k vnějšímu). Můžete použít mastnější neparfemovaný krém, například obyčejnou Indulonu, ale i vepřové sádlo.
Jak masírovat oční víčka : Masáž a čištění okrajů očních víček
Masáž usnadňuje odstranění sekrece. Masírujte 5-10 krát horní víčko, shora dolů, vždy po celé délce víčka. Následně masírujte 5-10 krát dolní víčko, zezdola nahoru, opět po celé délce víčka. Nakonec vyčistěte navlhčeným bavlněným tampónem okraje očních víček.
Po operaci se schovejte za tmavé brýle
První dny po zákroku budou Vaše víčka oteklá, později se mohou objevit i podlitiny. Oči mohou slzet, můžete pociťovat mírnou bolest okraje i celého víčka, výjimečné nejsou ani pocity pálení a zvýšená citlivost očí. Tyto obtíže jsou zcela standardní a během prvního týdne odezní.
Nesmí se masírovat v těchto místech
- V místech hnisavých nebo plísňových onemocnění.
- V místech zanícených kloubů.
- V místech krvácejícího poranění nebo rozsáhlejšího zhmoždění, zlomenin atd.
- V místech popálenin, opařenin atd.
- V místech křečových žil, zánětů žil nebo bércových vředů.
- V místech otoků nejasného původu.
Kdy se nesmí masírovat
Kontraindikace masáže aneb stavy, kdy masáž nemůže být prováděna
- nevolnost, horečnaté stavy, virová onemocnění, místní infekce nebo zánět.
- onkologická onemocnění, která nejsou v remisi.
- požití alkoholu (i nealkoholické pivo) při akutních psychózách a stavech pod vlivem drog a psychotropních látek.
Jak dlouho nosit brýle po operaci víček Po plastice víček je nutné chránit oči před sluncem. Pokud se chystáte ven, noste alespoň 14 dní po zákroku sluneční brýle.Po vyndání stehů jeden týden po operaci je vhodné začít jizvy mazat, nejlépe mastným krémem jako je např. lékařská vazelína, sádlo nebo Bi-Oil s vitamínem E. Při hypertrofických až keloidních jizvách doporučujeme silikonové krémy nebo náplastě.
Plastická operace víček nepatří k náročným zákrokům. Trvá přibližně 1 hodinu a lze ji provést jen v místní anestezii. V případě horních i dolních víček je to pak okolo 2 hodin.
Jak zvednout horní víčka : Jak zvednout oční víčka bez operace
- Správně si upravujte obočí Kůže kolem očí je jemná a velmi citlivá.
- Používejte oční krémy. Součástí vaší každodenní rutiny by měla být také péče o oční okolí.
- Vyzkoušejte obličejovou jógu. Obličejová jóga pomůže zpevnit kontury obličeje a posílit obličejové svaly.
Co na oteklá horní víčka : Na oteklá víčka pomáhá i chlad. Spěte v dobře větrané místnosti a po probuzení si obličej několikrát opláchněte hodně studenou vodou. Výborně fungují i gelové chladicí masky, já jich mám doma v lednici hned několik a ráno je vždy přiložím na oči. Dostaví se příjemný pocit, a hlavně okamžitý efekt.
Kdy je nejlepší jít na masáž
Velmi prospěšné jsou masáže při omezené hybnosti kloubů, ztuhlosti svalů, po nebo před sportovním výkonem, před a po celkové zátěži psychické, při pocitu únavy, jako regenerace po práci, jako rekonvalescence pro zesláblé tělo po nemoci (avšak s dostatečným časovým odstupem na zotavení, nejlépe po konzultaci s lékařem), …
Vůbec nemasírujeme při:
- infekčních a zánětlivých onemocnění
- horečnatých onemocnění (chřipka, rýma,…)
- kožních nemocech.
- nádorových onemocněních.
- zánětech kloubů
- chorobách srdce.
- akutním úrazu, otevřených ránách.
- poruchách krvetvorby a srážlivosti.
Po masáží se vyhněte fyzické námaze a cvičení. Myslete na to, že vaše svaly jsou uvolněné, proto by prudký pohyb mohl způsobit zatuhnutí (v horších případech i zablokování páteře, buďte na sebe opatrní a dopřejte si odpočinek). I po masáži byste měli dostatečně pít.
Co nedělat před masáží : Před masáží je vhodné odložit veškeré šperky, prsteny, řetízky a dlouhé vlasy sepnout sponou nebo gumičkou. Nechoďte na masáž, pokud trpíte zánětlivým onemocněním, dokonce i nachlazením. Při masáži dochází k silnému prokrvení orgánů a začínající nemoc se tím může výrazně urychlit.