Do nádivky patří maso (často uzené, vařené nebo pečené), pečivo nakrájené na kostky (dříve se používala slaná krupicová kaše), byliny (spařené a nasekané), vejce (žloutky utřené s máslem a bílkový sníh), trochu mléka na navlhčení pečiva (část mléka můžeme nahradit masovým vývarem) a něco na dochucení (sůl, pepř, …Do nádivky patří kopřivy…
Tradičně se používaly venku natrhané kopřivy, ale i další volně rostoucí byliny – třeba pampeliška, kontryhel či popenec. Na kopřivy se určitě vyplatí vyrazit, nádivka díky nim bude chutnat lépe. Nejlepší jsou do ní mladé lístky, jež mají lehce štiplavou chuť.Nejčastěji se liší ve složení masa a pak jednotlivých jarních bylin. Zatímco někdo si vystačí s kopřivami, jiný přidává polníček, pažitku, špenát, ale také například popenec či medvědí česnek.
Jak dlouho se peče velikonoční nádivka : Pekáček nebo zapékací mísu vymažte máslem. Z bílků ušlehejte tuhý sníh a opatrně ho přimíchejte do směsi. Směs nalijte do pekáčku a pečte asi půl hodiny do zlatova. Nádivku podávejte posypanou pažitkou s kyselou okurkou.
Kolik kopřiv do nádivky
Suroviny
- uzené maso 500 g.
- rohlíky 8 ks. z předešlého dne.
- vejce 8 ks.
- smetana ke šlehání 200 ml.
- kopřiva 400 g. mladá
- cibule 1 ks.
- česnek 4 stroužky.
- majoránka (čerstvá)
Co do Nadivky místo Kopriv : Kopřivy lze nahradit čerstvým listovým špenátem. Ten čerstvý lze zakoupit celoročně. Čerstvý špenát omyjeme, nakrájíme a použijeme stejně jako kopřivy. Do nádivky nezapomeneme přidat česnek utřený se solí a petrželku s pažitkou.
Bylinky na odvodnění
Nejúčinnější je čaj na odvodnění z kopřivy dvoudomé, která také pročistí tělo. Mezi další odvodňovací čaje patří pampeliška, přeslička, libeček, řebříček, černý bez, zlatobýl, maliník, listy černého rybízu a samozřejmě brusinky. Skvělým pomocníkem je i obyčejná petržel.
Jako přílohu můžeme podávat brambory, kyselou okurku nebo nádivku můžeme jíst samotnou i studenou.
Jak připravit kopřivy do nádivky
Kopřivy spaříme vařící vodou, nesekáme na malé kousky, smícháme s nakrájenou slaninou, osolíme, opepříme, přidáme trochu květu a přimícháme k pečivu. Dochutíme a nakonec vmícháme sníh z bílků. Nandáme do vymazaného pekáčku a pečeme v předehřáté troubě na 190°C asi 30 minut.Bílá sobota. Na Bílou sobotou konečně končí čtyřicetidenní půst. V ten den také vrcholily přípravy na neděli, tedy Boží hod velikonoční. Pekla se hlavně velikonoční nádivka, známá také jako sekanina, sekanice či řežábek.Kopřivy důkladně operte, krátce spařte ve vroucí vodě, ihned propláchněte studenou vodou a nechte dobře okapat. Potom listy nasekejte na menší kousky a také přisypte do mísy. Směs promíchejte a ochuťte cibulí, česnekem, čerstvou majoránkou a pažitkou, solí, pepřem a sušenými bylinkami.
Postup přípravy receptu
Žloutky rozšleháme, přidáme je k namočeným houskám, přidáme drobně pokrájené uzené maso nebo tofu, opečené kostičky housky, hrst spařených a nasekaných kopřiv, pažitku, osolíme a opepříme, dochutíme muškátovým květem a česnekem (nemusíme). Nakonec do kopřivové nádivky vmícháme tuhý sníh z bílků.
Kolik kopřiv do Nadivky : 8 vajec. 100 g másla, změklého + na vymazání plechu. 400 g mladých kopřiv. 500 g vařeného uzeného masa, nakrájeného na kostičky.
Co Zeleného do nádivky : Oblíbenou přísadou do nádivky je něco zeleného. Tradičně mladé kopřivy, špenát, medvědí česnek či cokoliv co máte rádi.
Co opravdu funguje na odvodnění
Nejúčinnější je čaj na odvodnění z kopřivy dvoudomé, která také pročistí tělo. Mezi další odvodňovací čaje patří pampeliška, přeslička, libeček, řebříček, černý bez, zlatobýl, maliník, listy černého rybízu a samozřejmě brusinky. Skvělým pomocníkem je i obyčejná petržel.
6 tipů, jak se rychle odvodnit
- Zvyšte příjem tekutin. Může to znít zvláštně, ale pokud je tělo dlouhodobě dehydratované, začne si dělat „zásoby“ vody.
- Vsaďte na bylinky.
- Vyrazte na procházku.
- Dopřejte si lymfatickou masáž.
- Omezte jednoduché cukry, alkohol a sůl.
- Zařaďte potraviny bohaté na hořčík a draslík.
Během dne se nekonají žádné obřady ani mše svatá. Výjimkou je kromě liturgie hodin obřad Efeta, kterým jsou katechumeni připraveni na samotný křest.
Co se nesmí o velikonoční neděli : Na Boží hod velikonoční, největší křesťanský svátek, zakazuje pověra úklid! Ve slavnostní neděli by také dívky měly darovat kus velikonočního mazance mladíkovi, který se jim líbí. V tento den se má také podle zvyklostí slavit, hodovat a zpívat. Název Velikonoce pochází z Velké noci.