Klasikou je osmažená cibule, ale stejně skvělý je orestovaný pórek nebo jarní cibulka, výtečné je i přidání kousku uzeniny, restované slaniny nebo rovnou škvarky. Velmi chutná i krásná varianta je kombinace se zelenou listovou zeleninou, zkuste špenát, mangold nebo blanšírovanou kapustu. Skvělý je i zelený hrášek!A ideální "přílohou" ke gratinovaným bramborám je grilované kuřecí prso 😉. Ve videu najdete troubu a indukci od firmy Brandt od.Brambory si skvěle rozumí s máslem, smetanou i rozšlehaným vajíčkem. Kousky brambor můžete promíchat nebo proložit uzenou slaninou či jinými uzeninami, restovanými kousky masa, houbami, pokrájeným vejcem na tvrdo, předvařenou další zeleninou (brokolice, květák, kořenová zelenina) či kysaným zelím.
Jak dlouho péct Gratinované brambory : Zapékací nádobu nejprve vyskládejte vrstvou brambor a následně lehce zalijte připravenou smetanovou směsí. Takto pokračujte, dokud nezpracujete všechny brambory. Poslední vrstvu by měla tvořit smetanová směs. Zapékací nádobu s takto připravenými bramborami vložte do předehřáté trouby a pečte 35–40 minut při 180–190 °C.
Co se hodí k bramboráků
Náš tip: Bramborák můžete podávat s kysaným zelím, osmahnutou anglickou slaninkou nakrájenou na kostičky nebo jen zasypané strouhaným sýrem.
Co si dát k bramborové kaši : V plackách z bramborové kaše bude skvěle chutnat osmažená cibulka, šunka, nastrouhaný sýr, petrželka, podušené houby či špenát, česnek nebo uvařený hrášek. Placky se dají smažit na oleji z obou stran dozlatova, zdravější variantou je však pečení v troubě.
Placky podávejte s česnekovým dipem. Stačí smíchat bílý jogurt, zakysanou smetanu, 5 prolisovaných stroužků česneku a špetku soli a pepře. Nezapomínejte na čerstvé bylinky, pažitka, petrželka nebo tymián placky krásně ovoní. Vyzkoušejte bramborové placky na sladko – podávejte je s povidly nebo pribináčkem.
Náš tip: Bramborák můžete podávat s kysaným zelím, osmahnutou anglickou slaninkou nakrájenou na kostičky nebo jen zasypané strouhaným sýrem.
Jaké maso do zapečených brambor
Použité suroviny na 4-6 porcí: 450 – 600 g vepřové panenky, kotlet (bez kosti) nebo kuřecích prsou. 3 velké cibule. směs koření „Australská“Suroviny
- brambory (varný typ A nebo B) 1 kg.
- uzené maso (plec/krkovice) 400 g.
- sádlo 30 g.
- máslo 20 g.
- cibule (velká ) 1 ks.
- vejce 5 ks.
- smetana (30–33% ) 200 ml.
- sůl.
Suroviny
- brambory 600 g. varný typ A nebo AB, nejlépe odrůda Desiree nebo jiné lojovité
- máslo 20 g. rozpuštěné
- smetana ke šlehání 125 ml. nebo 12% smetany.
- mléko 125 ml.
- muškátový oříšek ¼ ČL. strouhaný
- cibule 1 ks. středně velká, oloupaná, na tenká půlkolečka.
- česnek 2 stroužky. prolisované
Jak dlouho se pečou zapečené brambory
Možná bude stačit 20-25 minut, v případě syrových to bude ale zhruba okolo 40-45 minut. Podle výhřevnosti trouby pak pečeme na 180-190 °C.
Co se hodí k bramborovým Plackám : Po suchém opečení bramborovým plackám sluší, když je potřete rozpuštěným sádlem – husím, kachním nebo vepřovým. Chutnají výborně s mákem, skvěle si rozumí s jablečnými, hruškovými nebo švestkovými povidly. Ukázkově si pochutnáte, pokud je naplníte kysaným zelím anebo restovanými husími či kachními nebo kuřecími játry.
Co dát do bramboráků aby byly křupavé : Sádlo je skutečně na smažení bramboráků mnohem vhodnější než olej. A když na oleji trváte, zkuste do něj aspoň přidat lžíci sádla. Brambory se sádlem tvoří skvělou chuťovou kombinaci, které s olejem nedosáhnete.
Co podávat k bramboráku
Náš tip: Bramborák můžete podávat s kysaným zelím, osmahnutou anglickou slaninkou nakrájenou na kostičky nebo jen zasypané strouhaným sýrem.
Řepkový olej
Použít ho můžete v teplé i studené kuchyni a díky jeho tepelné stabilitě a vysokém bodu zakouření na něm můžete bez problému i smažit. Dokáže zastoupit máslo při pečení, ale i při přípravě bramborové kaše nebo některých omáček. 100 gramů másla nahradí 75 ml řepkového oleje.Náš tip: Bramborák můžete podávat s kysaným zelím, osmahnutou anglickou slaninkou nakrájenou na kostičky nebo jen zasypané strouhaným sýrem.
Co vše se dává do bramboračky : Základem bramboračky jsou brambory a klasická kořenová zelenina – mrkev, celer, petržel. Česká bramboračka obsahuje vždy česnek a majoránku, díky kterým má svou typickou vůni a chuť. Ve většině receptů nechybí čerstvé nebo sušené houby nicméně existují i recepty, které se houbám vyhýbají.