Co se bude při olejomalbě hodit
- Štětce – vybírejte spíš ty pevné, které dobře drží tvar.
- Špachtle – když potřebujete nanášet silnější vrstvy barev.
- Palety na malování
- Terpentýnový olej – ředidlo pro urychlení schnutí barev.
- Čistič na olejové barvy – pro štětce, palety i špachtle.
Co je to olejová barva
Olejové barvy se vyrábějí třením pigmentového prášku v oleji (nejčastěji lněném). Lněný olej má tendenci žloutnout, proto se k výrobě bílých a jiných světlých odstínů používají méně žloutnoucí oleje, jako je např. ořechový nebo saflorový.Malířské přípravky – olejové barvy je možné používat přímo z tuby, ale většinou se musí ředit malířskými přípravky, pro snadnější a dokonalejší práci. Na ředění barev se používá – lněný olej – ( přidává se do barev i při jejich výrobě ) Je možné použít i terpentýn, ale ten způsobuje rychlejší schnutí.
Jak urychlit schnutí olejových barev : Sikativ je médium, které významně urychlí schnutí olejových barev. Míchá se přímo s barvami (tekutá forma) nebo lze celou malbu postříkat sikativem ve spreji. Je však třeba mít na paměti, že některé sikativy mohou ovlivnit barevnost obrazu.
Jak se maluje s olejovými barvami
Při malování olejovými barvami je důležité, aby byla spodní vrstva co nejslabší a každá další vrstva byla hustší než předchozí – barvy ve spodních vrstvách jsou ředěny hlavně terpentýnem a ve vrchních vrstvách olejem (vrchní vrstvy nesmí schnout rychleji než spodní, hrozí popraskání malby).
Jak vyčistit štětce od olejových barev : U olejových barev používáme pro vyčištení ředítka, která používáme při malbě. Každopádně pro kvalitní dočištení používáme kombinaci teplé vody, suché utěrky, přírodního mýdla a kvalitního vysušení.
Doporučuji celý povrch mírně přebrousit, nebo použít odstraňovač vosku. Po vyčištění lze využít speciální nátěr, Belinka Illumina https://barvy-laky-drevo.heureka.cz…, který povrch zesvětlí, a ten lze pak přelakovat.
Jak odstranit olejové barvy Olejové barvy se nejlépe čistí olejem, případně terpentýnem. V mastnotě jsou rozpustné, a tak se z látky barva ráda pustí, v oleji je jí totiž „lépe“.
Jaký je rozdíl mezi olejovými a akrylovými barvami
Hlavním rozdílem mezi olejovou a akrylovou barvou je doba schnutí. Akrylová barva zaschne do hodiny, ne-li do patnácti minut. Olejové barvy zůstávají mokré dny, někdy až týdny. Důvodem je médium, kterým se barvy ředí: Olej (terpentýn, lněný olej), Akryl (voda).Jak odstranit olejové barvy Olejové barvy se nejlépe čistí olejem, případně terpentýnem. V mastnotě jsou rozpustné, a tak se z látky barva ráda pustí, v oleji je jí totiž „lépe“.Olejové barvy schnou i několik měsíců. Malbu nenechávejte uschnout v prašném prostředí a ve tmě. Po zaschnutí malby (podle tloušťky nanesené vrstvy zasychání může trvat až 1 rok) obraz očistěte a přelakujte lakem.