Jak má vypadat rešerše?
Rešerše je sekundární dokument obsahující soupis záznamů dokumentů (rešerše dokumentografická) nebo souhrn faktografických informací (rešerše faktografická), vybraných podle věcných a formálních hledisek odpovídajících rešeršnímu dotazu (tematika, časové vymezení, jazyk, druhy dokumentů).Literární rešerší je myšlen ekvivalent anglického pojmu literature review, což je pojem, jehož obsah lze volně charakterizovat následovně: Jde o psaný dokument, který obsahuje argumentaci postavenou na logických pravidlech a detailním porozumění současného stavu poznání v oblasti, na kterou se rešerše zaměřuje.Rešerše je soupis literatury k vybranému odbornému tématu, je východiskem pro zpracování odborného textu, prezentace či přednášky. Provést rešerši znamená prohledat dostupné informační zdroje (katalogy knihoven, odborné elektronické databáze apod.) a vybrat a utřídit relevantní literaturu k danému tématu.

Co je rešerše článku : ~ Rešerše je soupis literatury k vybranému tématu, na které máte napsat nějaké pojednání nebo připravit referát, prezentaci či přednášku.

Kde hledat rešerše

Hlavním zdrojem vyhledávání publikací v českém prostředí je Česká národní bibliografie, pro články pak databáze ANL – Články v českých novinách, časopisech a sbornících. 3. Katalogy jednotlivých knihoven: např. Katalog Univerzitní knihovny OU, Katalog Moravskoslezské vědecké knihovny.

Co je bibliografická rešerše : Bibliografická rešerše

je zpracovávána z informačních zdrojů, které zahrnují např.: souborné katalogy, katalogy oborově specializovaných knihoven, katalogy zahraničních knihoven, mediální databázi Anopress, databáze vysokoškolských prací českých vysokých škol, apod.

Pro vyhledávání odborných článků, včetně zahraničních se pak hodí Google Scholar (https://scholar.google.cz). Hledat zdroje lze i jednoduše zadáním do vyhledávače Google. Vepíšete klíčová slova a vybíráte mezi tím, co Google najde.

Rešerše jsou vypracovány pouze na témata odpovídající profilu knihovny, tj. z technických oborů. Rešerše je placená služba (200,- Kč za hodinu práce) a její zpracování trvá až 10 pracovních dnů.

Jak zpracovat literární rešerši

Účelem rešerše je prokázat dostatečnou znalost zkoumaného problému; podrobně se seznámit s aktuálním výzkumem k dané problematice a podrobit jej vlastnímu kritickému pohledu. Pro vyhledání relevantní literatury můžete využít katalog knihovny nebo elektronické informační zdroje.První volbou je ideálně vědecká knihovna, která bývá součástí každé univerzity, či fakulty. Vyhledávat zdroje v knihovně je obvykle snadné, pomáhají k tomu buďto počítače či zaměstnanci knihovny. V knihovně mohou být i časopisecké zdroje, které mohou prezentovat rovněž vhodnou inspiraci.Rešeršní služby jsou „dokumentografické nebo faktografické služby spočívající ve zpracování a poskytování rešerší uživatelům odborných informací. Rešerše mohou být průběžné nebo retrospektivní. Průběžné rešerše v dávkovém režimu představuje adresní rozšiřování informací.