Jak má vypadat mzdový výměr?
V platovém výměru je zaměstnavatel povinen uvést údaje o platové třídě a platovém stupni, do nichž je zaměstnanec zařazen, a o výši platového tarifu a ostatních pravidelně měsíčně poskytovaných složek platu. Platové třídy a stupně jsou součástí tzv. “platových tabulek”.Jinak ale zaměstnavateli nic nebrání, aby mohl tímto způsobem mzdu změnit kdykoliv. Takovou změnu může zaměstnavatel (na rozdíl od mzdy stanovené přímo ve smlouvě) provést bez souhlasu zaměstnance. Zaměstnanci musí být o změně pouze vyrozuměni, a to nejpozději 15 dní předem.Mzdový výměr je písemný dokument, kterým zaměstnavatel určuje výši mzdy zaměstnance, pokud tak nebylo učiněno jiným způsobem (pracovní smlouvou, vnitřním předpisem). V dokumentu musí být uvedeny informace o způsobu odměňování a o termínu a místě výplaty mzdy.

Co je to mzdový předpis : Vnitřní mzdový předpis upravuje mzdová práva zaměstnanců, a proto se jeho vydávání řídí pravidly uvedenými v ustanovení § 305 zákoníku práce. Právo na mzdu vzniká pouze těm zaměstnancům, kteří pro zaměstnavatele vykonávají práci v pracovním poměru.

Co patří do mzdových nákladu

U fyzických osob je to součet výdajů na nákup materiálu, zboží, výdajů na mzdy a platby pojistného (sociální a zdravotní pojištění), provozní režie a uzávěrkových úprav výdajů.

Co by měly minimálně obsahovat mzdové listy : Náležitosti mzdového listu

  • jméno, příjmení a rodné příjmení zaměstnance,
  • rodné číslo (v případě cizinců datum narození),
  • bydliště,
  • jméno a rodné číslo osob, na které poplatník uplatňuje slevu na dani (manžel/manželka) nebo daňové zvýhodnění (děti),
  • den nástupu do zaměstnání.

Změna mzdového výměru je jednostranným právním jednáním ze strany zaměstnavatele. V praxi je poté zvyklostí tuto změnu zaměstnanci oznámit písemně a nechat toto oznámení podepsat zaměstnancem.

Jak při rovnoměrném, tak při nerovnoměrném rozložení pracovní doby je zaměstnavatel povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním zaměstnance nejméně dva týdny předem. Zaměstnanec se proti však němu nemůže bránit. Takže je nutné ho dodržovat a přijít do práce i například v časnější hodinu.

Kolik je minimální mzda 2024

Minimální mzda od 1.1.2024 činí 18.900 Kč, tedy o 1.600 Kč více než činila minimální mzda v roce 2023. Aktuální výši minimální mzdy a jejím souvislostem je věnována praktická informace Minimální mzda. Zvýšení minimální mzdy od 1.1.2024 bylo schváleno podle návrhu MPSV, který MPSV komentovalo ZDE.Smluvně nebo zákonem stanovená sazba mzdy, částka v korunách na jednotku času. Je součástí tarifní stupnice, jeho velikost je ovlivněna zařazením zaměstnance do příslušné platové třídy.Mezi daňově uznatelné náklady patří například:

  • Nákupy materiálů a zboží
  • Výdaje na pracovní cesty (doprava, ubytování)
  • Mzdy a pojistné zaměstnanců
  • Doprava zaměstnanců pracoviště
  • Pracovní oblečení a ochranné pomůcky.
  • Nájemné
  • Reklamní a propagační materiály/předměty.
  • Smluvní penále a pokuty.


Z hrubé mzdy zaměstnance se strhává 4,5 % na zdravotní a 6,5 % na sociální pojištění. Kromě těchto peněz zaměstnavatel ještě nadto platí 24,8 % zaměstnancovy hrubé mzdy na sociální pojištění a 9 % na zdravotní pojištění.

Co si zaměstnavatel nesmí dovolit : Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.

Co nesmí zaměstnavatel : zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.

Jak se zmeni mzda

Za každého zaměstnance dostává stát dvojí odvod za zdravotní a dvojí za sociální pojištění. Z hrubé mzdy zaměstnance se strhává 4,5 % na zdravotní a 6,5 % na sociální pojištění. Kromě těchto peněz zaměstnavatel ještě nadto platí 24,8 % zaměstnancovy hrubé mzdy na sociální pojištění a 9 % na zdravotní pojištění.

Nevhodné otázky mohou zahrnovat například dotazy na plánování rodiny, zdravotní historii, vyznání víry, nebo etnický původ. Tyto otázky jsou považovány za neetické a mohou vést k diskriminaci. Například ptát se ženy na její plány na mateřství může být interpretováno jako diskriminace na základě pohlaví.Základní sazba minimální mzdy pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin činí 18 900 Kč za měsíc nebo 112,50 Kč za hodinu. Výše minimální mzdy uvedená v nařízení vlády se vztahuje ke stanovené týdenní pracovní době 40 hodin.

Jaká je minimální mzda čistá : Nutno podotknout, že minimální mzda odpovídá hrubé mzdě. Minimální čistá mzda bude po odečtení všech odvodů činit 16 443 Kč (v případě, že jste podepsali prohlášení daňového poplatníka).