Maracuja se nejčastěji přidává do džusů, aby zvýraznila chuť, můžete z ní ale udělat i skvělou marmeládu a velmi chutná je syrová. Někomu ale mohou vadit semínka uvnitř plodu. Exotická chuť maracuji vynikne také v ovocných salátech nebo zmrzlinových pohárech. Plody ovoce připomínají chutí broskve nebo meruňky.Zralá maracuja vypadá jako pomačkaný míček – skoro jako golfový. Dolíčky ve slupce tedy nejsou na závadu, pokud není nikde prasklá. Slupka může být i hladká, avšak vnitřek nebude tak sladký. Hlavní je, aby byla pevná a dala se dobře rozkrojit nožem.Passion fruit oceníte jako čerstvé stolní ovoce, které lze po rozkrojení vyjídat lžičkou. V kuchyni se nejčastěji uplatňuje při ochucování nápojů nebo pohárů. Exotická chuť tohoto ovoce vynikne také v ovocných salátech, dezertech, koktejlech, marmeládách či zmrzlinách.
Jak nechat Dozrat Maracuju : Aby měla dužnina maracuji, což je vlastně jakási rosolovitá kaše plná semínek, tu správnou konzistenci i chuť, musíte ji nechat skutečně dozrát. Stačí ji nechat při pokojové teplotě dojít na míse s ovocem, ideálně s jablky, která zrání jakéhokoliv jiného ovoce urychlují.
Na co je dobrá maracuja
Mučenka je velice bohatá na vitamín C. To je antioxidant, který bojuje s volnými radikály. Posilňuje imunitní systém, obsahuje železo a také pomáhá vstřebávání železa z potravin do organismu, pomáhá tělu bojovat proti infekcím. Pomáhá také regulovat činnost štítné žlázy.
Jak poznam že je dračí ovoce zrale : Pitahaya je zralá, když „šupiny“ zežloutnou. Můžete ji oloupat, což jde u zralých plodů velmi snadno, stačí uříznout konec a stáhnout slupku dolů, nebo plod rozpůlit a dužninu vyjíst lžičkou, případně pitahayu nakrájet na trojúhelníčky.
Nejlepší teplota pro skladování dračího ovoce je 15 až 19 °C, potom vydrží čerstvé 10 až 14 dnů. Pokud se dračí ovoce skladuje při pokojové teplotě, vydrží čerstvé 5 až 6 dnů.
Pitahaya je zralá, když „šupiny“ zežloutnou. Můžete ji oloupat, což jde u zralých plodů velmi snadno, stačí uříznout konec a stáhnout slupku dolů, nebo plod rozpůlit a dužninu vyjíst lžičkou, případně pitahayu nakrájet na trojúhelníčky.
Co obsahuje Marakuja
Maracuja je velmi bohatým zdrojem důležitých vitamínů a minerálů. Určitě by si ji oblíbil Pepek Námořník, protože obsahuje velké množství železa. Slušné zastoupení má také hořčík, fosfor vápník či vitamíny A, B, C a E. Pravidelné pojídání maracuji vám proto pomůže udržet vaši imunitu ve velmi dobré kondici.Botanický popis rostliny
Marakuja je teplomilný druh víceleté mučenky s popínavým, na bázi dřevnatícím stonkem/liánou, která může dosahovat délky 10-15 metrů. Marakuja má asi 3 mm silnou a kožovitou pokožku. Rostlina se pěstuje převážně pro své ovoce. Listy jsou trojlaločné, asi 15-20 cm dlouhé.Výživové údaje na 100 ml maracuja
Výživové údaje na 100 ml | |
---|---|
Energetická hodnota: | 123 kJ/29 kcal |
Tuky: | 0 g |
z toho nasycené mastné kyseliny | 0 g |
Sacharidy: | 5,1 g |
Nejlepší teplota pro skladování dračího ovoce je 15 až 19 °C, potom vydrží čerstvé 10 až 14 dnů. Pokud se dračí ovoce skladuje při pokojové teplotě, vydrží čerstvé 5 až 6 dnů.
Proč je dračí ovoce tak drahé : žlutá pitahaya, má žlutou slupku a bílou dužinu. Hlavní druh je Hylocereus megalanthus synonymum je Selenicereus megalanthus. Pěstování je náročnější a proto jsou tyto plody méně dostupné a dražší.
Jak chutná dračí ovoce : Tento sladký plod kaktusu je texturou podobný kiwi. Chuťově se také podobá tomuto zelenému ovoci skříženému s melounem. Semínka mají jemně oříškovou chuť. Pro její méně výraznou chuť ji doporučujeme servírovat vychlazenou a ochucenou šťávou z limetky nebo jako doplněk k vyrázným ingrediencím.
Kde roste Marakuja
Mučenka jedlá čili marakuja (Passiflora edulis) je popínavý teplomilný druh mučenky, která se jako ovoce pěstuje v severozápadní části Jižní Ameriky, v Indii, na Novém Zélandu, v Karibiku, Brazílii, v jižní Floridě, na Havaji, v Austrálii, ve východní Africe, v Izraeli a v Jihoafrické republice.
Květy mučenky jedlé jsou velké, výrazné a složitě stavěné. Mají bílou nebo žlutou barvu s výraznými fialovými nebo nachovými okvětními lístky. Plody této rostliny jsou kulaté a mají hladkou, pevnou slupku, která může být v závislosti na odrůdě zbarvena do žluta, oranžova nebo fialova.Chuť je sladkokyselá. Po sklizni se mučenka zmenšuje. To však není známka znehodnocení, ale známka zrání. Ovoce se stává plnější a sladší v chuti.
Jaké ovoce má nejvíce kalorií : Mezi ovoce, které obsahuje nejvíc kalorií, patří banán, hroznové víno nebo hrušky. Zvláštní kategorii tvoří populární avokádo, v němž najdete především vysoký podíl mastných kyselin a jeho energetická hodnota je až trojnásobná než u jiného ovoce.