Jaký má být izolační odpor?
Vlastní měření se pak provádí tak, že jeden vodič spojíme s přívodem fáze v zástrčce a druhý s tou částí přístroje, na které chceme izolační odpor měřit. Je samozřejmé, že vypínač přístroje je v poloze zapnuto (na síť pochopitelně však připojený není). Pak už jen zatočíme kličkou a ručička nám ukáže hodnotu odporu.Pozn.: Izolační odpory se měří stejnosměrným napětím minimálně 500 V (max. 750 V), přičemž zdroj měřicího napětí musí být natolik „tvrdý„, aby při průtoku proudem 1 mA po dobu 5 -10 s nekleslo měřicí napětí pod 500V.Měřiče izolace

Jde v podstatě o speciálně konstruovaný ohmmetr, jenž je určen pro měření vysokých odporů stejnosměrným napětím. Na rozdíl od běžných ohmmetrů pracují měřiče izolace s poněkud vyšším měřicím napětím. To se pohybuje od 25 V až do desítek kilovoltů, a to podle účelu měření a druhu měřeného předmětu.

Jak změřit odpor ochranného vodiče : Měření provádíme pomocí zdroje o střídavém nebo stejnosměrném napětí 4V až 24V minimálně proudem 0,2A (max. 10A). Výsledný měřený odpor ochranného vodiče nesmí být větší než 0,2Ω při délce přívodu do tří metrů. K tomuto odporu připočteme 0,1Ω na každé další tři metry délky přívodu.

Kolik má být izolacni odpor

Měřicí rozsah pro měření izolačního odporu většiny měřicích přístrojů pro revize spotřebičů je do 20 MΩ (max. zobrazitelná hodnota je 19,99 MΩ; je-li izolace prodlužovacího přívodu v pořádku, jejich izolační odpor tuto hodnotu mnohonásobně překračuje.

Jak teplota ovlivňuje velikost izolačního odporu : Teplota – je druhou velikostí, která ovlivňuje výsledek měření izolačního odporu. Izolační odpor klesá s rostoucí teplotou, ale tyto změny mohou být různé, v závislosti na typu izolátoru. Měření by měla být prováděna při teplotách 10°C až 25 °C.

Měření izolačního odporu se v rámci revizní provádí ohmmetrem, jehož jmenovité měřící napětí je minimálně DC 500 V (obr. 4). Izolační odpor je v závislosti na druhu a velikosti stroje různý. Měl by být nejméně tolik kΩ jaká je udávána číselná hodnota jmenovitého napětí proti zemi, tedy při 230 V nejméně 230 kΩ.

Ohmova metoda

Elektrický odpor se obvykle měří přímo podle Ohmova zákona (jeho tzv. integrální formy), tedy tak, že se tělesem nechá protékat elektrický proud a změří se úbytek napětí, ke kterému dojde na tělese. Odpor se pak spočítá podle vztahu: R = U I {\displaystyle R={\frac {U}{I}}}

Jakou velikost má mít odpor ochranného vodiče měřený mezi ochrannou zdířkou vidlice a přístupnými kovovými částmi ručního elektrického nářadí třídy ochrany I

Ochranný vodič musí být spolehlivě připojen a odpor ochranného vodiče měřený mezi ochrannou zdířkou vidlice a přístupnými vodivými neživými částmi spojenými s ochranným vodičem nesmí být větší, než 0,3Ω při délce přívodu do 5metrů a 0,1Ω se připočte na každých 7,5metrů délky přívodu.Černý měřící kabel zapojíme do společné černé zdířky multimetru (COM). Červený měřící kabel zapojíme do červené zdířky multimetru měřící odpor v Ohmech (Ω). Zapneme multimetr a otočíme volič na měření elektrického odporu v nejmenším rozsahu (200). Často je u dané volby ikona zvukové signalizace.Při měření malých odporů jsou odpory zapojené v sérii a paralelně je připojen Voltmetr. Změříme úbytky napětí na obou odporech a podle vzorce vypočteme RX. Sériové zapojení je výhodnější pro malé odpory, protože si můžeme dovolit zanedbat proud protékající voltmetrem.

Odpory všech fází nebo mezi libovolnými dvojicemi svorek se změří přiložením sníženého napětí o velikosti asi 15 % jmenovitého napětí na rozpojený stator, aby se zajistil přibližně jmenovitý proud motoru.

Jak poznat spálený motor : Pokud jedno nebo více vinutí motoru vypadá zčernalé a je cítit spáleninou, je s největší pravděpodobností spálené a je třeba ho vyměnit.

Jak se značí měrný odpor : Povíme si více k Ohmovu zákonu, kdy platí a kdy ne. Naučíme se počítat s použitím Ohmova zákona a také budeme počítat odpor rezistoru v závislosti na délce vodiče. Opět si vypomůžeme analogií s tokem vody a odvodíme měrný odpor ρ a měrnou vodivost σ.

Jak změřit odpor drátu

Černý měřící kabel zapojíme do společné černé zdířky multimetru (COM). Červený měřící kabel zapojíme do červené zdířky multimetru měřící odpor v Ohmech (Ω). Zapneme multimetr a otočíme volič na měření elektrického odporu v nejmenším rozsahu (200). Často je u dané volby ikona zvukové signalizace.

Měření elektrického odporu

Elektrický odpor se obvykle měří přímo podle Ohmova zákona (jeho tzv. integrální formy), tedy tak, že se tělesem nechá protékat elektrický proud a změří se úbytek napětí, ke kterému dojde na tělese. Odpor se pak spočítá podle vztahu: R = U I {\displaystyle R={\frac {U}{I}}}Zemní odpor nemá překročit hodnotu 10 Ω.

Jak vypočítat měrný odpor : Teorie

  1. R=ρlS, kde ρ je měrný elektrický odpor vodiče, l je jeho délka a S obsah průřezu. Měrný elektrický odpor (používá se i název rezistivita) vodiče z konkrétního materiálu najdeme v MFCHT.
  2. ρ=R⋅Sl, proto.
  3. [ρ]=Ω⋅m2m=Ω⋅m. Drátům vyrobeným z materiálu s velkým měrným odporem se říká odporové dráty.