Jak lézt po laně?
Lano je tedy vedeno seshora dolů k lezci. Jistící stojí na zemi a jistí (dobírá) lezce, který při případném pádu jen sedne do lana. Lezec je po dolezení cesty buď spuštěn nebo sám slaňuje. Obvyklý je též výraz jištění "na rybu", kde jistič je pomyslný "rybář" a jištěný lezec "ryba na udici" – laně.Lano se prováže skrz obě oka smyčky přes vůdcovský uzel, který oka spojuje. Oko smyčky procházející prsním úvazem musí být o trochu volnější než oko procházející sedákem. Při případném visu musí tíha jako první působit na sedák, prsák se má do zatížení dostat až při záklonu trupu těla dozadu.Doporučený typ a délka lan podle horolezecké aktivity

Disciplína Délka
Sportovní lezení (skály, stěna) 60 – 70 m
Alpské (horské) sportovní lezení 50 – 60 m
Lezení v ledu a mixovém terénu > 60 m
Ledovcová túra 30 – 50 m

Jak jistit Druholezce : Jistič se v takovém případě většinou usadí do nějaké prohlubně, zaleze do komína, nebo se postaví za balvan, smířen a srozuměn s tím, že druholezce udrží. Samozřejmě jistič zřídí v terénu kotevní bod, i když o jeho pevnosti má pochyby, provede k němu sebejištění, ale to je pouze záloha jištění.

Jak se jistit při lezení

Horní jištění je dvojího typu. Buď jistič sedí na vrcholu a přes jistící pomůcku dobírá lezce, nebo je lano na vrcholu vedeno přes vratný bod a jistič zajišťuje lezce ze země (používáno na umělých stěnách). Na umělé stěně využíváme převážně TR jištění ze země přes vratný bod.

Jak Uvazat uzel na laně : Osmičkový uzel

Základní uzel, který je nejběžněji používán pro navázání se na lano. Takto je i doporučen organizací UIAA. Vznikne uvázáním jednoduché osmičky (obtočení konce lana okolo lana o plnou otáčku a provlečením konce skrz vzniklé očko), poté provlečeném skrz nohavičky a pas úvazku a následně kopírováním uzlu.

Rady a doporučení

  1. Odšroubujte napínák na maximální délku.
  2. Nainstalujte napínací kroužek ke kotvě.
  3. Provlékněte lano horním okem/očnicí.
  4. Nainstalujte napínák smyčky na jeho volný konec.
  5. Nastavte požadovanou délku kotevního lana nebo jeho délku postupně upravujte.


Rozmotat nové lano – Pokud vaše lano není rovnou připraveno k použití, musíte ho správně rozmotat. Držte jej za jeden konec a za druhý zatáhněte, nechte je volně hromadit na zemi, tak předejdete zamotání a uzlování.

Co si vzít na lezeckou stěnu

Jaké vybavení si vzít na lezeckou stěnu. Co se týče výbavy, je lezení na umělé stěně ze všech lezeckých disciplín to nejjednodušší. K jeho bezpečnému provozování vám stačí lezecké boty (lezečky), sedací úvazek (sedák), lano, jistítko s karabinou a magnesium.Nepodceňovat! Ledovcových sólo-chodců na světě už pár bylo, a nikdy tu nebyli moc dlouho. K jištění na ledovci se používá jednoduché horolezecké lano dlouhé minimálně 50 m, optimální je 60 m.Při sólolezení podél fixního lana s blokanty typu jumar se blokant k úvazu připojuje karabinou, a to za otvory v hlavě blokantu. Blokant pak lezec za sebou táhne na karabině. Vůbec nemusí blokant ovládat rukou, prostě jej za sebou táhne tím, jak leze výše.

V členitém terénu jištění dostatečně prodlužujte smyčkami, aby lano nemělo příliš velké tření a nedocházelo ke zlomu karabin. Jištění neprodlužujte smyčkou tam, kde by hrozil pád do ukloněného terénu, nebo na zem. Jištění zakládejte, pokud to jde, jen do pevné skály.

Kdy začít s lezením : Většina dětí začíná lézt v průběhu devátého měsíce. Je to ale velice individuální. Není nijak výjimečné, když miminko začne s lezením už v sedmém měsíci, nebo naopak začne lézt až později.

Jak se jistit při ležení : Horní jištění je dvojího typu. Buď jistič sedí na vrcholu a přes jistící pomůcku dobírá lezce, nebo je lano na vrcholu vedeno přes vratný bod a jistič zajišťuje lezce ze země (používáno na umělých stěnách). Na umělé stěně využíváme převážně TR jištění ze země přes vratný bod.

Kolik kilometrů je jeden uzel

Uzel je jednotkou rychlosti a používá se především v mořeplavbě. Jeden uzel odpovídá taková rychlosti, kterou těleso urazí vzdálenost o velikosti jedné námořní míle za čas jedné hodiny. Rychlost o velikosti jednoho uzlu je rovna 1,852 kilometrům za hodinu, nebo také 0,514 metrům za sekundu.

Jak správně prát horolezecké lano

  1. ručně / program na pračce: vlna/jemné prádlo.
  2. maximální teplota: 30 °C.
  3. jemný prací prostředek (Jak poznám, že je prostředek jemný Je to na něm napsané.
  4. nechat lana vysychat přirozeně, pozvolna; NE na přímém slunci, NE na zdroji tepla!

Použijte ostrý nůž a řežte přesně na vyznačené lince. Další možností je rozříznout lano v místě, kudy vede omotaná páska. Právě ta zajišťuje, že se lano dál netřepí.

Kolik unese lano : Obecně platí, že nosnost lana je na úrovni maximálně do 20 % pevnosti v tahu.