Jak lze zvětšit rozsah voltmetru?
U ampérmetru můžeme zvětšit rozsah pomocí bočníku, u voltmetru pomocí předřadného rezistoru zapojeného do série s voltmetrem. Je však také možné "zmenšit" rozsah přístroje tak, že použijeme měřící zesilovač (vytvořený většinou z operačních zesilovačů).Pro zajištění změny rozsahu stejnosměrných ampérmetrů se používají k ampérmetrům paralelně zapojené rezistory, tzv. bočníky. Změnu rozsahů střídavých ampérmetrů můžeme provádět přepínáním sekcí měřicí cívky, změnou počtu závitů měřicí cívky či použitím měřicího transformátoru proudu.Voltmetr se zapojuje paralelně k měřené součástce, protože na paralelně zapojených součástkách je stejný rozdíl potenciálu. Pokud například chceme změřit rozdíl potenciálu na odporu ‍ , tak bychom měli voltmetr připojit paralelně k rezistoru ( ‍ ).

Čím se měří napětí : Pro měření napětí používáme voltmetry (1V = 1J/1C) které k měřenému obvodu připojujeme paralelně. Ideální voltmetr by měl mít nekonečný vnitřní odpor. Při měření střídavého napětí musíme rozlišovat mezi okamžitou, maximální, efektivní a střední hodnotou napětí.

Jak změnit rozsah voltmetru

Změna rozsahu voltmetru

U voltmetru o vnitřním odporu RV, který má základní napěťový rozsah UV, můžeme zvýšit napěťový rozsah tak, že k přístroji připojíme do série předřadný rezistor o odporu RP (obr. 8.20).

Jak funguje voltmetr : Voltmetr zapojujeme paralelně ke spotřebiči, na němž měříme napětí. Abychom mohli zanedbat proud, který jím prochází, musí být vnitřní odpor voltmetru co největší. Chceme-li z galvanometru udělat voltmetr, je nutno zařídit, aby na samotném galvanometru bylo nejvýše jeho maximální napětí .

Změna rozsahu voltmetru

U voltmetru o vnitřním odporu RV, který má základní napěťový rozsah UV, můžeme zvýšit napěťový rozsah tak, že k přístroji připojíme do série předřadný rezistor o odporu RP (obr. 8.20).

Voltmetr je elektrický přístroj, který měří velikosti elektrického napětí, které je na ukazateli přístroje vyjádřeno ve voltech či odvozených jednotkách.

Jak měřit volty

Elektrické napětí se měří voltmetrem připojeným paralelně ke spotřebiči nebo k bodům, mezi nimiž se má měřit potenciální rozdíl. Proud se měří ampérmetrem připojeným ke spotřebiči sériově.Jelikož je konečný, protéká voltmetrem proud který způsobuje zvětšení úbytku napětí na vnitřním odporu napěťového zdroje a vzniká tak chyba měření. Reálně mají voltmetry vnitřní odpor řádově v desítkách až stovkách kiloohmů.Napětí jako rozdíl potenciálů mezi dvěma body může způsobit elektrický proud a v analogii s kapalinou odpovídá rozdílu tlaků mezi dvěma body potrubí. Definuje se jako rozdíl potenciálů mezi dvěma body elektrického pole, tj. práce, potřebná k přenesení jednotkového náboje mezi těmito body.

Kvalitní ampérmetr má téměř nulový (ideální ampérmetr m přesně nulový) vnitřní odpor, a proto se zařazuje do obvodu sériově. Neovlivní tak proud, který daným obvodem prochází. Kvalitní voltmetr má velmi vysoký (ideální voltmetr má nekonečně velký) vnitřní odpor, a proto se k dané součástce v obvodu zapojuje paralelně.

Jak změřit napětí v zasuvce : Jak změřit napětí v zásuvce 230V

  1. Černý měřící kabel zapojíme do společné černé zdířky multimetru (COM).
  2. Červený měřící kabel zapojíme do červené zdířky multimetru měřící napětí (V).
  3. Zapneme multimetr a otočíme volič na měření střídavého napětí ve větším rozsahu než je očekávané měřené maximum (750).

Čím větší odpor tím menší napětí : Elektrický odpor a vodivost

Elektrický odpor vyjadřuje, nakolik se součástka brání průchodu proudu: čím větší odpor, tím menší proud, a to při stejném napětí.

Čím měřit odpor

Odpor rezistoru se ve většině případů měří tak, že voltmetrem změříme elektrické napětí U na daném rezistoru a ampérmetrem elektrický proud I, který daným rezistorem prochází.

Ohmův zákon je vzorec používaný k výpočtu vztahu mezi napětím, proudem a odporem v elektrickém obvodu. Pro studenty elektroniky je Ohmův zákon (E = IR) stejně zásadní jako Einsteinova rovnice relativity (E = mc²) pro fyziky. V překladu to znamená napětí = proud × odpor nebo volty = ampéry × ohmy nebo V = A × Ω.Shrnutí: Při úrazu elektrickým proudem zabíjí proud. Jeho velikost závisí na napětí a odporu, který je v zapojeném obvodu.

Jak se pocita paralelni zapojeni rezistoru : Napětí na všech paralelně zapojených rezistorech je stejné. Z Kirchhoffova a Ohmova zákona odvodíme, že převrácená hodnota celkového odporu paralelně zapojených se rovná součtu převrácených hodnot jednotlivých rezistorů.