Jaké látky znečišťují ovzduší?
Na znečišťování ovzduší se podílí jak antropogenní (způsobované činností člověka), tak přírodní zdroje. Mezi nejvýznamnější antropogenní zdroje pak patří především lokální topeniště (zejména spalování pevných paliv), silniční doprava, průmysl a energetika a zemědělství.Hlavní znečišťující látky

  • částice.
  • amoniak.
  • methan.
  • ozon.
  • oxidy dusíku.
  • oxid siřičitý
  • nemethanové těkavé organické sloučeniny.

Existuje však několik jednoduchých způsobů, jak snížit znečištění ovzduší, např.:

  1. nakupujte domácí rostliny;
  2. pěstujte stromy a rostliny na své zahradě či jen na svém dvoře;
  3. hledejte způsoby alternativní dopravy, které snižují znečištění;
  4. přejděte na úsporné elektrické spotřebiče;

Co je to imise : Imise je emise, která se dostala do styku se životním prostředím. Imise se mohou kumulovat v půdě, vodě či v organismech. V praxi jsou imisemi například těžké kovy nebo jiné znečišťující látky, které se ukládají v životním prostředí, například podél silnic, nebo v potravním řetězci.

Co nejvíce znečišťuje ovzduší v ČR

Mezi největší zdroje nečistot patří tepelné elektrárny a průmysl, automobilová doprava, lokální vytápění uhlím nebo spalování odpadu. Úroveň znečištění ovzduší se zlepšuje, ale pouze pomalu. Největší problémy způsobuje polétavý prach, benzo(a)pyren a troposférický ozon.

Co znečišťuje vodu : Hlavním bodovým zdrojem znečištění vody je kanalizace a čištění odpadních vod, zatímco v případě difúzního znečištění pocházejí hlavní zdroje ze zemědělství a elektráren na fosilní paliva (prostřednictvím ovzduší).

Patří sem zejména zdroje komunální, tedy výusti čistíren odpadních vod, volné výusti kanalizace popř. dešťová odlehčení. Podle původu odpadních vod lze pak další vypouštění rozdělit průmyslové (například potravinářství), ze zemědělství a vypouštění ostatní (z báňského průmyslu, energetiky, rybnikářství a jiné).

Továrny vypouštějí do ovzduší škodlivé plyny, zemědělci znečišťují půdu používáním hnojiv, moře je znečištěno ropnými skvrnami, ovzduší je znečištěno výfukovými zplodinami z aut, pro těžbu dřeva se kácejí lesy, lidé vyhazují věci z plastu nebo skla, které se dlouhé roky rozkládají.

Co znečišťuje oceán

80 % znečištění oceánů pochází z činnosti na pevnině. Nečištěná nebo nedostatečně čištěná odpadní voda proudí do oceánu převážně z měst. Plasty mají negativní vliv i na lidské zdraví. Z moře se totiž mikroplasty prostřednictvím jídla dostávají zpět k lidem.Řiďte se našimi radami a dýchejte zdravý vzduch.

  • Omezte pobyt na „čerstvém“ vzduchu.
  • Omezte používání auta.
  • Sledujte úroveň znečištění vzduchu.
  • Jezděte se nadýchat čerstvého vzduchu.
  • Snažte se vyhýbat rušným ulicím.
  • Všímejte si také povětrnostních podmínek.
  • Pořiďte si kvalitní čističku vzduchu.

Emise neboli množství znečišťujících látek z konkrétního zdroje, který známe (komín rodinného domu nebo teplárny, výfuk mého automobilu) EMISE se měří například i technické kontroly – STK a SME. Imise neboli množství znečišťujících látek v konkrétním místě v konkrétním čase.

Hodnota nejvýše přípustné úrovně znečištění ovzduší vyjádřená v jednotkách hmotnosti na jednotku objemu při normální teplotě a tlaku.

Kde je nejhorší ovzduší v ČR : V rámci České republiky je nejvyšší množství emisí prachových částic na kilometr čtvereční za rok 2017 v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Emise tuhých znečišťujících látek (TZL) z REZZO 1 a 2 (velké zdroje) v Ostravě klesají, emise oxidu uhelnatého z tohoto zdroje stoupají.

Co nejvíce Znečištuje vodu : Hlavním bodovým zdrojem znečištění vody je kanalizace a čištění odpadních vod, zatímco v případě difúzního znečištění pocházejí hlavní zdroje ze zemědělství a elektráren na fosilní paliva (prostřednictvím ovzduší).

Jak můžeme chránit vodu

Nejjednodušší formou je tzv. zasakování do okolní půdy, k čemuž slouží různá vsakovací zařízení, jako jsou nádrže, příkopy a vsakovací šachty. Srážkovou vodu lze i akumulovat do nádrží a následně využít ke splachování nebo zalévání.

Do půdy se dostávají z imisní zátěže, při havarijních situacích (přeprava a skladování chemikálií apod.), vypouštěním odpadních vod (fluvizemě), z nezabezpečených skládek odpadů, a také používáním agrochemikálií a odpadních látek v zemědělství.Zdaleka nejvíce znečištění chrlí obstarožní uhelné elektrárny. Ovšem některé další průmyslové provozy, hlavně hutě a chemičky, si s nimi nezadají. Vláda musí průmyslové společnosti motivovat k instalaci moderních, čistějších technologií," řekl Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Co Znečištuje oceány : Celé ostrovy volně plujících plastů hyzdí světové oceány. Celkem se jedná o více než 268 000 tun plastového odpadu. A to jde pouze o váhu plastů plovoucích na hladině, celkové množství plastů včetně těch na dně moře, je odhadem 150 milionů tun!