Na praní obden bez sušičky pro novorozence je tedy třeba mít plenky na 27 přebalení. Staršímu dítěti, které denně spotřebuje méně plenek (např. 6), stačí prát každý 3. den – záleží ale na objemu bubnu vaší pračky, pračka nikdy nesmí být přeplněná!NÁŠ TIP: Velice doporučujeme nechávat děťátko při přebalování co nejčastěji (pokud to jde) chvíli nahaté. I pět minut se počítá. Provětráte pokožku pod plenkou, miminko si zakope nožičkama, popovídáte si spolu nad přebalovacím pultem.Pravidelně přebalujte vždy po probuzení, po jídle a před spaním. U novorozenců se proto doporučuje přebalovat alespoň 10× denně.
Kolik plen pro novorozence na den : Obecně je dobré počítat u novorozence a malého miminka, které se živí výhradně mlékem, s osmi až devíti plenkami na 24 hodin (novorozenec čůrá až 20x za den). Dokud miminko kaká i v noci, je třeba ho přebalit i během noci, dlouhodobý kontakt se stoličkou způsobuje nepříjemné opruzeniny. Starší děti, cca kolem 5.
Jak správně používat látkové pleny
Do vnitřní části skladu vložte separační plenku a zabalte miminko do plínky. Děťátku přes plínku ještě zapněte svrchní kalhotky. AIO kalhotky fungují stejně jako jednorázové pleny. Jediný krok navíc je přidání separační plenky na vnitřní stranu AIO kalhotek a případně vložení vkládací pleny dovnitř kalhotek.
Kolik si nakoupit plen : Většina zdrojů o látkových plenách uvádí jako ideální počet svrchních kalhotek 5 kusů od každé velikosti. Z vlastních zkušeností však víme, že 3-4 kusy by měly bohatě stačit. Navíc většinou se již nabízí jednovelikostní (rostoucí) svrchní kalhotky, takže nemusíte dokupovat dále větší velikosti.
Plenka musí perfektně sedět a nesmí být ani moc malá ani velká. Pokud je malá může způsobit opruzeniny a otlačeniny, pokud je moc velká mohla by protékat a bude docházet k nehodám. Nejlepší způsob, jak určit správnou velikost jednorázových plenek, je řídit se podle váhy miminka.
Odříhnutí je obvykle nutné u miminek ve věku do 4. až 6. měsíce, tedy dokud jsou krmena výhradně mateřským mlékem.
Kdy přebalovat před nebo po kojení
→ Přebalovat novorozence vždy před kojením.
Dítko se rozebere. Pokud se „pokaká“ v průběhu kojení a usne – nebuďte jej. Přebalí se později.Potřebná dávka vypitého mléka je 120-150 ml/kg/den-na každou dávku nemusí vypít stejně. Není potřeba u donošeného zdravého děťátka kontrolovat množství vypitého mléka ani děťátko vážit častěji než 1 x týdně, častější vážení může být zkreslené vyprazdňováním a zbytečně maminku stresuje.Obecně platí, že s miminkem, který váží více než 3 kilogramy byste neměli chodit ven při teplotách nižších než -5 °C. Nejvhodnější doba k procházce s novorozencem je mezi 11-14 hod.
Plena protéká kolem nožiček.
V případě, že protéká kolem nožiček kalhotková plenka, nejčastější příčinou bývá, že je plenka špatně na dítěti nasazená. Dobře zvolená velikost, ale i správné nasazení pleny jsou totiž klíčové faktory. Jak na to vám ukáží naše videonávody na správné přebalování s našimi plenkami.
Kolik mít látkových plen : Většina zdrojů o látkových plenách uvádí jako ideální počet svrchních kalhotek 5 kusů od každé velikosti. Z vlastních zkušeností však víme, že 3-4 kusy by měly bohatě stačit. Navíc většinou se již nabízí jednovelikostní (rostoucí) svrchní kalhotky, takže nemusíte dokupovat dále větší velikosti.
Kolik čtvercových plen : To znamená mít přibližně 30-50 bavlněných čtvercových plen (vybírejte pleny s vyšší gramáží) nebo 20-25 kusů vícevrstvých, kalhotkových, SIO a nebo kapsových či AIO plen. K plenkám, které neobsahují nepropustnou vrstvu (čtvercové, vícerstvé a kalhotkové pleny) budete potřebovat 3 kusy svrchních kalhotek.
Jak dlouho vydrží pleny 1
Novorozenecká plenka vydrží zhruba do 8 kil děťátka. Také záleží na jeho proporcích. Dopředu nevíme, na jak dlouho plenky budou.
Zpočátku je nutné přebalit miminko po každém krmení, později ideálně nejdéle jednou za 3 hodiny. Pokud potřebujeme savost plenky výrazně zvýšit, lze přidat některou z vkládacích plenek případně do plínky složit další čtvercovou nebo vícevrstvou plenu. Výjimku tvoří přebalování v noci.Když miminko usíná
Během prvních pár dní, kdy může být miminko ještě znavené po porodu, může chvíli sát a po chvilce usne přisáté. Abyste děťátko udržela vzhůru, zkuste přerušit kojení, vysvléct dítě do plenky (v dostatečně vyhřáté místnosti), projeďte mu prsty po páteři, bradě, za krkem nebo mu masírujte nožičky.
Jak dlouho může být miminko na bříšku : Není potřeba miminko nutit zvedat hlavičku, ale ani mu v tom mezi 2-3 měsícem bránit. Od 3 měsíce je dobré polohu na břiše lehce prodloužit, ale i tak tam většina dětí zůstává max. 5 minut. A uvidíte, že s prvním otočením přijde odměna v podobě spokojeného miminka, které může přirozeně pokračovat ve svém vývoji.