Jak léčit střevní virózu?
Doba trvání střevní chřipky je individuální, zpravidla je to 1-7 dní. Závisí od toho, co průjem způsobuje, a také platí, že čím dříve se začnete léčit, tím dříve budete fit. Pokud vás trápí potíže delší dobu než týden, vyhledejte lékaře, který provede potřebná vyšetření.

  1. Tekutiny a půst. Průjmem se z těla odplavují škodlivé látky.
  2. Heřmánek. Heřmánkový čaj má prospěšné účinky na trávicí ústrojí a zažívací systém.
  3. Černý čaj. Většina z nás ví, že černý čaj je na průjem skoro zázračný.
  4. Ostružník. Listy ostružníku obsahují třísloviny, které mají stahující efekt.
  5. Rýže.
  6. Dušená mrkev.
  7. Banány.
  8. Borůvky.

Pokud vás trápí jen průjem, můžete vyzkoušet osvědčené pomocníky jako je Smecta nebo Imodium. Zároveň sáhněte také po probiotikách, která by měla navodit rovnováhu ve střevech. Trápí-li vás navíc ještě křeče v břiše a také zvracíte, lékům na průjem byste se měli raději vyhnout a zkusit co nejvíce odpočívat.

Co jíst při střevní infekci : První sousta by měla obsahovat jen lehce stravitelné, netučné pokrmy, které nedráždí žaludek ani střeva. Vhodné jsou například banány, dušená mrkev, jablečný kompot, suchá rýže, piškoty, suchary či suché starší pečivo. Později můžete přidat také bramborovou kaši, dušenou zeleninu nebo kousek libové šunky.

Jak dlouho je člověk infekční po střevní viroze

Střevní chřipka trvá jeden až čtyři dny. Postižené osoby jsou však nakažlivé ještě 48 hodin po odeznění symptomů. Ve stolici mohou viry přežívat až dva týdny.

Co pít při střevní viróze : Prvním krokem v léčbě střevní chřipky je dostatečný pitný režim (rehydratace) a odpočinek. Pijte po malých doušcích, ale o to častěji. Vhodné jsou různé čaje, minerální vody bez bublinek či iontové nápoje. Ideální volbou je rehydratační roztok (ORS), který pomůže doplnit i potřebné minerály.

Při akutním průjmu doporučujeme užívat Tasectan 500 mg, který je dostupný v tobolkách. Tacetan 500 mg mohou užívat dospělí a děti nad 14 let. Užívejte 1 až 2 tobolky každých 4 až 6 hodin do vymizení příznaků. Pro děti již od narození Tasectan 250 mg KIDS, v sáčcích.

Pro správné trávení můžete využít i koření, jako například anýz, bazalku, oregano, kopr, kmín nebo majoránku. Nezapomínejte také na pravidelný pohyb, který pomáhá rozhýbat střevní peristaltiku. A důležité je i omezit kouření a udržovat si zdravou tělesnou hmotnost a předcházet nadváze.

Co je dobré na křeče v břiše

Stejně jako u průjmu vám jako první pomoc může posloužit obyčejné adsorpční uhlí, které má schopnost navázat na sebe plyny ve střevech. Proti nadýmání účinně působí přípravky s obsahem simetikonu jako je Espumisan. Z bylinek, co pomáhají na křeče v břiše, vyzkoušejte třeba kmín, fenykl nebo anýz.Odpočívejte vleže, ve tmě, v tichu bez zvuků, bez puštěné televize. V pokoji důkladně vyvětrejte. Uleví studený obklad na čelo, vypláchnutí úst či vyčištění zubů, aby zmizel palčivý a dráždivý kyselý zápach. Ten totiž může vyvolávat další ataky nevolnosti.Změny stravy při zánětech střev

  • Tučná, smažená a těžká jídla.
  • Potraviny, které zvyšují množství stolice: Čerstvé ovoce a zelenina, sušené švestky, obecně potraviny s velkým množstvím nestravitelné vlákniny.
  • Kofeinové nápoje: Mohou způsobovat průjem a další střevní potíže.


Použijeme proto minerální vodu odstátou nebo minerálku bez obsahu oxidu uhličitého. Obsah minerálů lze zjistit z etikety lahve. Důležitá je správná teplota nápoje, který nemá být ani příliš teplý (podporuje zánět), ani příliš studený (střevo dráždí).

Po jaké době není člověk infekční : U pacientů s mírným až středně závažným průběhem onemocnění COVID-19 je tedy vysoce nepravděpodobné, že by byli infekční ještě desátý den od nástupu příznaků. Pacienti se sníženou imunitou a pacienti s vážným až kritickým průběhem onemocnění COVID-19 mohou být infekční po dobu delší než 10 dnů.

Jak poznat infekční průjem : Změna zbarvení stolice (zelený průjem, žlutý průjem) Hlen nebo krev ve stolici. Nevolnost, zvracení Zvýšená teplota, horečka a zimnice – zpravidla upozorňuje na infekční původ průjmu.

Co vařit při střevních potížích

V první fázi střevní katarální horečky byste měli pít často, ale v malém množství. Druhý den můžete začít jíst lehkou stravu, bílou rýži, suchary nebo krekry. Třetí den je vhodné zařadit do stravy vařené maso, např. krůtí, kuřecí nebo tvaroh.

Potraviny nevhodné při průjmu

  • Mléčné výrobky: Mléko a některé mléčné produkty mohou zhoršovat průjem, zejména pokud je průjem spojen s dočasnou nesnášenlivostí laktózy.
  • Tuky a mastné potraviny: Mastné maso, smažené jídla a těžké omáčky mohou být obtížně stravitelné a zhoršovat průjem.

Zařaďte do jídelníčku kvašené potraviny, například kysané zelí, kvašené zelí kimči, kefír, acidofilní mléko nebo kombuchu. Snižte příjem kofeinu, alkoholu, bílého cukru, průmyslově zpracovaných potravin (fast food, sladkosti), konzervačních látek, umělých sladidel, barviv a dalších aditiv.

Co chybí tělu když má křeče : nejčastější příčinou křečí je nedostatek hořčíku, jehož deficit vzniká v důsledku zvýšené fyzické či psychické námahy. Při křečích se též často uplatňuje masivnější podávání vitaminů skupiny B (Milgamma N, NeuroMax Forte, Neuromultivit, Neuritogen, Revitanerv..).