Jak lezet na konci těhotenství?
S rostoucím bříškem je potřeba přizpůsobit i polohu na spaní. Většina těhotných žen nedokáže ležet na zádech. Ani odborníci tuto polohu nedoporučují, protože může způsobovat nevolnosti. Mnohem vhodnější je spát na boku, zejména na levém, čímž se dosáhne nejlepší cirkulace krve do dělohy a k miminku.Několik studií prokázalo, že se snížilo riziko předčasného porodu až na polovinu u žen, které upřednostnily polohu při spánku v těhotenství na levém boku. Toto riziko se výrazně snížilo hlavně ve třetím trimestru. Do spánku na levém boku se nutit nemusíte. Výjimku tvoří ženy, jejichž těhotenství je rizikové.Zvedání a nošení těžkých břemen je rizikové během těhotenství zejména kvůli tlaku, který vzniká ve středu těla. Při zvedání a nošení těžkých věcí se zapojují celé svalové skupiny břišních a zádových svalů (pochopitelně i svalů na končetinách) a na dutinu břišní se vyvíjí tlak.

Proč se v těhotenství nesmí spát na zádech : Spaní na zádech je u těhotných žen asi nejobávanější polohou. Je při ní totiž utlačovaná dolní dutá žíla, což může vést k přiškrcení krevního oběhu.

Jak spát v 9 měsíci těhotenství

Ideální poloha na spaní v těhotenství je na levém boku.

Není tak utlačována dolní dutá žíla a krev může lépe cirkulovat k miminku i k ledvinám.

Jak uvolnit zácpu v těhotenství : Nejdůležitější roli při obtížích s vyprazdňováním hraje složení stravy a dostatečný pitný režim. Kromě dostatku tekutin (min. cca 3 litry denně) je dalším opatřením, co pomáhá na zácpu v těhotenství i při kojení, zvýšený příjem vlákniny.

Pomoci může správná technika dýchání, chůze, masáž, hudba, úlevové polohy i přítomnost blízké osoby u porodu. Z medicínského hlediska je jedním z nejčastějších způsobů úlevy epidurál. Výbavičku a balení tašky do porodnice nenechávejte na poslední chvíli!

Nevhodné jsou hluboké dřepy a předklony (mrtvý tah) a ostatní cviky namáhající silově břicho a pánevní dno. Cviky tlakové, vyžadující zatínání břicha. Ve druhém a hlavně třetím trimestru jsou nevhodné cviky v lehu na zádech a cviky rotační!

Jak bojovat s únavou v těhotenství

Proto, pokud jste unavená, lehněte si, odpočiňte si, choďte brzo spát. Pestrá a vyvážená strava – druhým nejdůležitějším opatřením je zdravá strava bohatá na ovoce a zeleninu. Jezte častěji v malých porcích (5-7 jídel denně), rovnoměrně tak rozložíte příjem energie.Může to být nedostatek tekutin, málo vlákniny ve stravě, špatný mikrobiom, těžká strava (tučná). Pro akutní vyprazdňování jde použít glycerinový čípek. Pro regulaci trávení doporučuji přijímat min 2l tekutin denně, přidávat do jídla vlákninu (psyllium, ovoce, zelenina, ořechy, obiloviny apod.)Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.

Pociťujete časté pohyby střev doprovázené křečemi a dostavit se mohou i zažívací potíže či zvracení a také křeče v oblasti pánve a konečníku. Nával/pokles energie nebo velmi výrazný pocit únavy. Děložní hrdlo je na základě vyšetření lékaře měkčí a tenčí.

Kdy přestává být těhotenství rizikové : Jakmile těhotenství dosáhne 12. týdne, riziko potratu se sníží na pouhá dvě procenta. U některých žen se mohou objevit křeče a těžké krvácení. U jiných se žádné symptomy nemusí projevit – plod umírá, ale zůstává v děloze.

Co může ublížit plodu : Právě v tomto období může dojít k nejčastějšímu poškození zárodku a často následnému potratu. Proto je nutné se hlavně v tomto období vyvarovat všech škodlivin – kouření, alkoholu, drog, léků, radiačního záření, infekcí, ale i nadměrné fyzické a psychické zátěže.

Co dělat při tvrdnutí břicha v těhotenství

Od 38. týdne se tvrdnutí břicha objevuje častěji. Pokud je vše ostatní v pořádku a nedochází k žádným dramatickým změnám, znamená to blížící se konec těhotenství. Jakmile by tvrdnutí bříška provázely bolesti, je nutné kontaktovat gynekologa.

Únava provází obvykle celý první trimestr a zhruba kolem 13. týdne pomalu začíná ustávat, problémy s únavou ve 2. trimestru těhotenství nebývají tak výrazné. Ke zhoršení ale často dochází ve třetím trimestru v důsledku nárůstu hmotnosti a snížené kvality spánku.Únava je nejintenzivnější v 1. trimestru, což je způsobeno zvýšením hladiny těhotenských hormonů. Další náročnější období pak přichází ve 3. trimestru, kdy se již zvýší nároky na váš dýchací, oběhový a pohybový systém a zároveň rostoucí bříško ovlivní kvalitu vašeho spánku.

Jak vyvolat stolici při zácpě : Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.