Pro lepení obkladů se doporučuje používat kvalitní flexibilní lepidlo, vždy je nutné u výběru lepidla zohlednit rozměry obkladů. Pro standardní rozměr obkladů doporučujeme na SDK konstrukce lepidlo WeberFor Flex. Spáry šíře 1-15 mm doporučujeme vyplnit spárovací hmotou Weber Color Premium.Sádrové omítky můžete obkládat keramickými obklady, natírat všemi typy barev kromě silikátových, tapetovat i natahovat šlechtěnými omítkami. Pod obklad nebo tapetu je třeba použít penetraci, speciálním přípravkem lze povrch omítky ochránit i proti ostřikující vodě.Velice snadno. Lze použít i ruční pilku na železo. Při hobby realizaci můžete využít brusku, ale doporučujeme pilu, která nepráší a pěkně řeže.
Jak správně nanášet lepidlo na obklady : Lepidlo nanášíme zubovou stěrkou na obklad a v některých případech i na obkládanou plochu (opět dle doporučení výrobce). Nanášení lepidla na obkládanou plochu – natírejte vždy jen takovou část, kterou jste schopni obložit do doby, než začne lepidlo „zavadat“ (cca 30 min.).
Jak lepit sádrokarton na zeď
Desky se lepí na stěnu pomocí speciálního lepícího tmelu Rifix. Existují dvě možnosti, jak postupovat – tmel můžete nanášet buď na sádrokartonové desky, nebo přímo na obkládanou zeď. V případě, že lepíte na problematický podklad (např. nesoudržná omítka), využijte spíše druhou možnost.
Jaké lepidlo na obklad : Písmeno C – označuje cementové lepidlo. Po smíchání s vodou se hodí jako lepidlo na dlažbu nebo obklady. Dále se dělí ještě na lepidla C1 a C2. C1 jsou standardně tvrdnoucí lepidla a C2 jsou vylepšená lepidla pro povrchy s vysokou zátěží.
V závislosti na druhu podkladu se doba schnutí pohybuje od 2 do 6 hodin. Pro lepení jsou vhodná flexibilní lepidla, například CM 17 SuperFlex nebo Ceresit CM 16, CM 17 Stop Dust pro zvýšená zatížení a Ceresit CM 12 Elastic pro nízká zatížení. Lepidla se nanáší metodou tenkovrstvého lepení.
Na impregnaci sádrových obkladů doporučujeme základní a nejlevnější typ na bázi silikonu. Ten se aplikujte štětcem nebo rozprašovačem ve dvou vrstvách hned za sebou tak, aby nedošlo ke stékání, jinak se na obkladu vytvoří bílé stopy. Balení 2 l impregnace vystačí na ošetŕení 5–10 m2.
Na co lepit sádrový obklad
Obklady je potřeba lepit pomocí lepidel firmy STEGU: GIPSOLEP nebo ELASTIK, která zaručují trvanlivý spoj. Použití jiných lepidel je na vlastní odpovědnost zákazníka. Před zahájením lepení zvolte pomocí vodováhy rovinu a připevněte pomocnou opěrnou lať, na kterou pokládejte první řadu obkladů.Celková výška desek + vrstvy lepidla je od 14,5 mm do 15 mm. Doporučuji předpokládat výšku spíše 15 mm, např. při lepení keramických dlaždic na podklad budou desky a dlaždice v jedné rovině.Hydroizolace se používá do všech vlhkých a mokrých prostor a také v exteriéru pod obklady a dlažbu. Hydroizolace také chrání stavební konstrukce před působením vody, a prodlužuje tak jejich životnost.
Pro nalepení desek se volí nejčastěji lepící malta Rifix (aplikace ve formě terčů). Alternativně lze lepit desky sádrovým tmelem MAX či cementovým lepidlem webertherm elastik (aplikace zubatým hladítkem v pruzích). Opláštění je tvořeno běžně z desek RB(A) tl.
Co se dává na sádrokarton : Pro finální úpravu povrchu desek budete potřebovat sádrokartonářský tmel na přetmelení spojů a hlaviček šroubů, dále pásku, která zpevňuje zatmelené spoje. Tmel nanášejte špachtlí a po ztvrdnutí je potřeba přebrousit např. smirkovým papírem nebo bruskou. Volitelnou položkou jsou izolace či parotěsná fólie.
Jak si doma vyrobit lepidlo : Smíchejte 3 lžíce mouky a 4 lžíce vody a míchejte, dokud se mouka zcela nerozpustí. Výslednou kaši nalijte do horké vody, vařte na mírném ohni do zhoustnutí, odstavte a přimíchejte 1 lžíci moučkového cukru. Jakmile je hmota vychlazená, máte připravené dostatečně účinné lepidlo na papír.
Čím lepit na obklady
Začátečník určitě nic nezkazí volbou poměrně univerzálního lepidla C2TE S1, které zaručí delší dobu zpracovatelnosti, je flexibilní a má vyšší přídržnost k podkladu. Vhodnost lepicí hmoty doporučujeme konzultovat i s dodavatelem keramického obkladu.
Lepidlo nanášíme na podlahu stěrkou a její zubovou stranou ho srovnáme. Velikost zubů stěrky závisí na velikosti lepených dlaždic. Na běžné rozměry 15 cm stačí zuby do 6 mm, větší zuby volíme na dlaždice větší, než 20 cm. Dlaždice by měla ležet ve vrstvě lepidla alespoň 60 až 80 procenty své plochy.Spotřeba: cca 2.5 kg/m² při tloušťce 3mm.
Čím natřít sádru : Z bezbarvých laků ve spreji můžete použít např. akrylátové bezbarvé laky určené na přestříkání autoemailů, metalíz. minimálně změní odstín sádry a dobře odolávají povětrnostním vlivům. nátěr bude nutné několikrát opakovat (sádra je velmi nasákavá) až se vytvoří vrstva, nátěrový film.